Strona głównaLiteratura„Burn Out Syndrome” – co to? Dr Matthias Marquardt wyjaśnia!

„Burn Out Syndrome” – co to? Dr Matthias Marquardt wyjaśnia!

Przemęczenie, emocjonalne przytłoczenie czy obniżone poczucie własnej wartości to tylko niektóre z objawów tzw. Burn Out Syndrome, o którym pisze Dr Marquardt w swojej książce Jak poradzić sobie z wyczerpaniem i wypaleniem. Czym jest choroba, która coraz częściej dotyka ludzkość?

Gdy poddajemy się szybkiemu tempu życia i dajemy z siebie sto procent wysiłku, nic dziwnego, że w końcu dopada nas zmęczenie. Co jednak robić, gdy ono nie ustępuje, a wraz z nim pojawia się szereg innych objawów? Jak poradzić sobie z wyczerpaniem i wypaleniem, czyli jak walczyć z Burn Out Syndrome zawiera szczegółową wiedzę i praktyczne rady, jak zadbać o swoje zdrowie psychiczne.

wypalenie
fot. Klaudia Wróbel

WYPALENIE ZAWODOWE, CZYLI BURN OUT SYNDROME – OBJAWY

Pierwsze przypadki „burn out” zostały opisane w latach 70. przez amerykańskiego psychologa, Herberta Freudenbergera. Specjalista użył tego terminu do wyjaśnienia  konsekwencji silnego stresu w zawodach zaufania publicznego, takich jak lekarze, policjanci czy psychologowie. Dziś wiemy jednak, że wypalenie, nie tylko zawodowe, może spotkać każdego, niezależnie od rodzaju profesji.

Burn Out Syndrome, czyli wypalenie bądź wypalenie zawodowe, choć nie zostało włączone do spisu DSM-V, w dzisiejszych czasach jest już postrzegane jako choroba. Według Dra Matthiasa Marquardta charakteryzuje się przede wszystkim:

  • emocjonalnym i fizycznym wyczerpaniem,
  • uczuciem pustki,
  • obniżeniem samooceny,
  • odczuwaniem psychicznego napięcia,
  • negatywnym postrzeganiem świata,
  • zanikiem motywacji.

Przeczytaj również: Psychiatrzy. Sekrety polskich gabinetów” – wywiad Ewy Pągowskiej

STRES I STAN ZAPALNY

W swojej książce dr Matthias Marquardt opiera się na teorii stresu jako głównym źródle wypalenia i wyczerpania organizmu. Stres jednak jest ogólną nazwą na wiele różnych czynników, które mogą wywołać u nas wypalenie zawodowe. Wszakże mamy kilkadziesiąt rozmaitych stresorów, z którymi mierzymy się każdego dnia, nie wiedząc, że mogą stresować nasz organizm. Takimi stresorami są np.:

  • hałas,
  • wysoka lub niska temperatura,
  • niedobór snu,
  • głód.

Jak widać – do wypalenia nie muszą wcale prowadzić konflikty w pracy czy problemy z małymi dziećmi. Co więcej człowiek cierpiący na wypalenie może mieć wysokie CRP we krwi, co  świadczy o rozwijającym się stanie zapalnym.

Okazuje się bowiem, że stan zapalny w organizmie jest częściowo regulowany przez kortyzol (hormon stresu) i kiedy on przestaje służyć tej funkcji, stan zapalny wymyka się spod kontroli. Kiedy człowiek jest pod wpływem przedłużającego się stresu, komórki sytemu odpornościowego (immunologicznego) przestają być zdolne do hormonalnej kontroli, co w konsekwencji prowadzi do podwyższenia stanu zapalnego, który prowadzi do choroby i różnych objawów somatycznych (np. zmęczenia).

Przeczytaj również: „Trening ciiiiszy dla dzieci” – recenzja książki Pauliny Mechło i Magdaleny Karpińskiej

CZY CIERPISZ NA WYPALENIE?

Autor Jak poradzić sobie z wyczerpaniem i wypaleniem w książce zawarł kilka przydatnych załączników. Na końcu lektury znajdziemy kwestionariusze, które pomogą nam się zorientować, czy dopadł nas burn out. Warto jednak wspomnieć, że objawy burn outu nie muszą występować jako osobne schorzenie, ale mogą być jednym z objawów chorób, takich jak np. depresja. Warto więc skonsultować się z lekarzem, jeśli martwią nas niepokojące symptomy.

PODSUMOWANIE

Jak poradzić sobie z wyczerpaniem i wypaleniem Matthiasa Marquardta jest dobrym kompendium wiedzy o syndromie wypalenia i zawiera wiele przydatnych rad, jak sobie z nim radzić. Pamiętajmy jednak o tym, że książka, choć jest interesującym i pomocnym narzędziem w walce ze zmęczeniem, nie powinna zastąpić  kontaktu z lekarzem bądź wykwalifikowanym specjalistą w tej dziedzinie.


Szukasz innej książki o tematyce zdrowia psychicznego? Sprawdź recenzję „Jak być lepszym człowiekiem”!

Klaudia Wróbel
Klaudia Wróbel
? So working on a little job in the night, That's forty dollars an hour when I see the light... ?
Newsy o kulturze

Przeczytaj także

Zostaw komentarz

Wprowadź swój komentarz
Wprowadź swoje imię

Dodaj do kolekcji

Brak kolekcji

Tutaj znajdziesz wszystkie wcześniej stworzone kolekcje.