Co jeść, aby wzmocnić zdrowie psychiczne? Dieta wspomagająca walkę z depresją i lękiem to fascynujący poradnik psychiatry żywieniowego dra Drew Ramseya, który postanowił raz na zawsze rozprawić się z lękiem wśród swoich pacjentów. Również i Wy możecie pozbyć się nadmiaru zmartwień oraz stresu dzięki lekturze jego książki.
Poradnik Co jeść, aby wzmocnić zdrowie psychiczne? Dieta wspomagająca walkę z depresją i lękiem od razu zwrócił moją uwagę, ponieważ ciekawiło mnie, jak efektywnie dieta wpływa na zdrowie psychiczne. Jak się okazało, zmiana nawyków żywieniowych w walce z depresją i lękami jest niezwykle skuteczna!
DEPRESJA I LĘK
Według książki dra Drew Ramseya:
Depresja i lęk to kliniczne zaburzenia zdrowia psychicznego. […] Podręcznik DSM-5 klasyfikuje depresję jako zespół objawów, do których zaliczamy m.in. utrzymujące się ponad dwa tygodnie przygnębienie, spadek energii i koncentracji, zmiany apetytu oraz zmniejszone zainteresowanie zazwyczaj przyjemnymi czynnościami i zmniejszone odczuwanie satysfakcji z ich wykonywania. […] Z kolei lęk często określa się mianem napadu obaw. […] W podręczniku DSM-5 znajdziemy opis ogólnego zaburzenia lękowego, czyli „nadmiernego uczucia lęku lub nadmiernych obaw”, a jego objawy to m.in. nerwowość, drażliwość, zmęczenie i problemy ze snem.
BADANIA NAUKOWE NA TEMAT WPŁYWU DIETY NA ZDROWIE PSYCHICZNE
W książce Co jeść, aby wzmocnić zdrowie psychiczne? znajdziemy wiele interesujących badań dotyczących tego, jak zmiany w diecie wpływają na mózg i samopoczucie.
Wiele badań prowadzonych na zwierzętach wykazuje, że dzięki odpowiedniej diecie można zwiększyć produkcję BDNF (nurotrofina) – tzw. cudownego nawozu dla mózgu. Okazuje się, że osoby cierpiące na depresję odznaczają się zmniejszoną ilością BDNF, co rzecz jasna negatywnie na nie wpływa. Naukowcy z hiszpańskiego uniwersytetu przeprowadzili badanie, które miało na celu sprawdzić, czy dieta śródziemnomorska wzbogacona o orzechy wpłynie na produkcje BDNF. Wyniki były zaskakujące, ponieważ badane osoby, jedzące codziennie zaleconą porcję orzechów, miały w znaczącym stopniu zwiększony poziom produkcji neurotrofiny.
W innym badaniu dr Scott A. Small udowodnił, że picie bogatego w flawonole kakao pozytywnie wpływa na pamięć u starszych osób.
Połowa uczestników otrzymywała kakao o dużej zawartości flawonoli, a pozostali pili napój, który zawierał ich nieco mniej. Po upływie trzech miesięcy Small i jego koledzy poddali uczestników testowi sprawdzającemu pamięć. Okazało się, że ci, którzy pili kakao bogate w flawonole, uzyskali o 25 procent lepsze wyniki niż pozostali. Naukowcy odkryli również, że flawonole zwiększają czynność obszaru mózgu zwanego zakrętem zębatym, który od dawna jest kojarzony z pamięcią.
Oczywiście to tylko namiastka tego, co znajdziecie w poradniku. Treści zawarte w książce opierają się na badaniach, których wyniki bardzo mnie zaskoczyły.
CO JESZCZE ZNAJDZIEMY W PORADNIKU?
Autor na początku skupia się na kilkunastu kluczowych składnikach oraz pierwiastkach, które powinniśmy wprowadzić do swojej diety, aby wzmocnić mózg. Później szczegółowo opisuje ich pozytywne oddziaływanie na organizm i wychwala cudowne właściwości jarmużu, jego ulubionego warzywa. Już po kilku stronach da się wyczuć pasję, zainteresowanie tematem, a przede wszystkim chęć uświadamiania ludzi o właściwych nawykach żywieniowych. Mnie podejście autora bardzo się spodobało, co przełożyło się na szybsze czytanie.
Ale tak jak trzeba urozmaicać dietę, tak i dr Drew Ramsey urozmaicił poradnik, dodając do niego wiele infografik, które są idealnym podsumowaniem. Jeśli komuś z jakiegoś powodu nie będzie chciało się sunąć wzrokiem po tekście, może przejrzeć sobie mocno uproszczone obrazki, które są czymś w rodzaju czytelnej notatki i zawierają najpotrzebniejsze informacje. Dodatkowo po każdym rozdziale znajduje się mała tabelka z krótkim streszczeniem, podobnie jak w Genialnym leniu.
PRAKTYCZNE RADY I PLAN ŻYWIENIOWY
Największym zaskoczeniem okazała się dla mnie 6-tygodniowa dieta wspomagająca mózg, znajdująca się w drugiej połowie książki. Autor podzielił się z czytelnikami prostymi i bardzo smacznymi przepisami, w których podał kaloryczność potraw i opisał, jak je przygotować. Wszystko jest ułożone na bazie wcześniej podanych przez niego składników, które można powoli wprowadzać do swojej diety i skrupulatnie, krok po kroku ją modyfikować.
Dr Drew Ramsey przed każdym tygodniem diety zapisał kluczowe rady, które pomogą w realizacji nowego planu żywieniowego, co jest naprawdę przydatne.
PODSUMOWANIE
Poradnik Co jeść, aby wzmocnić zdrowie psychiczne? Dieta wspomagająca walkę z depresją i lękiem jest pełen tipów i lifehacków żywieniowych opartych na rzetelnej wiedzy naukowej. Zdecydowanie polecam tę książkę wszystkim osobom walczącym z depresją i lękiem, które chcą poradzić sobie z nimi od trochę innej strony.
Pamiętajcie jednak, że dieta jest tylko elementem, czynnikiem, który może okazać się pomocny w walce z chorobą, dlatego nie rzucajcie leków i nie zmieniajcie ich na garść orzechów lub jarmużu. Wszystko z umiarem i głową!
Interesuje Was jakiś inny poradnik? Sprawdźcie inne recenzje w zakładce Książki na naszej stronie!