OSTATECZNY TEST PRZYJAŹNI
Wakacje dobiegły końca, nadszedł czas powrotu do szkoły. Dla Heata, Gabriela, Reese’a i Sala to wyjątkowy rok – intensywnie wykorzystują pozostałe miesiące przed wyjazdem na studia. Gabriel angażuje się w założenie pierwszej szkolnej grupy wsparcia dla osób LGBTQ+. Heath ciężko trenuje, żeby zdobyć stypendium baseballowe. Reese chce rozwijać się w kierunku projektowania mody. Sal za to postanawia wystartować w wyborach na burmistrza. Każdy z nich skupia się na sobie. Będą musieli odpowiedzieć na pytanie, czy są w stanie realizować swoje marzenia i jednocześnie dalej się przyjaźnić.
SIŁA PRZYJAŹNI
Moje wrażenia po lekturze są całkiem pozytywne, chyba nawet lepsze niż po Golden Boys. Podobało mi się, że autor skupił się tym razem bardziej na pokazaniu oddzielnych historii chłopców, każdy zajmował się czymś innym. Poza tym gromną zaletą Afterglow jest to, że tę książkę czyta się błyskawicznie. Rozdziały są bardzo krótkie, a przez treść się płynie. Szybko wsiąknęłam w tę kontynuację historii o przyjaźni łączącej czterech nastolatków. Nie mam więc większych zarzutów co do treści.
Niestety, chociaż bardzo dobrze mi się czytało, to ani pierwszy, ani drugi tom niespecjalnie zapadły mi w pamięć. Angażowałam się podczas czytania w losy bohaterów, ale po odłożeniu książki na półkę niewiele już o nich myślałam. Traktuję więc dylogię Stampera jako rozrywkę na jeden wieczór, których przeczytania nie żałuję, lecz już do nich nie wrócę.
POWRÓT DO SZKOŁY
Już od dawna nie chodzę do szkoły, a jednak Stamperowi udało się sprawić, że podczas czytania wracałam pamięcią do tamtych lat. Autor dobrze przedstawił emocje targające bohaterami w tym ostatnim roku szkolnym, tę niepewność, gdy nie wiesz, co przyniesie przyszłość, nie jesteś w stu procentach pewny, kim chcesz być, a musisz podejmować ważne decyzje, które wpłyną na Twoje dalsze życie. Oczywiście postacie nie tylko mierzą się z różnego rodzaju problemami, jest tu też mnóstwo szczęśliwych chwil podnoszących na duszy.
INNI, A JEDNAK PODOBNI
Chociaż każdy z bohaterów ma inny charakter oraz własną historię, wielokrotnie łapałam się na tym, że nie pamiętam ich imion, i musiałam zerkać na opis powieści. Z tym samym problemem mierzyłam się w trakcie lektury pierwszego tomu. Często też sprawdzałam, z czyjej perspektywy został poprowadzony rozdział, gdyż każdy jest napisany w bardzo podobnym stylu. To trochę wybijało mnie z rytmu czytania. Chyba lepiej by było, gdyby autor przy tak wielu głównych postaciach zastosował trzecioosobową narrację.
PODSUMOWANIE
Zarówno Golden Boys, jak i Afterglow nie są wybitnymi pozycjami literackimi. To typowe młodzieżówki przedstawiające losy dorastających chłopców. Wiele razy czytałam podobne historie i ta raczej nie zostanie ze mną na dłużej. Niemniej dylogia Stampera świetnie się nada na jeden wieczór, gdy chcecie się odprężyć i potrzebujecie do tego niewymagającej lektury. To także dobra seria dla młodych osób, nie tylko dla tych należących do społeczności LGBTQ+ – Stamper stworzył komfortową historię o sile przyjaźni z plejadą postaci, z którymi łatwo można się utożsamić.
Szukacie czegoś do przeczytania po Afterglow? Zachęcam do sprawdzenia innej powieści z oferty wydawnictwa Jaguar, Znak i Omen.