Strona głównaCiekawe10 ciekawych nowości literackich w marcu

10 ciekawych nowości literackich w marcu

Na horyzoncie widać już pierwszy dzień wiosny. To najlepszy moment, by obudzić się z czytelniczego snu zimowego i chwycić za dobrą, świeżą książkę!

1. George Saunders Dzień wyzwolenia

Data premiery: 4 marca 2024 r.

Zestawienie literackich nowości w marcu otwiera zbiór krótkich opowiadań. Utwory zawarte w Dniu wyzwolenia to przede wszystkim nadzwyczajne połączenie nieszablonowego poczucia humoru, empatii i artystycznej bezkompromisowości. Bohaterowie książki – mierząc się z absurdalną i okrutną rzeczywistością – stają się dla czytelnika niezwykle swojscy i niepokojąco bliscy. Ich marzenia, lęki, a także traumy są wyrazem naszych tęsknot, obaw i nadziei. Sprawiają, że dostrzegamy w bohaterach nasze własne odbicie. Na dodatek Saunders stawia wnikliwą diagnozę współczesności.

nowości w marcu

2. Mai Mochizuki Kawiarnia Pod Pełnym Księżycem

Data premiery: 13 marca 2024 r.

Kawiarnia pod Pełnym Księżycem nie ma stałej lokalizacji. Pojawia się niespodziewanie w przeróżnych miejscach. Na dodatek pracownicy, pośród których znajdują się nietypowe koty, nie przyjmują od klientów zamówień. Goście mogą za to liczyć na spersonalizowane specjały zależne od ich pragnień i lęków. Książka emanuje serdecznością, magią i niejasną nostalgią. Przywodzi mi na myśl bajki studia Ghibli i senne marzenia.

nowości w marcu

3. Vaishnavi Patel Kajkeji

Data premiery: 13 marca 2024 r.

Poruszająca historia kobiety, która przez całe życie była zmuszona do walki z nieprzyjaznym światem. Pełna cierpienia, tajemnicza opowieść o życiu człowieka, którego nie sposób zaszufladkować albo poskromić.

nowości w marcu

Czytaj również: Bogobójczyni – recenzja książki Hannah Kaner

4. Kate Pearsall Gdzie słychać szepty

Data premiery: 13 marca 2024 r.

Książka wabi niezwykłym klimatem. Pełna silnych, kobiecych postaci, zapachu ziół i szelestu liści. Cichy i piękny las potrafi być jednak niebezpieczny. Czy obdarzona niezwykłymi umiejętnościami Tilia zdoła rozwiązać zagadkę morderstwa? Jaką rolę odegra obecna w rodzinie magia?

nowości w marcu

5. Kim Ho-yeon Nietuzinkowy sklep całodobowy

Data premiery: 11 marca 2024 r.

Kolejna książka emanująca przede wszystkim empatią, ciepłem i pozytywną energią. Pewnego dnia pani Yeom odzyskuje cenną zgubę dzięki pomocy pewnego bezdomnego mężczyzny. Poruszona jego losem postanawia zatrudnić go w swoim sklepie. Groźnie wyglądający Dokko początkowo nie wzbudza zaufania. Mimo to historia pokaże, że nie należy powierzchownie oceniać ludzi. Często największe pokłady dobra możemy znaleźć w najmniej oczekiwanych miejscach.

nowości w marcu

6. Lauren Groff Fuga

Data premiery: 11 marca 2024 r.

Fuga to debiutancki zbiór wielokrotnie nagradzanych opowiadań mistrzyni krótkiej formy, Lauren Groff. Bohaterkami książki są kobiety walczące z przeciwnościami losu. Nieprzewidywalna rzeczywistość zmusza postacie do działania, a także nieoczekiwanej metamorfozy.
nowości w marcu

7. Elizabeth Wetmore Walentynka

Data premiery: 6 marca 2024 r.

Następna książka, w której główną rolę gra trudna sytuacja kobiet w naszym świecie. „Hej, Walentynko” – słyszy czternastoletnia Gloria 14 lutego 1976 roku. Dziewczyna wzrusza ramionami, wsiada do furgonetki nafciarza i zatrzaskuje za sobą drzwi. Jej imię przez wiele lat będzie wisiało nad teksańskimi nastolatkami niczym przestroga, czego nigdy, przenigdy nie wolno im robić. Tylko jedna kobieta postanawia zawalczyć w imieniu Glorii i, ku niezadowoleniu sąsiadów, zeznawać w sądzie przeciwko nafciarzowi. Obcy ludzie zaczynają wydzwaniać do niej w dzień i w nocy. Zniszczysz chłopakowi życie – mówią. – I na dodatek to wszystko dla jakiejś Meksykanki.

nowości w marcu

Czytaj również: Znak i Omen – recenzja książki Marah Woolf

8. Anastazja Drabot Kos

Data premiery: 6 marca 2024 r.

Tadeusz Wilski, znany architekt, wyskakuje (a może zostaje wypchnięty?) z zamkniętego okna. Policjant Bruno Kosowski i jego nieoficjalna asystentka mają przed sobą wymagające śledztwo. Muszą rozwikłać nie tylko sprawę śmierci, ale też rozplątać sieć relacji, tajemnic i uczuć, która oplata wszystkich wokoło. Dlaczego architekt zginął akurat w czasie przyjęcia? Kim jest dziewczyna w białej sukience? A na dodatek, o czym śpiewa zamknięty w klatce kos?

Bruno odpowiedziałby na te pytania, gdyby tylko przestał tęsknić…

nowości w marcu

9. William Elliot Griffis Baśnie koreańskie

Data premiery: 1 marca 2024 r.

Książka stanowi zbiór blisko trzydziestu opowieści ukazujących legendarne postaci i zdarzenia wypełniające koreańskie przekazy. Zawarte w dziele teksty nawiązują przede wszystkim do historii i początków państwa oraz jego stosunków z sąsiadami. Tłumaczą zachowania magicznych istot, a także przyczyny opinii, jakimi cieszą się niektóre zwierzęta: tygrysy, niedźwiedzie czy szczury. Ukazują Koreę nie tylko jako kraj szczególnie urokliwy, ale także odrębny, o wiekowej, bogatej kulturze. Ze względu na świetne wykonanie barwne opowieści przybliżają czytelnikowi oryginalny folklor Koreańczyków w bardzo przystępnej formie.

nowości w marcu

10. Marta Mrozińska Jeleni sztylet

Data premiery: 5 marca 2024 r.

Bora wychowuje się na skraju puszczy zamieszkanej przez istoty z rodzimych legend: rusałki, Leszego, wąpierze i strzygi. Niestety świat niezwykłych istot chyli się ku zapomnieniu. Bohaterka od dziecka zna tylko odrzucenie, głód, a także gniew, który każe jej wciąż walczyć o lepsze jutro. W trosce o brata wpada na pomysł dołączenia do Włóczni, starej szkoły wojskowej szkolącej najemników. Bora wierzy w swoją siłę i skuteczność szkolenia, które odbyła z okrutnym ojcem, zaprawionym w boju i na dodatek nie stroniącym od butelki żołnierzem.

nowości w marcu

Amelia Saletra
Amelia Saletra
“It gets easier. Every day, it gets a little easier. But you gotta do it every day. That's the hard part." | Źródło: "Bojack Horseman"
Newsy o kulturze

Przeczytaj także

Zostaw komentarz

Wprowadź swój komentarz
Wprowadź swoje imię

Dodaj do kolekcji

Brak kolekcji

Tutaj znajdziesz wszystkie wcześniej stworzone kolekcje.