Strona głównaLiteratura„Bioterapia wczoraj i dziś” – recenzja

„Bioterapia wczoraj i dziś” – recenzja

Bioenergoterapia to szerokie pojęcie medycyny niekonwencjonalnej, która w dzisiejszych czasach zdobywa coraz większą popularność. Temat jest dość szeroki, znajduje zarówno zwolenników, jak i przeciwników, dlatego postanowiłam sięgnąć po książkę Bioterapia wczoraj i dziś autorstwa Jerzego Strączyńskiego i w ten sposób zgłębić tajniki tej dziedziny.

CZYM JEST ENERGIA WSZECHŚWIATA?

Według koncepcji elektrodynamicznej teorii życia człowiek jest inteligentnym systemem otwartym, czerpiącym energię z otoczenia. Podczas lektury możemy poznać sposób postrzegania energii życiowej przez wyznawców religii dalekowschodnich. Ciekawym zagadnieniem jest joga indyjska, która przybliża pojęcie tzw. ciał subtelnych i ich powiązania z czakrami energetycznymi. Jak pisze autor, prawidłowe funkcjonowanie tych czakr ma spory wpływ na zdrowie psychiczne i fizyczne człowieka.

od wieków próbowano wyjaśnić fenomen, jakim jest życie. […] w xvii wieku w wyniku rewolucji światopoglądowej przyjęto mechanistyczne założenie traktowane jako pewnik, że wszechświat oraz cała przyroda działają zgodnie z niezmiennymi prawami. zatem człowiek znający te prawa wszystko może przewidzieć. w ten sposób wyeliminowano stwórcę jako siłę sprawczą. ten nowy kierunek zyskał nazwę materializmu. Uważano, że każdy obiekt jest swego rodzaju mechanizmem, który można rozłożyć na części składowe i przeanalizować.

Tak powstał biochemiczny model życia, w którym ludzie sprowadzają się do złożonej fizyczno-chemicznej maszyny oddzielonej od własnej świadomości. A co z duchową częścią? Bioterapia wczoraj i dziś stara się udowodnić, że niematerialna sfera życia również jest ważna. W taoizmie chińskim takie myślenie nazywa się chi, w hinduizmie praną, a w buddyzmie tybetańskim lung. To interesujące modele, według których system energetyczny człowieka to rozbudowane kanały, przez które przepływa energia.

BUJDY I VOODOO?

Wszyscy uzdrowiciele, znani nie tylko na Wschodzie, lecz także w starożytnej Grecji czy Egipcie, to zalążek medycyny holistycznej, którą praktykowali na przykład filozofowie tacy jak Hipokrates. Uznawany za pioniera medycyny, również wierzył w istnienie energii mającej wpływ na życie i zdrowie. Ciężko porównywać ówczesne metody leczenia do dzisiejszych możliwości medycyny naukowej, a jednak żyjemy w czasach, gdzie pewien procent społeczeństwa podaje w wątpliwość naukowe, rzetelne źródła, wierząc jedynie w filmy z żółtymi napisami.

PRZECZYTAJ TAKŻE: „FABRYKA STRACHU – ZAPOWIEDŹ ZBIORU OPOWIADAŃ IGORA ADAMCZYKA

Nie chcę się jednak rozpisywać na temat poglądów, bo to nie jest tematem książki. Jerzy Strączyński kładzie większy nacisk na teoretyczne przedstawienie zagadnień związanych z bioterapią oraz jej historią. Fakt, że jest napisana w przejrzysty i stosunkowo prosty sposób, ułatwia przyswajanie wiedzy. Najważniejsze aspekty zapisano pogrubioną czcionką, a kluczowe pojęcia są szczegółowo opisane, czasem wsparte przez proste ilustracje i tabelki. W części praktycznej, gdzie możemy przeczytać o technikach leczenia, zamieszczono zdjęcia wraz z opisem postępowania.

W ZDROWYM CIELE ZDROWY DUCH

Zaryzykuję stwierdzenie, że każdy pragnie w życiu szczęścia i zdrowia. Bioterapia wczoraj i dziś zakłada, że te dwa czynniki są od siebie zależne. I nieistotne jest, czy ktoś wierzy w uzdrawianie i energetyczne sposoby leczenia. Warto zwyczajnie troszczyć się o swoje zdrowie na każdej płaszczyźnie. Książka przedstawia, jak zmieniło się postrzeganie bioterapii na przestrzeni lat, ale autor jednocześnie wysnuwa śmiałą tezę, że bioenergoterapia funkcjonuje już jako jedna z wielu skutecznych metod terapii i nie neguje konwencjonalnych metod leczenia.

LEPIEJ ZAPOBIEGAĆ NIŻ LECZYĆ?

Można by przypuszczać, że bioenergoterapia stawia pierwsze kroki w Polsce, jednak według autora już od lat 70. paramedyczne metody leczenia dynamicznie się rozwijają. Wciąż jednak nie są akceptowalne na poziomie nauki akademickiej i stworzonego przez nią modelu. Mimo to większość uzdrowicieli i bioenergoterapeutów korzysta z energetycznej koncepcji życia i człowieka, co uważam za pewnego rodzaju dopełnienie klasycznej medycyny akademickiej. Autor pisze, że medycyna naturalna zakłada pewien schemat, według którego choroby najpierw powstają w strefie psychicznej człowieka, a przy tym często mają więcej niż jedną przyczynę. Autor podkreśla również, że przy zdecydowaniu się na terapię energetyczną szczególnie ważne jest wybranie osoby mającej wysokie kwalifikacje w tym zakresie, by zwyczajnie nie paść ofiarą oszustwa.

CZY WARTO PRZECZYTAĆ?

Osobiście zaciekawił mnie fragment dotyczący bezsenności. Terapia opisana w książce bazowała głównie na koncepcji manifestacji i wyciszających ćwiczeniach relaksacyjnych. Zagłębiając się w temat, przeszukałam inne podobne źródła i szczerze mówiąc, jeśli miałabym wybierać między piciem naparów ziołowych a komercyjnymi lekami na bezsenność, mój wybór byłby oczywisty. I właśnie tak polecam traktować lekturę książki Bioterapia wczoraj i dziś. Dla wielu ludzi życie w zgodzie z naturą to codzienność i styl życia, jak chociażby wegetarianizm. Skreślanie czegoś, co poznało się wyłącznie z jednego źródła, jest jak odłożenie książki na półkę po zobaczeniu okładki. Czasem warto ją otworzyć.


Jeśli zaciekawił Cię temat energii kosmosu, przeczytaj również recenzję „Magii księżycowej.

Polecane recenzje

„Burn Out Syndrome” – co to? Dr Matthias Marquardt wyjaśnia!

Przemęczenie, emocjonalne przytłoczenie czy obniżone poczucie własnej wartości to tylko niektóre z objawów tzw....

„Psychiatrzy. Sekrety polskich gabinetów” – wywiad Ewy Pągowskiej

Psychiatrzy. Sekrety polskich gabinetów to książka ważna i potrzebna. Zawiera ona podstawową (i nieco rozszerzoną)...

„Nie możesz mnie pocałować” – gorący romans z różnicą wieku

Nie możesz mnie pocałować już od dnia premiery podbija serca czytelników i zbiera same dobre...
Aneta Kolesińska
Aneta Kolesińskahttps://www.wattpad.com/user/xxAneKo
Bezpośrednia, zakręcona, ciekawa świata autorka. Na Wattpadzie znana ze swoich osobliwych recenzji, z nutą humoru i arogancji.

Zostaw komentarz

Wprowadź swój komentarz
Wprowadź swoje imię

Kryteria oceny książki

Wiedza
8
Język
8
Styl
7
Oprawa graficzna
7
Bioenergoterapia to szerokie pojęcie medycyny niekonwencjonalnej, która w dzisiejszych czasach zdobywa coraz większą popularność. Temat jest dość szeroki, znajduje zarówno zwolenników, jak i przeciwników, dlatego postanowiłam sięgnąć po książkę Bioterapia wczoraj i dziś autorstwa Jerzego Strączyńskiego i w ten sposób zgłębić tajniki tej dziedziny. CZYM...„Bioterapia wczoraj i dziś” – recenzja