Czytamy w czerwcu!

Uwielbiam czas między wiosną a latem! Długie dni pełne słońca i krótkie, ciepłe noce sprzyjają aktywności na świeżym powietrzu. Każdą wolną chwilę spędzam na pieszych wędrówkach lub wycieczkach rowerowych. Zawsze zabieram ze sobą książkę – ona też potrzebuje oddechu. A w czerwcu wydawnictwa nie próżnują!

W tym miesiącu wielu czytelników czekało na najnowszą powieść Olgi Tokarczuk, która ukazała się 1 czerwca. To jednak nie jedyna książka, na którą warto zwrócić uwagę. Miłośnicy klasyki mogą sięgnąć po nowe wydanie Myszy i ludzi. Natomiast zbliżająca się Noc Kupały inspiruje do sięgnięcia po romanse: Gra na dwa fronty lub Bezsenność we dwoje.

 Olga Tokarczuk – Empuzjon

Olga Tokarczuk, Empuzjon
fot. materiały prasowe /
Wydawnictwo Literackie

Empuzjon to pierwsza powieść Olgi Tokarczuk po otrzymaniu Literackiej Nagrody Nobla. Jej bohaterem jest Mieczysław Wojnicz, student ze Lwowa, który przyjeżdża do uzdrowiska Görbersdorf (dzisiejsze Sokołowsko na Dolnym Śląsku), by złagodzić lub całkowicie wyleczyć nękającą go gruźlicę. Poznaje tu innych kuracjuszy zajętych omawianiem najważniejszych spraw tego świata. Ich uwagę przyciągają również historie o tragicznych wydarzeniach w górskich okolicach sanatorium. Szczególnie Wojnicz jest nimi zainteresowany. Nie wie jednak, że mroczne siły już obrały go sobie na cel.

W Empuzjonie gołym okiem widać inspiracje Czarodziejską górą Tomasza Manna. W swoim utworze Noblistka dużo miejsca poświęca kwestii kobiecej oraz znaczeniu natury.

Marcin Meller – Czerwona ziemia

Marcin Meller, Czerwona ziemia
fot. materiały prasowe /
Wydawnictwo W.A.B.

Marcin Meller, dziennikarz znany jako prowadzący program Drugie śniadanie mistrzów, wieloletni redaktor naczelny Playboya, felietonista i miłośnik Gruzji, w tym miesiącu debiutuje powieścią Czerwona ziemia. Opowiada ona o miłości ojca do syna, który zaginął podczas ryzykownej podróży po Afryce. Akcja poszukiwawcza przemienia się w sensacyjną przygodę, pełną zaskakujących zwrotów akcji. Na pierwszy plan wysuwają się relacje między mężczyznami oraz cudownie opisana Afryka.

Sarah Dessen – Bezsenność we dwoje

Bezsenność we dwoje, Sarah Dessen
fot. materiały prasowe /
Wydawnictwo Feeria

Bezsenność we dwoje jest historią o trochę tajemniczej i niebezpiecznej miłości. Bohaterką powieści jest nastoletnia Auden, która przez całe życie próbuje udowodnić swojej matce, że jest idealną córką. Aż do czasu, gdy spędza lato u ojca i jego nowej żony. To właśnie wtedy cierpiąca na bezsenność dziewczyna zaczyna zwiedzać okolicę na rowerze. W tych nocnych eskapadach towarzyszy jej Eli. Czytelnik może obserwować rodzące się między nimi uczucie, a jednocześnie śledzić trudne relacje między młodzieżą a dorosłymi. Książka idealnie wpasuje się w wakacyjny, letni nastrój.

Anna-Marie McLemore – Sezon luster

Sezon luster, Anna-Marie McLemore
fot. materiały prasowe /
Wydawnictwo Kobiece

W mojej opinii Sezon luster jest najważniejszą powieścią młodzieżową, która pojawiła się w czerwcu na półkach księgarskich. To przejmująca opowieść o przemocy seksualnej i konieczności szukania pomocy, kiedy zostaniemy skrzywdzeni. Na jednej z imprez Ciela pada ofiarą napaści seksualnej i nie może otrząsnąć się z tej traumy. Tego samego doświadcza Lock, jednak on niczego nie pamięta z tragicznej nocy. Młodzi spotykają się w szkole i nawiązują relację, która przynosi ukojenie oraz siłę, by przeciwstawić się tym, którzy dramatyczne wydarzenia uważają za dobrą zabawę.

Amor Towles – Lincoln Higway

Lincoln Highway, Amor Towles
fot. materiały prasowe /
Wydawnictwo Znak LiteraNova

Nowa, długo wyczekiwana powieść Amora Towlesa to zapierająca dech w piersiach odyseja przez Amerykę lat 50., gdzie spotykamy całą plejadę postaci znanych z amerykańskiej prozy najwyższej klasy: włóczęgów, bon vivantów, hochsztaplerów i wędrownych kaznodziejów. To także urzekająca historia o dorastaniu, o długach, które wcześniej czy później będziemy musieli spłacić, i o tym, jak łatwo jest zbłądzić, gdy w gorączce podróży zgubimy moralny kompas.

Bohaterem powieści jest  Emmett Watson, który właśnie wyszedł z poprawczaka. Chłopak wraca na rodzinną farmę w Nebrasce, gdzie czeka na niego młodszy brat, długi po ojcu i błękitny studebaker – jego jedyny majątek. Emmett chce zabrać brata do słonecznej Kalifornii, gdzie zaczną wszystko od nowa, ale przewrotny los sprawia, że muszą wyruszyć w przeciwnym kierunku – do Nowego Jorku.

Mary Beth Keane – Poproś jeszcze raz

Poproś jeszcze raz, Mary Beth Keane
fot. materiały prasowe /
Wydawnictwo Agora

W czerwcu Wydawnictwo Agora zaproponowała wzruszającą opowieść o miłości i tragedii. Francis Gleeson i Brian Stanhope, koledzy z nowojorskiej policji, mieszkają po sąsiedzku na obrzeżach Nowego Jorku. Poproś jeszcze raz to poruszające studium miłości, jaka rozkwita między najmłodszą córką Francisa, Kate, a synem Briana, Peterem. Młodzieńczy romans przerywa nagle tragedia, do której doprowadza chora psychicznie matka Petera. Młodzi tracą ze sobą kontakt, a próby nadrobienia straconego czasu po latach postawią dziecięce traumy w nowym światle.

Niezwykle emocjonalna powieść Mary Beth Keane to nie tylko wciągający romans, ale historia uniwersalna o tym, jak przez pryzmat dorosłości patrzymy na rzeczy, których doświadczaliśmy w dzieciństwie. Jako dorośli nie boimy się już ludzi, którzy nam zagrażali, i przestajemy wierzyć w bezgraniczną niewinność pozostałych.

Warto dodać, że na podstawie książki powstaje serial HBO.

Katarzyna Franus – Osobni

Osobni, Katarzyna Franus
fot. materiały prasowe /
Wydawnictwo Czarna Owca

Debiutancka powieść Katarzyny Franus opowiada o trójce bohaterów. W Warszawie Mateusz prowadzi beztroskie życie singla. Kinga przeżywa kryzys, kiedy jej dotąd sprawne, wysportowane ciało, zaczyna się starzeć i wchodzi w okres menopauzy. Osierocony Tymek chciałby wystartować w lokalnym półmaratonie, jednak nie może ze względu na brak opiekuna. Przekonajcie się, czy przypadkowe spotkanie bohaterów z dala od miejskiego pośpiechu wpłynie na ich życie i pomoże im odnaleźć drogę do szczęścia.

Lily Lindon – Gra na dwa fronty

Gra na dwa fronty, Lily Lindon
fot. materiały prasowe /
Wydawnictwo Albatros

Zabawna i aktualna komedia romantyczna, której bohaterka, Gina, w przededniu własnego ślubu odkrywa, że pociągają ją kobiety. Aby nie stracić nic z dotychczasowego poukładanego życia, postanawia przyjąć drugą tożsamość. Za dnia jest taka jak zawsze, natomiast w nocy przemienia się we wschodzącą gwiazdę queerowej sceny muzycznej. Książka w zabawny sposób opowiada o poszukiwaniu siebie i realizacji swoich, nawet najdziwniejszych, marzeń. Dobrą zabawę gwarantują dopracowane dialogi i angielski humor.

Izabela Janiszewska – Apartament

Apartament, Izabela Janiszewska, w czerwcu
fot. materiały prasowe /
Wydawnictwo Czwarta Strona

Bohaterowie najnowszej powieści Izabeli Janiszewskiej, Nina i Tomasz Engelowie, przyjeżdżają do luksusowego hotelu w Karkonoszach na upragniony weekend. Kurort zdaje się wymarzonym miejscem na odpoczynek, do czasu gdy Nina znika bez śladu. Zrozpaczony Tomasz próbuje dotrzeć do prawdy, ale szybko przekonuje się, że ta ma wiele odcieni, a wersje wydarzeń poszczególnych świadków znacząco różnią się od tej pamiętanej przez mężczyznę. Okazuje się, że nie może ufać nikomu, nawet sobie.
Apartament to niepokojący thriller psychologiczny ze świetnie wykreowaną intrygą i umiejętnie zbudowanym nastrojem grozy. Autorka popisała się sugestywnym stylem, dzięki któremu nie sposób oderwać się od lektury.

Wojciech Chmielarz – Długa noc

Długa noc, Wojciech Chmielarz
fot. materiały prasowe /
Wydawnictwo Marginesy

Jeden z najpopularniejszych autorów tworzących powieści kryminalne powraca z szóstą opowieścią o komisarzu Jakubie Mortce. Główny bohater po kilku latach wraca do Polski. Jednocześnie w Warszawie pewien mężczyzna postawił sobie za cel, by zabić jak najwięcej ludzi, bo to i tak ostatni dzień jego wolności. Jak komisarz Mortka może zapobiec tragedii? Dowiecie się z książki Długa noc. Oferuje ona nie tylko ciekawą intrygę kryminalną, ale  i wnikliwą analizę psychologiczną bohaterów.

John Steinbeck – Myszy i ludzie

Myszy i ludzie, John Steinbeck
fot. materiały prasowe /
Wydawnictwo Prószyński i S-ka

Myszy i ludzie to klasyczna powieść Johna Steinbecka, której nowe wydanie ukaże się w czerwcu nakładem wydawnictwa Prószyński i S-ka. Opowiada o niezwykłej przyjaźni dwóch mężczyzn przemierzających Stany Zjednoczone w czasie Wielkiego Kryzysu. Poszukują oni dorywczych prac w okolicznych farmach i wciąż popadają w kłopoty za sprawą Lenniego, który jest niepełnosprawny intelektualnie.

Książka, mimo niewielkiej objętości, porusza wiele wątków i wymyka się jednoznacznym interpretacjom. Wszystkie postacie, nawet te drugoplanowe, reprezentują oddzielny problem. Tym niemniej da się wyróżnić główne motywy, jakimi są: amerykański sen, przyjaźń oraz samotność kobiet.


Przeczytaj nasz wywiad z Izabelą Janiszewską, której najnowszą książkę polecam w zestawieniu!

Newsy o kulturze

Przeczytaj także

Zostaw komentarz

Wprowadź swój komentarz
Wprowadź swoje imię

Dodaj do kolekcji

Brak kolekcji

Tutaj znajdziesz wszystkie wcześniej stworzone kolekcje.