Strona głównaLiteraturaJak napisać dobry kryminał? - recenzja "Kompendium wiedzy dla autorów kryminałów" Margoty...

Jak napisać dobry kryminał? – recenzja „Kompendium wiedzy dla autorów kryminałów” Margoty Kott

Rozwój czytelnictwa sprzyja nie tylko zwiększonej liczbie kupowanych książek, ale też i pojawianiu się na rynku wydawniczym nowych autorów. Napisanie własnej powieści nie jest jednak łatwym zadaniem, o czym z pewnością przekonało się wielu początkujących pisarzy. W trudnych momentach szukają oni wszelkiego rodzaju pomocy m.in. właśnie w poradnikach pisarskich. Osobiście nigdy wcześniej się nimi nie interesowałam, lecz Kompendium wiedzy dla autorów kryminałów Margoty Kott polecane przez Roberta Małeckiego wyjątkowo przykuło moją uwagę. Czy za pomocą jednego poradnika można stać się nową gwiazdą literatury kryminalnej?

Kim jest Margota Kott i co zawiera jej poradnik?

Twórczyni Kompendium wiedzy dla autorów kryminałów niewątpliwie ma ogromne doświadczenie w omawianej przez nią dziedzinie. Margota Kott nie tylko recenzuje powieści kryminalne, lecz ukończyła również studia o tej tematyce i odbyła wiele kursów pisarskich. Odpowiednie wykształcenie i wieloletnie doświadczenie zdecydowanie pomogło jej w zdobyciu rzetelnej wiedzy, którą postanowiła podzielić się z początkującymi autorami na łamach swojego poradnika.

Kompendium wiedzy dla autorów kryminałów zostało podzielone na dwie niezwykle istotne części. Pierwsza z nich skupia się wokół technicznych aspektów pisania powieści. Margota Kott tłumaczy, w jaki sposób należy rozplanować fabułę, skonstruować bohaterów czy zaskoczyć czytelnika korzystając np. z suspensu lub wieńcząc swoje dzieło zakończeniem idealnym. Natomiast druga, o wiele obszerniejsza część, opowiada o wszystkich kryminalnych elementach, które warto zawrzeć w swojej książce. Dzięki niej dowiecie się, w jaki sposób działa wydział kryminalny i jak przebiega całe postępowanie w sprawie zabójstwa, ale też znajdziecie tu metody, za pomocą których pozbawicie życia swoich literackich bohaterów oraz poznacie zachowania typowe dla mordercy.

Ogrom wiedzy przekazanej w bardzo przystępny sposób

Margota Kott przepełniła swój poradnik mnóstwem istotnych informacji. Dalej nie uważam, że jego przeczytanie wystarczy, aby napisać kryminał doskonały, lecz Kompendium wiedzy zdecydowanie może nakierować początkującego pisarza na dobrą drogę. Zawiera ono sporo przydatnej wiedzy, a styl autorki jest klarowny i nie stanowi przeszkody w przyswajaniu przekazywanych przez nią informacji. Kobieta w jasny sposób objaśnia różne podgatunki powieści kryminalnych, tłumaczy różnice pomiędzy rodzajami narracji, a przede wszystkim pomaga w skonstruowaniu wciągającej fabuły. Wszystkie poruszane zagadnienia popiera stosownymi przykładami pochodzącymi ze znanych dzieł literackich, dzięki czemu czytelnik nie dostaje tylko suchych faktów, lecz może je też dostrzec zastosowane w praktyce.

Czy pisanie jest tylko dla wytrwałych?

Margota Kott na kartach poradnika wielokrotnie podkreśla, że stworzenie własnej powieści jest procesem długotrwałym i wcale nie tak łatwym, jak mogłoby się wydawać. Sama wcześniej nie wiedziałam, w jaki sposób można dobrze napisać powieść kryminalną i dopiero Kompendium wiedzy uświadomiło mi, ile elementów należy w niej zawrzeć, aby miała przysłowiowe ręce i nogi. Ważna jest bowiem nie tylko konstrukcja bohaterów, ale też i odpowiednie poprowadzenie wątku zbrodni. Kimże byłby Sherlock Holmes gdyby przyszło mu rozwiązywać tylko błahe sprawy?

Warto jednak pamiętać, że takowa zależność jest obustronna. Istotne są zarówno postacie, motyw kryminalny jak i wszelkie elementy dodatkowe. Na szczęście wszystko to, zostało świetnie objaśnione przez Margotę Kott. Napisane przez nią Kompendium wiedzy w dość prosty sposób prowadzi początkującego autora przez każdy etap tworzenia własnej powieści kryminalnej. Dzięki czemu młody artysta zostaje zaopatrzony w ogrom informacji wraz ze świadomością, że aby odpowiednio je wykorzystać, potrzebna jest cierpliwość i praktyka. Dobre książki nie powstają przecież na przestrzeni miesiąca, a wymagają sporego nakładu pracy oraz czasu.

Nie pisz wszystkiego, co wiesz. Wiedz za to, o czym piszesz. To ty, jako autor, jesteś odpowiedzialny za swój tekst.

Czy Kompendium wiedzy Margoty Kott należy traktować jako dzieło święte i bezkrytycznie przyjmować każde rozwiązanie proponowane przez autorkę?

Oczywiście, że nie. Pisząc własną powieść należy pamiętać, że to my, jako autorzy, jesteśmy w pełni odpowiedzialni za to, co ostatecznie stworzymy. Owszem, poradnik Margoty Kott jest świetną pomocą, lecz nie trzeba sztywno trzymać się reguł prezentowanych przez autorkę. Przykładowo, jej propozycje odnośnie kreacji głównego bohatera, wydają mi się dość banalne. Pisarka zakłada, że powinien być on wyjątkowy, posiadać jakiś specjalny dar, a przy tym być również naznaczony cierpieniem. I nie jest to zły sposób na kreację postaci, ale został on już tak bardzo spopularyzowany, że kolejny „wyjątkowy” bohater nie wywiera już większego wrażenia na czytelniku. Jest to po prostu dość utarty schemat stosowany w co drugiej książce, więc po czasie robi się nudny i przewidywalny.

Dlatego polecam wam dokładnie zastanowić się, co dokładnie chcecie przekazać i zaprezentować, zanim zaczniecie pisać własną książkę. Czerpcie z Kompendium wiedzy dla autorów kryminałów jak najwięcej, ponieważ zawiera ono naprawdę wiele przydatnych informacji, lecz nie bójcie się iść własną ścieżką i podejmować innych wyborów niż reszta pisarzy. Pamiętajcie, że obecnie liczy się przede wszystkim oryginalność, a nie ciągłe powtarzanie utartych schematów.

Jednej i ostatecznej recepty na napisanie idealnego kryminału nie ma i, prawdopodobnie, nie będzie. Ilu autorów, tyle pomysłów, a wskazówki mogą jedynie służyć za drogowskazy na trudnej ścieżce pisarskiej.

Dobre źródło wiedzy to podstawa

Każdy pisarz doskonale wie, że tworzenie własnej historii łączy się z godzinami spędzonymi na researchu w poszukiwaniu rzetelnych informacji z danej dziedziny. Na szczęście Kompendium wiedzy Margoty Kott pomoże zaoszczędzić wam sporo czasu. Znajdziecie w nim mnóstwo propozycji na opisanie zbrodni, a wszystko to autorka opiera nie tylko na wiedzy własnej, ale również korzysta z profesjonalnych opracowań i pomocy osób bardziej doświadczonych. Nie musicie więc spędzać całych dni w poszukiwaniu najlepszego narzędzia do dokonania morderstwa na waszym fikcyjnym bohaterze. Poradnik Margoty Kott zapewni wam dostęp do informacji m.in. na temat rodzajów broni, trujących roślin czy objawów towarzyszących różnym rodzajom śmierci. Dzięki temu nie będziecie musieli martwić się o przypadkowe popełnienie błędów rzeczowych.

Podsumowanie

Kompendium wiedzy dla autorów kryminałów autorstwa Margoty Kott jest naprawdę dobrą pozycją. Świetnie sprawdza się jako przewodnik pisarski, zawierając w sobie mnóstwo istotnych informacji. Poradnik ten jest zbiorem wskazówek, które z powodzeniem mogą służyć początkującym twórcom literackim. Dzięki niemu dowiecie się w jaki sposób poprowadzić fabułę oraz zaskoczyć czytelnika niebanalnym rozwiązaniem. Rady autorki pozwolą uniknąć wam najbardziej rażących błędów konstrukcyjnych i pomogą w zaplanowaniu waszego kryminału.

Z pewnością przydatna okaże się dla was część z informacjami z działu kryminalistyki. Korzystając z niej, zaoszczędzicie wiele czasu na researchu, a wykształcenie autorki i wykorzystywane przez nią źródła pomocnicze z tej dziedziny, zapewniają prawdziwość przekazywanych informacji. Kompendium wiedzy dla autorów kryminałów jest więc skondensowanym zbiorem wszystkiego, co istotne przy pisaniu powieści tego typu.

Nie zapominajcie jednak o zaufaniu swojej intuicji. Poradnik Margoty Kott podaje tylko ogólne wskazówki będące przydatne, lecz jednocześnie dość popularne. Nie bójcie się więc pójść własną ścieżką, która zdecydowanie doda waszemu dziełu oryginalności. Kompendium wiedzy pomoże wam w stworzeniu technicznie dobrej książki, ale nie sprawi, że wyróżni się ona na tle tysięcy innych z tego gatunku. Pamiętajcie więc o wykreowaniu również własnego stylu, dzięki któremu wasze nazwisko zostanie na długo zapamiętane wśród najznamienitszych pisarzy kryminałów.


A na rozluźnienie po wielogodzinnym pisaniu kryminału idealnego, polecam wam świetny serial z motywem detektywistycznym – Lucyfer!

Sposób przekazania wiedzy
8
Przydatność informacji
8
Czytaj więcej recenzji
Może cię zainteresować

Zostaw komentarz

Wprowadź swój komentarz
Wprowadź swoje imię

Rozwój czytelnictwa sprzyja nie tylko zwiększonej liczbie kupowanych książek, ale też i pojawianiu się na rynku wydawniczym nowych autorów. Napisanie własnej powieści nie jest jednak łatwym zadaniem, o czym z pewnością przekonało się wielu początkujących pisarzy. W trudnych momentach szukają oni wszelkiego rodzaju pomocy...Jak napisać dobry kryminał? - recenzja "Kompendium wiedzy dla autorów kryminałów" Margoty Kott

Dodaj do kolekcji

Brak kolekcji

Tutaj znajdziesz wszystkie wcześniej stworzone kolekcje.