Depresja – „kiedyś tego nie było”
Mimo coraz większej świadomości na temat zdrowia psychicznego wciąż pojawiają się sceptyczne głosy dotyczące występowania depresji. Choć to poważna choroba, to przez część społeczeństwa zdaje się być uznawana za wymysł XXI wieku. Nic bardziej mylnego! Była obecna już w starożytności, a jako pierwszy opisał ją Hipokrates, nazywając melancholią. Wówczas wiedza o metodach jej leczenia była bardzo nikła, ale do naszych czasów psychiatria znacząco się rozwinęła.
Nie jesteś sama/sam!
Depresję można wyleczyć bezpiecznymi środkami: lekami przeciwdepresyjnymi oraz psychoterapią. Nie wstydź się sięgać po pomoc i wiedz, że nie jesteś winna/winny swojej chorobie. Depresja nie zna podziałów. Nie jest dla niej ważne, ile masz lat, skąd pochodzisz oraz jakie masz zarobki. Może dotknąć każdego – pamiętaj jednak, że diagnoza nie jest wyrokiem.
Więcej o depresji (m.in. o jej objawach, leczeniu i typach) możesz przeczytać na stronie Forum Przeciw Depresji.
Oprócz sięgnięcia po specjalistyczną pomoc, możesz dodatkowo wspierać się poradnikami psychologicznymi. Polecam twojej uwadze trzy wartościowe książki z tej dziedziny.
Pokonaj depresję, zanim ona pokona ciebie, autor: Robert L. Leahy | Poradniki o depresji
Pozycja ta to bestselerowy poradnik napisany przez jednego z najbardziej uznanych specjalistów w dziedzinie terapii poznawczo-behawioralnej. Autor zawarł w książce studium o depresji napisane prostym i zrozumiałym językiem. Leahy pomaga zrozumieć przyczyny, objawy choroby i co najważniejsze zapoznaje czytelnika ze sprawdzonymi narzędziami i ćwiczeniami (techniki oparte na terapii CBT) służącymi do leczenia depresji.
Uwolnij się od depresji. Program 10 kroków, autorzy: Simon A. Rego, Sarah Fader | Poradniki o depresji
W książce zaprezentowane są techniki i strategie, które mogą pomóc czytelnikom w leczeniu depresji. Odbiorca dowie się m.in., jak rozpoznawać swoje problemy, wypracować zdrowe nawyki, stworzyć plan działania czy poprawić motywację. Poszczególne etapy procesu zdrowienia są szczegółowo i jasno wytłumaczone, a każdy z nich jest podparty przykładami z życia innych pacjentów.
W głowie się poprzewracało, autorka: Hania Sywula | Poradniki o depresji
Praktyczny poradnik samopomocowy. Autorka zebrała podstawową wiedzę psychologiczną w pigułce. Przekazywane przez nią treści są oparte na naukowej wiedzy i różnorodnych badaniach. Oprócz cennych informacji Hania Sywula przedstawiła w książce wiele technik, które korzystnie wpływają na zdrowie psychiczne. Choć poradnik nie traktuje wyłącznie o depresji, to wiele zaprezentowanych w nim strategii okaże się przydatnych także w leczeniu tego schorzenia. Dodatkowo autorka podzieliła się z czytelnikami swoimi doświadczeniami związanymi z depresją, której doświadczyła.
Więcej o tej książce możesz przeczytać tutaj.
Pamiętaj, że sięganie po pomoc nie jest słabością i powodem do wstydu.
Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży (czynny całodobowo, 7 dni w tygodniu)
116 111
Możliwe jest również wysłanie wiadomości na stronie 116111.pl/napisz. Na odpowiedź czeka się od kilku godzin do kilku dni.
Telefon Zaufania dla Dorosłych w Kryzysie Emocjonalnym (czynny 7 dni w tygodniu od 14:00 do 22:00)
116 123
Telefon Zaufania Młodych (czynny od poniedziałku do piątku od 13:00 do 20:00)
22 484 88 04
Antydepresyjny Telefon Zaufania Fundacji ITAKA
Psycholog: poniedziałek i wtorek od 15:00 do 20:00
Seksuolog: środa od 15:00 do 20:00
22 484 88 01
Telefon wsparcia dla osób po stracie bliskiej osoby (czynny w dni powszednie od 14:00 do 20:00, więcej informacji na naglesami.org.pl)
800 108 108
Strona stworzona dla osób mierzących się z myślami samobójczymi oraz dla osób je wspierających
Centrum Wsparcia dla Osób Dorosłych w Kryzysie Psychicznym (możliwość konsultacji z wieloma specjalistami)