Córki Bogini Mokosz – tragiczna historia jednej rodziny
Córki Bogini Mokosz jest historią rodziny żyjącej na dawnych terenach Słowian, długo przed okresem chrystianizacji. Tragiczne losy każdego z członków rodziny splotły już dawno temu Rodzanice, czyli słowiańskie boginie losu.
Jest to pierwsza część i debiutancka powieść autorki, wydanej przez wydawnictwo Replika.
Jak decyzje rodziców mogą wpłynąć na życie ich dzieci
Książka podzielona została na trzynaście rozdziałów, z których pierwsze osiem poświęconych jest konkretnym członkom rodziny. Od samego początku poznajemy bardzo smutne i krytyczne rodzinne sytuacje. Umiera matka Tomiła podczas porodu najmłodszej z córek – Łabudki. Ta urodziła się z bielmem na oczach. Ojciec, pijak, Wyszomir wpada w rozpacz po śmierci żony, a zarazem we wściekłość z powodu tego, jakie dziecko przyszło na świat. Z czasem, z powodu żalu, traci w wyniku hazardu dom i własności. Aby ratować majątek, oddaje najstarszą z córek Wszeborę na nauki do zakonu żerców i kapłanek Bogini Mokosz, dostając za nią garść pieniędzy.
Najstarszy z synów ucieka z domu po potężnym zlinczowaniu przez ojca i słuch po nim ginie. A potem ojciec popełnia ten sam błąd – znów przegrywa majątek przez hazard i alkohol. Kolejną córkę, Nawoję, oddaje jako żonę swojemu przeciwnikowi, Mszczujowi. W ramach zemsty młodszy z synów zabija Wyszomira. A to wszystko staje się preludium do dalszych wyzwań, jakie czekają rodzeństwo, które na nowo musi się odnaleźć.
Polska fantastyka w klimatach słowiańskich staje się coraz sławniejsza
Od czasów wielkiego sukcesu sagi o Wiedźminie i Trylogii Husyckiej Andrzeja Sapkowskiego, w których można było odnaleźć wiele nawiązań do zwyczajów słowiańskich, a także potworów z bestiariusza słowiańskiego, na polskim rynku wydawniczym sukcesywnie pojawia się coraz więcej pozycji w tym klimacie. Między innymi, do listy takich książek, należy dodać Córki Bogini Mokosz. Warto mieć na uwadze, że nie jest to lukrowana powieść z latającymi ptaszkami dookoła bohaterów, lecz pełna brutalizmu i prawdziwego realizmu, jakie kiedyś istniały. Gwałty, sprzedawanie dzieci za odrobinę grosza, bieda – to był chleb powszedni ówczesnej Słowiańszczyzny.
Interesuje Cię więcej tematów związanych z literaturą fantastyczną i sci-fi? Koniecznie zajrzyj do innych naszych recencji z tego gatunku, między innymi Psów Pana, które uzyskują dobre opinie wśród czytelników klasycznej fantastyki.