Strona głównaFilm„Danganronpa 3: The End of Hope's Peak Academy” – recenzja „Future”, „Despair”...

„Danganronpa 3: The End of Hope’s Peak Academy” – recenzja „Future”, „Despair” i „Hope”

Serię Danganronpa wieńczą dwie oddzielne animacje: Danganronpa 3: The End of Hope’s Peak Academy – Future oraz Despair, a także pojedynczy odcinek Hope. Jak więc kończy się  historia walki Nadziei z Rozpaczą?

UWAGA: Jeśli nie wiesz, czym jest Danganronpa, przeczytaj artykuł wprowadzający: „DANGANRONPA: TRIGGER HAPPY HAVOC” – RECENZJA MANGI I ANIME

Jeśli nie znasz historii drugiej części Danganronpy, lepiej ją nadrób, bo jej nieznajomość może doprowadzić do dziury fabularnej. Możesz też przeczytać nasz artykuł na ten temat: „DANGANRONPA 2: GOODBYE DESPAIR” – RECENZJA GRY


Trzecia część popularnej serii Danganronpa ukazała się w postaci dwóch osobnych anime (których odcinki ogląda się naprzemiennie) oraz jednego osobnego odcinka stanowiącego finał historii.

Trzecią część Danganronpy zaczyna pierwszy odcinek anime Side: Future, którego akcja rozgrywa się bezpośrednio po zakończeniu gry Goodbye Despair. Później trzeba obejrzeć odcinek Side: Despair, znów Future i tak do samego końca. A na deser zostaje finałowy odcinek Side: Hope.

THE END OF HOPE’S PEAK ACADEMY – SIDE: FUTURE

W tej części anime poznajemy losy Fundacji Przyszłości, o której już wielokrotnie wspominano w grze Goodbye Despair. Obserwujemy, jak Fundacja funkcjonuje od środka, oraz dowiadujemy się, co było jej głównym celem i dlaczego została założona. W tej części poznajemy także losy nastolatków ocalałych z pierwszej części Danganronpy, m.in Naegiego Makato, który zostaje oskarżony o spiskowanie z Resztkami Rozpaczy.

Gdy członkowie Fundacji gromadzą się na posiedzeniu, aby skazać Naegiego, dochodzi do nieoczekiwanego zdarzenia. Znikąd pojawia się Monokuma i zapowiada rozpoczęcie „Ostatecznej Zabójczej Gry”. Jej zasady są proste: każdej nocy uczestnicy są usypiani, a do życia budzi się napastnik. Jeśli  zostanie zdemaskowany i zabity, nikomu więcej nie stanie się krzywda, ale póki morderca przebywa w ukryciu, każdej nocy będzie ginąć jedna osoba…

danganronpa 3 future
fot. amazon.com

CO NOWEGO?

Oczywiście, podobnie jak w drugiej części Danganronpy, akcja anime dzieje się w innym miejscu niż na początku serii. Członkowie Ruchu Nadziei zostają uwięzieni w głównym budynku Fundacji Przyszłości i zmuszeni do wzięcia udziału w ostatecznej rozgrywce według reguł Monokumy.

W tej części twórcy również puścili wodze wyobraźni i wykazali się kreatywnością. Tym razem każdy uczestnik gry ma założoną bransoletkę. W odpowiednim momencie zostaje przez nią wstrzyknięty środek usypiający, a gdy bohaterowie zasypiają, napastnik zabija. Dodatkowo na każdej bransoletce zapisana jest nazwa czynności, której gracz nie może wykonać, bo w przeciwnym wypadku zostanie mu wstrzyknięta trucizna.

Równie interesujące jest zakończenie i rozwikłanie całej zagadki. Nie spodziewałam się takiego obrotu spraw i tego, kto jest mordercą.

MIŁOŚĆ I PRZYJAŹŃ SILNIEJSZA OD ŚMIERCI?

Wielkim plusem jest sposób, w jaki poprowadzono wątek psychologiczny.

W pierwszej czy drugiej części Danganronpy bohaterom usunięto wspomnienia, przez co automatycznie stawali się dla siebie obcy. Tym razem sytuacja jest trochę inna; ma dojść do wzajemnego zabijania, gdy wszyscy się znają, lubią bądź kochają. W The End of Hope’s Peak Academy – Future dochodzi więc do wielu moralnych konfliktów. Zachowania i sposób myślenia postaci w stanie zagrożenia wzbudzają ogromne emocje.

DANGANRONPA 3: THE END OF HOPE’S PEAK ACADEMY – SIDE: DESPAIR

Ta część anime przedstawia historię stworzenia armii Rozpaczy. Akcja ma miejsce jeszcze przed drugą częścią Danganronpy, czyli gry Goodbye Despair.

danganronpa 3 despair
fot. amazon.com

FABUŁA

Wychowawstwo w Klasie 77B przejmuje była Superlicealna Gospodyni Domowa. Zdeterminowana i pełna nadziei, próbuje zmotywować uczniów do chodzenia do szkoły i zacieśniania relacji między sobą. Pokazuje im, czym jest magia przyjaźni i wspólne dobro.

W tym samym czasie, ukryta w murach Akademii Szczytu Nadziei, Junko Enoshima spiskuje, jak przejąć władzę nad światem i doprowadzić wszystkich do koszmarnej rozpaczy.

Ostatni odcinek tego anime to najgorsze z możliwych zakończeń, jakie widz może sobie wyobrazić. I nie chodzi tutaj o to, że jest złe i beznadziejne. Ono łamie serce i odbiera resztki nadziei.

danganronpa 3 despiar
fot. animewatch.com

DANGANRONPA 3: THE END OF HOPE’S PEAK ACADEMY – SIDE: HOPE

Side: Hope jest finałowym odcinkiem serii. Przedstawia ostatnie starcie między Nadzieją a Rozpaczą. Nie będę zdradzać szczegółów, napiszę jedynie, że ten odcinek mnie zaskoczył. Bardzo podobało mi się ostateczne rozwiązanie akcji oraz to, że twórcy zakończyli serię w pozytywny, lecz tajemniczy sposób.

danganronpa hope
fot. iMDb.com

PODSUMOWANIE

Wszystkie części Danganronpy 3  zasługują na uwagę. Każda jest wyjątkowa i chwyta za serce.

Mnie najbardziej podobała się Side: Future. Była najciekawsza i wciągała. Postacie i ich relacje zostały świetnie ukazane, a konflikty moralne, którym bohaterowie musieli sprostać, dobrze poprowadzone. Myślę, że gdy tylko znajdę czas, obejrzę ten serial ponownie.

Jeśli chodzi o część Side: Despair, to ona uzupełnia fabułę, spaja serię w gładką całość. Narrację poprowadzono głównie z perspektywy nauczycielki, ale i Chiaki czy Hajime, a nawet samej Junko, której w całej serii było przecież najmniej.

Ostatni odcinek pod tytułem Side: Hope, choć pozytywny, daje do myślenia i nakłania do tworzenia fanowskich teorii. Nie powiedziałabym, że to zakończenie ma charakter zamknięty, bo kilka spraw pozostaje nierozwiązanych i bez odpowiedzi. Gdyby wyszły kolejne części Danganronpy, na pewno bym je obejrzała!


Szukasz innego anime? Przeczytaj Anime lista #2 – „Mob Psycho 100”.

Klaudia Wróbel
Klaudia Wróbel
? So working on a little job in the night, That's forty dollars an hour when I see the light... ?
Fabuła
10
Styl
10
Klimat
10
Bohaterowie
7
Muzyka
9
Oryginalność
10
Zakończenie
9
Czytaj więcej recenzji
Może cię zainteresować

Zostaw komentarz

Wprowadź swój komentarz
Wprowadź swoje imię

Serię Danganronpa wieńczą dwie oddzielne animacje: Danganronpa 3: The End of Hope's Peak Academy – Future oraz Despair, a także pojedynczy odcinek Hope. Jak więc kończy się  historia walki Nadziei z Rozpaczą? UWAGA: Jeśli nie wiesz, czym jest Danganronpa, przeczytaj artykuł wprowadzający: „DANGANRONPA: TRIGGER HAPPY...„Danganronpa 3: The End of Hope's Peak Academy” – recenzja „Future”, „Despair” i „Hope”

Dodaj do kolekcji

Brak kolekcji

Tutaj znajdziesz wszystkie wcześniej stworzone kolekcje.