Strona głównaRecenzje książek i komiksówFantastyka, sci-fi, horror„Bogobójczyni” – recenzja książki Hannah Kaner

„Bogobójczyni” – recenzja książki Hannah Kaner

Jestem fanką Wiedźmina, fantastyki i pięknych okładek, dlatego nie mogłam sobie odpuścić tego tytułu!

Wiedźmin w nowym wydaniu

W Bogobójczyni bez trudu znajdziemy sporo podobieństw do naszego polskiego Wiedźmina; przede wszystkim kiedy spojrzymy na bohaterów. Na przestrzeni 37 rozdziałów poznajemy świat z perspektywy czterech postaci. Szukająca zemsty Kissen pracuje jako Veiga – zabójczyni bogów, którzy po krwawej wojnie stali się dla nowego króla wrogami. Inara jest dziewczynką z wielkiego rodu. Spowija ją wiele tajemnic dotyczących jej pochodzenia, wyjątkowych zdolności oraz niezrozumiałej więzi, która łączy ją ze Skedicethem – bogiem niewinnych kłamstewek. Czwartym głównym bohaterem jest Elogast, były rycerz zmagający się z traumą po wojnie, w której walczył u boku swojego ówczesnego przyjaciela, a obecnego króla, Arrena. Kapryśny los sprawia, że Kissen, Inara, Skedi i Elogast z grupy wyobcowanych nieznajomych powoli zmieniają się w nietypową rodzinę, która przywodzi na myśl relację bohaterów Wiedźmina: Geralta, Yennefer i Ciri.

Akcja i charakter

Bogobójczyni wychodzi do nas z wieloma zupełnie nowymi motywami i pomysłami. Świat przedstawiony jest niezwykle wciągający i wielobarwny. Bogowie, których egzystencja jest ściśle związana z ludźmi, składanymi przez nich ofiarami i wznoszonymi kapliczkami wychodzą na przeciw każdej ludzkiej potrzebie. Fikcyjny świat zamieszkują niezliczone bóstwa: tkaczy, zepsutych sandałów, dobrego losu, ognisk, wojny. Kissen hipnotyzuje swoim niezwykle silnym, spójnym charakterem. Pod skorupą zadziornej, odważnej, silnej, niezależnej i pyskatej kobiety kryje się skrzywdzona, wrażliwa dusza. To fantasy zupełnie inne niż Strażnik Miecza, którego miałam ostatnio przyjemność recenzować. Brakuje tu dworskich intryg, za to dostajemy masę dobrej akcji, emocji i niespodziewanych przeszkód. Jeśli te książki mają ze sobą coś wspólnego, to jest to złożoność bohaterów.

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Writerat (@writerat.pl)

Czyli każdy czytelnik widzi sytuację inaczej

Czy Skedi może być prawdziwym przyjacielem Inary? Wielokrotnie widzimy, że bóg kieruje się zupełnie innymi wartościami i zasadami niż ludzie. Czy zasługuje na życie po tym, czego się dopuścił? Czy poświęcenie i wierność Elogasta są godne podziwu, a może pogardy? Nie jest już rycerzem, ale wciąż pozostaje przyjacielem Arrena. Z drugiej strony Elo, w przeciwieństwie do mnie, nie dostrzega, że król nie jest dla niego dobrym druhem. Jednak czy to nie naturalne, że władca ma wiele obowiązków i trudno mu utrzymać dobry kontakt z dawnym towarzyszem broni? Myślę, że podział książki na cztery perspektywy niezwykle pomógł w budowie postaci i utrzymaniu napięcia.

Bogobójczyni w kilku zdaniach

To niezwykle interesujący, pełen akcji i charakteru debiut. Zdecydowanie zasługuje na uwagę i, zgodnie z rekomendacją na okładce, świetnie nadaje się dla fanów Wiedźmina. Jestem niezwykle ciekawa, czy autorka miała okazję poznać dzieło Sapkowskiego. Chętnie zobaczyłabym Kissen jako główną bohaterkę gry z otwartym światem. Jak stwierdziła Samantha Shannon, autorka książki Koniec maskarady, Bogobójczyni: „Trzyma w napięciu od pierwszych stron”!

Amelia Saletra
Amelia Saletra
“It gets easier. Every day, it gets a little easier. But you gotta do it every day. That's the hard part." | Źródło: "Bojack Horseman"
Tytuł:
Bogobójczyni
Autor:
Hannah Kaner
Tłumacz:
Jacek Drewnowski
Wydawnictwo:
Jaguar
Data wydania:
10 stycznia 2024
Liczba stron:
368
Język
8
Oprawa graficzna
9
Akcja
9
Postacie
9
Czytaj więcej recenzji
Może cię zainteresować

Zostaw komentarz

Wprowadź swój komentarz
Wprowadź swoje imię

Wiedźmin w nowym wydaniu W Bogobójczyni bez trudu znajdziemy sporo podobieństw do naszego polskiego Wiedźmina; przede wszystkim kiedy spojrzymy na bohaterów. Na przestrzeni 37 rozdziałów poznajemy świat z perspektywy czterech postaci. Szukająca zemsty Kissen pracuje jako Veiga – zabójczyni bogów, którzy po krwawej wojnie stali...„Bogobójczyni” – recenzja książki Hannah Kaner

Dodaj do kolekcji

Brak kolekcji

Tutaj znajdziesz wszystkie wcześniej stworzone kolekcje.