Literatura piękna w październiku
Japonka
Japonka to historia polskiej studentki, pierwszej kobiety na londyńskiej japonistyce, Barbary Prażmowskiej, która w 1940 roku wraz z mężem wyjechała do Singapuru. Gdy w lutym 1942 japońskie wojska zdobyły tę wielką bazę brytyjskiej floty, ślad o małżonkach zaginął.
Dopiero w 1959 roku były pracownik polskiego wywiadu postanowił prześledzić losy zaginionej Polki. Nie miał pojęcia, dokąd zaprowadzą go te poszukiwania…
Przeklęty Raj
Paryż, rok 1720. W przepełnionym przytułku dla sierot zapada decyzja, by część pensjonariuszek udała się do Luizjany. W tę niebezpieczną podróż rusza około setki kobiet, które mają zostać żonami osadników i urodzić im dzieci. Nie wiedzą, co je czeka w Nowym Świecie. Czy mają szansę na lepsze życie?
Wśród podróżniczek są: dwunastoletnia Charlotte, nadwrażliwa Pétronille i najsilniejsza z nich – Genevieve. Razem przyjdzie zmierzyć im się z nową rzeczywistością.
Dejta spokój!
Tej Jednej Ciotki chyba nikomu nie trzeba przedstawiać! Ulubienica Polaków, mistrzyni stylu, oponentka Maślakowej – w zupełnie nowej dla siebie roli. Otóż Ciotka przyjęła posadę w kąciku porad i troszkę namieszała. Poradziła niejakiemu Jackowi, jak zrobić wrażenie na kobiecie. No i biedaczyna wylądował w szpitalu – pobity i bez pamięci. Jak do tego doszło? Ciotka nie odpuści, dopóki nie rozwiąże tej zagadki!
Okupacja od kuchni
Od jesieni 1939 roku Polki musiały poradzić sobie z ograniczeniami wprowadzonymi przez Niemców. Racje żywnościowe były głodowe i z każdym rokiem jeszcze malały. Walka o żywność stała się nową codziennością.
Jak radziły sobie nasze babcie i prababcie? Co uprawiały w przydomowych i balkonowych ogródkach?
Książkę wzbogacają oryginalne przepisy oraz grafiki i reklamy z opisywanych czasów.
(Nie)młodość. Czy kobiecość ma termin ważności?
(Nie)młodość to trzeci tom sagi Nataszy Sochy. Bohaterowie tym razem muszą uporać się z kolejnym fetyszem współczesności – młodością, którą należy zachować za każdą cenę. Bo starość, siwe włosy, zmarszczki i doświadczenie coraz częściej budzą niechęć, a nawet wstręt.
Klarysa trafia do domu opieki, gdzie rozpoczyna walkę z atakującą ją chorobą i ze starością. Marta straciła pracę i wieloletnią przyjaźń. W desperacji podejmuje się pracy w domu opieki, choć nie lubi starych ludzi. A Benedykt uczy seniorów tańca. Jego uczniowie dzięki muzyce i ruchowi odzyskują chęć do życia i pokonują swoje słabości.
Czy bohaterom uda się porozumieć poprzez pokolenia?