Strona głównaPublicystykaKulturaCo będziemy czytać w lutym?

Co będziemy czytać w lutym?

Po wyjątkowo bogatym w ciekawe nowości czytelnicze styczniu przyszedł luty, w którym wydawcy nie zwalniają tempa. Nie rezygnują również z jakości. W tym miesiącu zwróciłam uwagę na kilka biografii, fantastykę młodzieżową, ale najwięcej znów wydarzy się w literaturze pięknej. Nie zabraknie również intrygującego debiutu. Zapraszam do przeczytania mojego zestawienia!

Valérie Perrin — Cudowne lata

Valerie Perrin, Cudowne lata
fot. materiały prasowe
Wydawnictwo Albatros

W lutym ukaże się nowa książka autorki Życia Violette. Książka Cudowne lata opowiada o szczęśliwych latach dzieciństwa przyjaciół: Niny, Adriena i Etienne’a. Akcja powieści rozpoczyna się w 1986 roku, kiedy bohaterowie spotykają się w jednej klasie szkoły podstawowej. Wkrótce stają się nierozłączni, nawet gdy mijają beztroskie lata i z podstawówki przechodzą do gimnazjum, a potem do liceum, aż w końcu porzucają szkolne autobusy i zaczynają chadzać do nocnych klubów. Związani przysięgą krwi, obiecali sobie za wszelką cenę wspierać się w osiągnięciu upragnionego celu: nade wszystko pragną opuścić małe prowincjonalne miasteczko, z którego pochodzą, i zamieszkać w Paryżu, oddać się muzycznej pasji i za nic nie pozwolić, by życie ich rozdzieliło. Ale czas mija nieubłaganie, a los ma wobec nich własne plany…

Rok 2017. Na dnie jeziora w małym miasteczku, w którym dorastała trójka przyjaciół, znaleziony zostaje wrak samochodu. Virginie, niezależna dziennikarka lokalnych mediów, relacjonuje wydarzenie. Jaki jest związek między tragicznym wypadkiem a historią ich nierozłącznej przyjaźni?

Cudowne lata to poruszająca historia o miłości i stracie, nadziei i żalu, przyjaźni i przeciwnościach losu, a także o czasie, który nieuchronnie przynosi zmiany.

Rene Karabasz — Zanim dojrzeją granaty

Rene Karabasz, Zanim dojrzeją granaty
fot. materiały prasowe
Wydawnictwo Poznańskie

Wydawnictwo Poznańskie przygotowało w lutym hipnotyzującą, transową opowieść o poszukiwaniu miłości i tożsamości płciowej, której akcja toczy się w cieniu albańskich Gór Przeklętych. Bohaterką Zanim dojrzeją granaty jest Bekia, która zostaje zmuszona do wyjścia za mąż za chłopca, którego nie zna. Kanun – albańskie prawo zwyczajowe – nie dopuszcza niezgody, chyba że Bekia zostanie zaprzysiężoną dziewicą, a więc kobietą, która przyjmuje rolę mężczyzny. Musi ubierać się jak mężczyzna, pić rakiję i palić papierosy.

Książka w poruszający sposób opowiada o świecie, w którym kobieta nie ma żadnych praw. Mężczyźni stawiają Kanun na pierwszym miejscu, nawet przed rodziną. W takim świecie śmierć, której przyczyną rzadko jest choroba czy starość, czyha na każdym kroku. Walcząc o miłość, córka jest w stanie skazać na śmierć nawet ojca.

Stefania Auci — Zima lwów

Stefania Auci, Zima Lwów
fot. materiały prasowe
Wydawnictwo W.A.B.

Zima lwów to kontynuacja niezwykłej sagi rodzinnej opowiadającej o losach bogatego sycylijskiego rodu Florio – od 1868 roku po lata pięćdziesiąte XX wieku. Książka okazała się jednym z największych włoskich bestsellerów ostatnich lat, a nad jego ekranizacją pracuje już Paolo Genovese!

Porywająca historia pełna wzlotów i upadków, w której miłość przeplata się ze zdradą, życzliwość z zawiścią, uczciwość z przebiegłością… A wszystko to na tle intrygujących burzliwych dziejów Włoch. Recenzję pierwszego tomu można przeczytać na naszym portalu!

Beate Rygiert — George Sand i język wolności

Beate Rygiert, George Sand i język wolności
fot. materiały prasowe
Wydawnictwo Marginesy

Książka o życiu pisarki, której burzliwe losy inspirują kolejne pokolenia kobiet. Odrzuciwszy swoje arystokratyczne środowisko i zrezygnowawszy z nieszczęśliwego małżeństwa z baronem, Aurore Dudevant jest gotowa zacząć życie od nowa. Ubrana w męski strój wchodzi do redakcji słynnego dziennika „Le Figaro” i tam pod okiem Henriego de Latouche’a ćwiczy warsztat pisarski. Wkrótce ze swoim młodszym kochankiem, artystą Jules’em Sandeau, pod wspólnym pseudonimem wydaje pierwszą książkę, ale po zakończeniu tego związku decyduje się rozwijać karierę pisarską na własny rachunek. Jako kobieta nie ma jednak szans na sukces wydawniczy ani uznanie krytyków.

Tak rodzi się George Sand, która każdym zapisanym słowem inspiruje do zmian społecznych i toczy walkę o własną wolność i szczęście. Czy po destrukcyjnym związku z pisarzem Alfredem de Mussetem odnajdzie w końcu spokój u boku Fryderyka Chopina?

Emilia Padoł — Rodziewiczówna. Gorąca dusza

Emilia Padoł, Rodziewiczówna. Gorąca dusza
fot. materiały prasowe
Wydawnictwo Literackie

W lutym ukaże się również biografia innej znanej pisarki – Marii Rodziewiczówny. To emancypantka gustująca w męskich fasonach koszul i surdutach, z włosami zawsze obciętymi na krótko. Swoje długie życie dzieliła pomiędzy Warszawę a kresowy majątek w Hruszowie, nieustannie manifestując wielki zapał, gorączkową energię i niegasnący optymizm. Mimo dominujących negatywnych recenzji ze strony krytyków, przez ponad sto lat zaczytywano się w jej powieściach. W życiu prywatnym związana z kobietami, prawdziwy spokój odnajdywała wśród poleskich torfowisk i rzecznych rozlewisk.

Maria Rodziewiczówna fascynuje zdumiewającymi sprzecznościami, rozsadza schematy. Jej życiorys wpisuje się w dyskusje na temat osób LGBT+, ekspresji płciowej, tożsamości narodowej, relacji polsko-żydowskich i polsko-białoruskich, antysemityzmu, klasowości i kolonializmu.

Rodziewicz-ówna to również porywająca opowieść o Kresach, o życiu rozpiętym między powstaniem styczniowym a warszawskim, o życiu, w którym odbija się nasza zagmatwana, często bolesna historia.

Emilia Dłużewska — Jak płakać w miejscach publicznych

Emila Dłużewska, Jak płakać w miejscach publicznych
fot. materiały prasowe
Wydawnictwo Znak LiteraNova

Wśród nowości, jakie ukażą się w lutym, moją uwagę przyciągnął debiut Emilii Dłużewskiej. Książka w nietypowy sposób opowiada o tym, skąd biorą się problemy psychiczne współczesnych ludzi. Dziwi was, że słynni komicy często chorują na depresję? Autorkę dziwi raczej, że nie wszyscy ludzie z depresją zostają komikami. Twierdzi, że nauczyliśmy się doprowadzać ludzi do ataków śmiechu opowiadaniem o toksycznych bliskich i przebytych traumach; ostrożnie kalibrujemy żarty, by nie przekroczyć granicy, po której śmiech zmienia się w litość. A potem latami ćwiczymy ten program: w szkole, pracy, barach, pociągach i cudzych łóżkach.

Neal Shusterman — Kosiarze

Neal Shusterman, Kosiarze
fot. materiały prasowe
Wydawnictwo Uroboros

W lutym książka Kosiarze ukaże się w nowym wydaniu i oprawie graficznej. Już dawno została okrzyknięta jedną z najlepszym powieści młodzieżowych wszechczasów. Opowiada o świecie bez głodu, bez chorób, bez wojen i biedy. Ludzkość pokonała nawet śmierć. O zakończeniu czyjegoś życia mogą zadecydować jedynie kosiarze. To oni kontrolują wielkość populacji.

Dwoje nastolatków Citra i Rowan rozpoczyna szkolenie na kosiarzy. Choć żadne z nich tego nie chce, będą musieli opanować trudną sztukę „zbierania życia”, ryzykując to, co jest dla nich najcenniejsze. Za idealny świat trzeba bowiem zapłacić wysoką cenę…

Elizabeth Day — Sroka

Elizabeth Day, Sroka
fot. materiały prasowe
Wydawnictwo Książnica

Wydawnictwo Książnica w lutym proponuje czytelnikom m.in. porywająca powieść o pragnieniu bycia matką, o obsesji i toksycznych relacjach rodzinnych. A także o cenie, jaką trzeba zapłacić za spełnienie marzeń.

Bohaterami Sroki są Marisa i Jake, którzy tworzą niemal idealną parę. Do pełni szczęścia brakuje im tylko dziecka. Ze względu na przejściowe problemy finansowe postanawiają wynająć pokój w swoim domu i cierpliwie czekać na powiększenie rodziny. Wtedy w ich życie wkracza Kate. Marisa uważa, że relacja lokatorki z Jakiem zaczyna być zbyt intymna, a Kate czuje się w ich domu swobodniej niż ona sama. A może tylko tak jej się wydaje? Kim właściwie jest ta kobieta? I skąd zna tyle szczegółów z życia pary? Marisa musi to odkryć. Ma jednak świadomość, że wtedy może zniszczyć wszystko, na co tak długo czekała…

Tavi Hawn — Tożsamość płciowa. Poradnik dla rodziców

Tavi Hawn, Tożsamość płciowa
fot. materiały prasowe
Wydawnictwo Czarna Owca

Wizja rozmowy o tożsamości płciowej z dzieckiem może się wydawać przytłaczająca, jednak dzięki odpowiednim wskazówkom możesz nawiązać zdrową, otwartą komunikację i stworzyć afirmujące środowisko. Nieważne, czy twoje dziecko jest cispłciowe, różnorodne płciowo, transpłciowe, czy wciąż nie jest pewne swojej tożsamości – w przewodniku znajdziesz praktyczne rady i strategie, które pomogą ci zaakceptować je takim, jakie jest, i wspierać w okresie poprzedzającym dojrzewanie.

Osoba autorska, Tavi Hawn, ma licencję klinicznego pracownika socjalnego i ponad dwunastoletnie doświadczenie w pracy z dziećmi różnorodnymi płciowo oraz transpłciową młodzieżą i dorosłymi. Jest osobą wielorasową, rdzennie amerykańską, two-spirit i niebinarną. Jest także rodzicem wspaniałego małego człowieczka i z pokorą uczy się nowych lekcji, których udziela jej rodzicielstwo.

Emilie Pine — Ruth i Pen

Emily Pine, Ruth i Pen
Fot. Materiały prasowe
Wydawnictwo Cyranka

 W lutym ukaże się również nowa powieść autorki międzynarodowego bestsellera O tym się nie mówi!

Przypadek sprawia, że Ruth i Pen, dwie nieznajome kobiety, stają przed kluczowym wyborem tego samego dnia. Jeden dzień, jedno miasto (Dublin), dwa różne charaktery i dwa możliwe rozwiązania. Ruth musi zdecydować, czy ratować swoje małżeństwo: zostać czy odejść? Wyciągnąć do męża pomocną dłoń czy spalić za sobą mosty? W tym samym czasie nastoletnia Pen waha się, czy wyznać Alice prawdę. Powiedzieć jej, czego pragnie, czy też zamilknąć i porzucić nadzieję?


Jeśli wolisz sięgnąć po audiobooki, przeczytaj o jesiennych propozycjach Audioteki!

Newsy o kulturze

Przeczytaj także

Zostaw komentarz

Wprowadź swój komentarz
Wprowadź swoje imię

Dodaj do kolekcji

Brak kolekcji

Tutaj znajdziesz wszystkie wcześniej stworzone kolekcje.