Strona głównaLiteraturaDebiut Jasmine Sarah M. to porażka? — recenzja "Dark Heart"

Debiut Jasmine Sarah M. to porażka? — recenzja „Dark Heart”

Jasmine Sarah M. to tegoroczna debiutantka. Swoją popularność zdobyła na platformie Wattpad, gdzie zdobyła miliony fanów. 12 kwietnia na półkach pojawiła się jej debiutancka powieść — Dark Heart.

Dree ma osiemnaście lat, a za sobą przeżycia, którymi mógłby pochwalić się niejeden dwa razy starszy od niej człowiek. By zmienić swoje życie, postanawia wyjechać na drugi koniec świata.

Kierunek → Australia

Lady Box — bo pod takim pseudonimem znają ją fani sportów wyścigowych — przeprowadza się z przyjaciółmi do Australii. Choć próbuje ona rozpocząć nowe życie, już od początku widać, że nie będzie to takie proste. Dree przyciąga uwagę nieodpowiednich mężczyzn i mrok, który skrywa sprawia, że przeszłość powraca o wiele szybciej niż myślała.

Dark Heart okazało się być wyjątkowo problematyczną powieścią

Książkę czyta się bardzo ciężko. Narracja opowieści jest bardzo płytka i dynamiczna. W ciągu ledwie strony otrzymujemy opis, dialog oraz krótkie wspomnienie. Jest to widoczne już od samego początku, kiedy Dree przechodzi z łazienki do samochodu. Dostajemy opis jej oraz jej przyjaciół, krótkie wspomnienie i dowiadujemy się, że Lady Box “uwielbia gejów” — cokolwiek to znaczy.

Gołym okiem widać, że autorka chciała w krótkim tekście zawrzeć jak najwięcej informacji. W Dark Heart akcja pędzi, brakuje miejsca na wyobraźnię. W krótkim czasie musimy skupiać się na kilku rzeczach naraz.

Przeczytaj również: Daisy Jones & The Six – fenomen lat siedemdziesiątych

Wiele wątków kończy się dość nierealnie i żenująco, a nierzadko ważne rzeczy są ledwo wspomniane — jak wyścigi samochodowe, które są pasją Rivery. Same auta są jedynie potrzebne w drodze do szkoły.

Dużo opisów jest zbędnych, jak każdorazowe szczegółowe opisy ubioru głównej bohaterki. Różne sceny mocno się łączył, bardzo trudno było zorientować się, czy to nadal ta sama, czy już inna część fabuły.

Dree to typowa bohaterka z Wattpada

Rivera jest płytka i wydaje się nie mieć charakteru. Ciężko jakkolwiek się z nią utożsamić, a co dopiero sympatyzować. Można odnieść wrażenie, że uważa się za tą najlepszą. Społeczność Wattpada nawet znalazła określenie na takie bohaterki — Mary Sue.

Już w pierwszym rozdziale Dark Heart dowiadujemy się, że Dree uwielbia gejów. Co to tak właściwie znaczy? Uwielbiać można kolor żółty albo muzykę pop, a nie czyjąś seksualność.

Jak już o osobach homoseksualnych mowa — Jasmine spłyciła rolę pary przyjaciół Dree do stereotypowych “przyjaciół gejów”.

Dark Heart to debiut Jasmine Sarah M.

Niestety dość nieudany. Jest wiele niedociągnięć, które można by naprawić trochę dłuższą praktyką lub głębszą korektą. Książka niestety nudzi i ciężko jest ją polubić.

Można jedynie mieć nadzieję na to, że kolejne publikacje autorki będą o wiele bardziej dopracowane i okażą się sukcesem.


Zapraszamy również na nasz tekst o Burn Out Syndrome!

Wiktoria Pietrzak
Wiktoria Pietrzak
mortuis non mentior
Bohaterowie
7
Fabuła
5
Klimat
6
Język
3
Okładka
8
Zakończenie
6
Czytaj więcej recenzji
Może cię zainteresować

Zostaw komentarz

Wprowadź swój komentarz
Wprowadź swoje imię

Dree ma osiemnaście lat, a za sobą przeżycia, którymi mógłby pochwalić się niejeden dwa razy starszy od niej człowiek. By zmienić swoje życie, postanawia wyjechać na drugi koniec świata.Kierunek → Australia Lady Box — bo pod takim pseudonimem znają ją fani sportów wyścigowych — przeprowadza...Debiut Jasmine Sarah M. to porażka? — recenzja "Dark Heart"

Dodaj do kolekcji

Brak kolekcji

Tutaj znajdziesz wszystkie wcześniej stworzone kolekcje.