Strona głównaRecenzje książek i komiksówKryminał, thriller, sensacja„Diabelska lalka” Yrsy Sigurðardóttir – recenzja

„Diabelska lalka” Yrsy Sigurðardóttir – recenzja

Diabelska lalka, choć wydaje się podobna do innych kryminałów, jest wyjątkowa i enigmatyczna. Zaskakuje nieprzewidywalnością i dokładnymi opisami, które zapadają w pamięć.

Diabelska lalka autorstwa Yrsy Sigurðardóttir to klimatyczny kryminał osadzony w tajemniczej Islandii. Książka ta jest piątym tomem serii o przygodach detektywa Huldara i psycholożki Freyi.

Lektura wciąga i trzyma w napięciu, a każda kolejna strona udowadnia, że warto zainteresować się twórczością islandzkiej autorki.

diabelska lalka
fot. Klaudia Wróbel

FABUŁA

Dísa wraz ze swoją córką Rósą organizuje rodzinny wypad na ryby, który odmienia ich życie na zawsze. Połów okazuje się niezbyt udany, a w sieci mała Rósa odnajduje tylko starą, brzydką lalkę, którą bardzo chce zabrać do domu. Dísa postanawia zamieścić na portalu społecznościowym zdjęcie zguby, gdyż pomimo stanu, w jakim znajduje się porzucona zabawka, wydaje się ona niecodziennym znaleziskiem. Rano kobieta zostaje znaleziona martwa, a lalka rozpływa się w powietrzu.

Pięć lat później na tych samych wodach policja odnajduje ludzkie szczątki, które trudno jest zidentyfikować. Wszystko, co mają śledczy, to dwa buty o różnych rozmiarach i kawałek stopy wyjedzonej przez morskie stworzenia. Detektyw Huldar, obecny przy przeszukiwaniu zbiornika, ze względu na wstrząsające odkrycia przyprawiające go o mdłości postanawia zająć się inną sprawą toczącą się w Wydziale Przestępstw Seksualnych. Tam ponownie ma okazję pracować ze swoją dawną znajomą – psycholożką Freyą – zajmującą się sprawą molestowania nieletnich przez opiekuna ośrodka wychowawczego. Czy Huldar i Freya sprostają obu wyzwaniom i odkryją wszystkie tajemnice?

Przeczytaj również: „JEDNO PO DRUGIM” – JAK WSPÓLNY PROJEKT MOŻE ZNISZCZYĆ CZYJEŚ ŻYCIE

TO, CO NAJWAŻNIEJSZE W KRYMINALE, JEST NA PIERWSZYM PLANIE

Wątek kryminalny w Diabelskiej lalce jest niesamowicie ciekawie poprowadzony. Można nie tylko poznać sprawy z różnych perspektyw, ale i dowiedzieć się, jak wyglądają dochodzenia policyjne na Islandii. Bardzo interesujące wydało mi się również ukazanie działania systemu opieki społecznej – podejmowanych procedur i ich wpływu na dzieci. Co najważniejsze, Sigurðardóttir napisała wciągający i zaskakujący kryminał, w którym nie da się przewidzieć toku wydarzeń. Zarówno sprawa wyłowionych ludzkich szczątków, jak i dochodzenie odnośnie do molestowania nieletnich są na tyle zagmatwane i tajemnicze, że bezpowrotnie wciągają czytelnika. Nie wspominając już o tym, jak autorka przedstawiła wątek przerażającej lalki!

Przeczytaj również: „WSPÓŁAUTORZY” – WIELOWĄTKOWE ŚLEDZTWO W NAJNOWSZEJ KSIĄŻCE ALEKSANDRY MARININY

PODSUMOWANIE

Diabelska lalka jest piątą częścią serii o śledztwach detektywa Huldara i psycholożki Freyi. Żałuję, że nie przeczytałam wcześniejszych, ponieważ bohaterowie są wielowymiarowi i niezwykle barwni, co uważam za wielką zaletę. W dodatku jestem pewna, że poprzednie tomy są równie wciągające i zagadkowe, jak opowieść o demonicznej lalce. Książka Yrsy Sigurðardóttir to pozycja, którą szczególnie polecam wszystkim fanom nieprzewidywalnych kryminałów, chcących poczuć dreszcz emocji i strachu podczas czytania.


Szukasz innych kryminałów? RECENZJA „JESTEM OTCHŁANIĄ” powinna cię zainteresować!

Klaudia Wróbel
Klaudia Wróbel
? So working on a little job in the night, That's forty dollars an hour when I see the light... ?
Fabuła
10
Styl
10
Klimat
10
Wyczerpanie tematu
8
Okładka
7
Oryginalność
6
Bohaterowie
10
Przedstawienie świata
9
Akcja
9
Zakończenie
10
Czytaj więcej recenzji
Może cię zainteresować

Zostaw komentarz

Wprowadź swój komentarz
Wprowadź swoje imię

Diabelska lalka, choć wydaje się podobna do innych kryminałów, jest wyjątkowa i enigmatyczna. Zaskakuje nieprzewidywalnością i dokładnymi opisami, które zapadają w pamięć.Diabelska lalka autorstwa Yrsy Sigurðardóttir to klimatyczny kryminał osadzony w tajemniczej Islandii. Książka ta jest piątym tomem serii o przygodach detektywa Huldara i psycholożki Freyi. Lektura wciąga...„Diabelska lalka” Yrsy Sigurðardóttir – recenzja

Dodaj do kolekcji

Brak kolekcji

Tutaj znajdziesz wszystkie wcześniej stworzone kolekcje.