Strona głównaCiekawe10 interesujących premier literackich we wrześniu

10 interesujących premier literackich we wrześniu

Powoli żegnamy się już z latem, kończą się wakacje i sezon na urlopy. Nie ma jednak co płakać nad rozlanym mlekiem!

Przed nami chłodne wieczory, które będziemy mogli spędzić pod kocem, z kubkiem gorącej herbaty w jednej ręce i z książką w drugiej. Mało jest przecież rzeczy tak pewnych, jak to, że będzie co czytać, i to jeszcze we wrześniu! Czy macie już na oku jakąś nowość?

1. Pochodzenie kobiety, Elaine Morgan

Premiera 27.09.2023

Nowość

Pierwsza nowość to książka Wydawnictwa Literackiego. Pochodzenie kobiety to kolejna część serii Inne Konstelacje nadzorowanej przez Olgę Tokarczuk. Jest to więc książka polecana przez polską noblistkę, stanowiąca jej inspirację i cząstkę duszy. Pierwsza część, Trąbka do słuchania, ukazała się 28.06.2023. Gorąco zachęcamy do zapoznania się z jej recenzją dostępną na naszej stronie. Elaine Morgan twórczo rozwija koncepcję Alistera Hardy’ego, według którego na pewnym etapie swego rozwoju człowiek był bardziej związany ze środowiskiem wodnym, a nie lądowym.

2. Idol w ogniu, Rin Usami

Premiera 06.09.2023

Nowość

Druga nowość opowiada o nastolatce, której świat kręci się wokół muzycznego idola. Obsesyjnie śledzi każdy jego ruch w Internecie, szybko więc dowiaduje się o skandalu, w centrum którego znalazł się muzyk. Wojna, jaka toczy się w tej historii, ma miejsce w niematerialnej przestrzeni sieci globalnej, mimo to rysuje się oczywiście jako emocjonująca i pełna zawirowań. Książka wydawnictwa Relacja rzuca nowe światło na internetowe życie nastolatków. Autorka książki jest laureatką Nagrody im. Akutagawy – najważniejszego japońskiego wyróżnienia dla debiutujących autorów.

3. Sensacyjne życie ptaków. Pierzaste wampiry, tęczowe albatrosy i trujące przepiórki, Adam Zbyryt

Premiera 06.09.2023

Nowość

Książka Zbyryta skłania do zwolnienia tempa życia i dostrzeżenia otaczającego nas piękna. Mamy naprawdę wiele do podziwiania. Nowość Wydawnictwa Poznańskiego zwraca uwagę na ptaki. Tekst ma być pełen ciekawostek i faktów, ma za zadanie w przyjemny sposób wlać nam do głowy nieco informacji i przedstawić nam zupełnie nową warstwę otaczającego nas świata.

4. Szklany tron oraz Korona w mroku, Sarah J. Maas

Premiera 06.09.2023 oraz 27.09.2023

Wydawnictwo Uroboros proponuje nam nowiutkie wydanie serii docenianej na całym świecie. I to jakie! Edycja limitowana wydania specjalnego jest zamknięta w twardej oprawie, posiada barwione brzegi, a na dodatek tasiemkę. Na razie poznaliśmy piękno pierwszej i drugiej części, ale Uroboros obiecuje, że kolejne pojawią się jeszcze w tym roku!

Fantasy opowiada o siedemnastoletniej Celaen Sardothien, pięknej i niezwykle skutecznej zabójczyni. Kiedy powija jej się noga, zostaje skazana na dożywocie w nieludzkich warunkach. Na horyzoncie pojawia się jednak nieprawdopodobna okazja. Calaen musi pogodzić się ze swoim losem lub postawić wszystko na jedną kartę.

5. Żar, Weronika Mathia

Premiera 06.09.2023

"Żar"

Czwarta Strona proponuje nam niezwykle interesujący debiut. Możemy dopasować tu nieco słów kluczowych: morderstwo, upalne lato, sekret, trauma, rodzina, emocje, psychologia. Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej zapraszamy do zapowiedzi, która już wcześniej ukazała się na naszej stronie.

6. Fourth Wing. Czwarte Skrzydło, Rebecca Yarros

Premiera 27.09.2023

Wydawnictwo Filia zapowiada nam książkę, od której nie można oderwać wzroku. Kolejne bez wątpienia piękne, limitowane wydanie, znów barwione brzegi. Tym razem z motywem smoków! Ponadto jest to pierwsze polskie wydanie tej cenionej na całym świecie historii. Dwudziestoletnia Violet Sorrengail za sprawą swojej wpływowej i surowej matki musi zmienić plan na całe swoje życie. Chociaż już na pierwszy rzut oka nie bardzo nadaje się do tego zadania, ląduje jako jedna z kandydatek do tytułu jeźdźca smoka.

7. Cień Kitsune, Julie Kagawa

Premiera 01.09.2023

Nowość

Kolejne fantasy w naszym zestawieniu pochodzi z wydawnictwa Fabryka Słów. To pierwsza część trylogii, której główną bohaterką jest młoda magiczna istota zwana kitsune. Dorastająca dziewczyna wciąż nie znalazła odpowiedzi na wiele życiowych pytań, ale brutalne życie już zaczyna rzucać jej kłody pod nogi. Książka jest inspirowana japońską mitologią, przepełniają ją więc tajemnice, nieziemskie istoty i trudne relacje.

8. Mykwa, Zyta Rudzka

Premiera 27.09.2023

"Mykwa"

Kolejna nowość znacznie ciężej stąpa po ziemi. To historia poruszająca wiele ważnych i trudnych tematów. Jedna z pierwszych powieści, jakie powstały, by opowiedzieć o traumie potomków ocalałych z Zagłady Żydów. Skłaniająca do refleksji, zwracająca uwagę na jednostkę, a nie masę, pełna bólu i miłości.

9. Pocztówka, Anne Berest

Premiera 06.09.2023

"Pocztówka"

Pocztówka to kolejna powieść naznaczona piętnem wojny. Przodkowie głównej bohaterki zginęli w obozie Auschwitz, a teraz powracają w postaci imion zapisanych na tajemniczej pocztówce. Podsumowując, książka jest mieszaniną fikcji i faktu, zawiera elementy autobiograficzne i detektywistyczne, jest szczera i emocjonalna.

10. Tak jest okej, Nina LaCour

Premiera 06.09.2023

"Tak jest okej"

Ostatnia nowość w tym zestawieniu pochodzi spod skrzydła wydawnictwa Jaguar. To przejmująca i piękna opowieść o żalu, przyjaźni, samotności i traumie. Główna bohaterka porzuciła całe swoje życie niemal bez słowa, nie szukając u nikogo wsparcia i zrozumienia. Ale czy naprawdę poradziła sobie z własnymi myślami? Co nadało sprawom tak przykry obrót?


A Wy? Na którą nowość czekacie z największą niecierpliwością?

Amelia Saletra
Amelia Saletra
“It gets easier. Every day, it gets a little easier. But you gotta do it every day. That's the hard part." | Źródło: "Bojack Horseman"
Newsy o kulturze

Przeczytaj także

Zostaw komentarz

Wprowadź swój komentarz
Wprowadź swoje imię

Dodaj do kolekcji

Brak kolekcji

Tutaj znajdziesz wszystkie wcześniej stworzone kolekcje.