Strona głównaLiteratura„Autoterapia” – recenzja książki dr. Adama Zemełki

„Autoterapia” – recenzja książki dr. Adama Zemełki

Współczesny świat rzuca nam wiele wyzwań. Trudno zachować równowagę psychiczną, kiedy musimy się mierzyć z szybkim tempem pracy, niepewnością, konfliktami i nieustannym stresem. „Autoterapia” Adama Zemełki to książka, która pomaga radzić sobie z tymi wyzwaniami i żyć szczęśliwiej.

Wszechstronne uzdrowienie

Autoterapia Adama Zemełki opiera się m.in. na nurcie REBT – racjonalno-emotywnej terapii zachowań, która polega na zidentyfikowaniu nieprawdziwych i szkodliwych stwierdzeń prowadzących do negatywnych emocji, a następnie zastąpieniu ich myśleniem racjonalnym i konstruktywnym. Ta metoda skupia się na zmianie schematów myślenia, które zakorzeniły się w życiu osób poddanych terapii. Autor sięga również do nurtu TSR, czyli terapii skoncentrowanej na rozwiązaniach. Zgodnie z jej założeniami powinniśmy się skupiać na naszych sukcesach, a nie porażkach, a w głowie tworzyć obrazy przyszłości, w której radzimy sobie z trudnymi sytuacjami. Taka terapia koncentruje się na teraźniejszości i przyszłości, zamiast szukać przyczyn naszych niepowodzeń w przeszłości.

Książka zawiera mnóstwo informacji i szereg ćwiczeń, dzięki którym możemy poprawić nasze relacje, wzmocnić pewność siebie i być dla siebie bardziej wyrozumiałym. Pozwala na pokonywanie trudności psychicznych poprzez zmianę myślenia o sobie, a nie zmianę siebie. Pomaga oswoić lęki, zapanować nad wstydem i dodaje odwagi w obliczu wyzwań.

Jak korzystać z Autoterapii?

Autoterapia składa się ze 100 rozdziałów, nazwanych tutaj sesjami. Autor zaleca, by początkowe 10 przeczytać w pierwszej kolejności, bo wyjaśniają one podstawy proponowanej metody. Kolejne części można poznawać w dowolnej kolejności, w zależności od potrzeb. Każdy rozdział składa się z teoretycznego wprowadzenia, w którym autor często opisuje przypadki znane z życia lub praktyki terapeutycznej. Po nich zamieszczono ćwiczenia, a ich wykonanie pozwala odnieść przedstawione wcześniej treści do naszego życia. Autor zachęca do prowadzenia własnego dziennika takiej autoterapii, by łatwiej monitorować postępy.

Taka konstrukcja książki sprawia, że nie da się jej przeczytać jednym tchem. To pozycja do uważnego i refleksyjnego czytania, podczas którego nie można sobie pozwolić na pośpiech. Nie trzeba również czytać jej od deski do deski. Można się skupić na sesjach, które nas szczególnie interesują, bo dotykają aktualnie trapiących nas problemów. Można czytać po jednym rozdziale dziennie albo robić dłuższe przerwy pomiędzy sesjami. Takie podejście do lektury sprawia, że będziemy mogli z niej czerpać najwięcej.

Pozostaje pytanie: czy warto?

Biografia zawodowa autora wzbudza zaufanie do niego. Adam Zemełka jest doktorem nauk społecznych w zakresie psychologii i doktorem nauk o zdrowiu. Wykłada na poznańskich i warszawskich uczelniach oraz prowadzi szkolenia. Jest również terapeutą i coachem. Dużo naukowej uwagi poświęca metodom autoterapii, czego wynikiem jest również omawiana publikacja. Autor uwzględnił w niej szeroki wachlarz problemów możliwych do rozwiązania i zaproponował wiele metod radzenia sobie z nimi. Jestem przekonana, że każdy, kto mierzy się ze wstydem, lękami, brakiem pewności siebie, stresem, będzie w stanie sam sobie pomóc za pomocą tej książki.

Autoterapia została napisana zrozumiałym językiem, a podział na krótkie rozdziały sprawia, że korzysta się z niej bardzo łatwo. Jednak aby czerpać z niej jak najwięcej, trzeba robić to w skupieniu. Myślę, że warto spróbować. Odrobina wysiłku może się przełożyć na zadowalające rezultaty.


Zajrzyj również do naszej recenzji książki Co jeść, aby wzmocnić zdrowie psychiczne!

Tematyka
8
Język
7
Wyczerpanie tematu
8
Elementy wizualne
6
Czytaj więcej recenzji
Może cię zainteresować

Zostaw komentarz

Wprowadź swój komentarz
Wprowadź swoje imię

Wszechstronne uzdrowienie Autoterapia Adama Zemełki opiera się m.in. na nurcie REBT – racjonalno-emotywnej terapii zachowań, która polega na zidentyfikowaniu nieprawdziwych i szkodliwych stwierdzeń prowadzących do negatywnych emocji, a następnie zastąpieniu ich myśleniem racjonalnym i konstruktywnym. Ta metoda skupia się na zmianie schematów myślenia, które zakorzeniły...„Autoterapia” – recenzja książki dr. Adama Zemełki

Dodaj do kolekcji

Brak kolekcji

Tutaj znajdziesz wszystkie wcześniej stworzone kolekcje.