Każda relacja w naszym życiu wymaga od nas zaangażowania i wysiłku. Podobnie, o ile nie trudniej, jest w związku. Jest to ciągła praca, wysiłek, dbanie o relację samą w sobie, dbanie o tę drugą osobę – jej uczucia, emocje, o to, by była szczęśliwa.
Nie zawsze jednak wszystko idzie po naszej myśli, czasem problemy piętrzą się jak góry, a relacja, niegdyś tak cudowna i piękna, zdaje się wisieć na włosku. Jak poprawić relacje w związku i już teraz, bądź w przyszłości, uniknąć tragedii? Co może Ci pomóc? Przede wszystkim rozmawiaj i słuchaj!
Czy pamiętasz początki waszej relacji? Rozmowy i tematy zdawały się nie mieć końca. Potrafiliście spędzić na rozmowie całe popołudnie, a potem całą noc przegadać przez telefon. Nie istniały momenty niezręcznej ciszy, a próby dyskusji na poważniejsze tematy nie zamieniały się w kłótnie. Co się zmieniło? I przede wszystkim – JAK TO NAPRAWIĆ? Jak poprawić relacje w waszym związku?
Czytaj także: Co powinna wiedzieć matka chrzestna? Jakie obowiązki ma matka chrzestna?
DLACZEGO NIE JEST TAK JAK KIEDYŚ?
Dlaczego w twoim związku zniknął początkowy entuzjazm i optymizm? Być może jest to związane ze zmęczeniem i frustracją codziennymi problemami albo w waszym związku pojawiła się większa przeszkoda? Czasem brak rozmowy o drobnych rzeczach prowadzi do tego, że problemy narastają do rozmiaru góry lodowej. Chowanie urazy nie sprzyja zacieśnianiu waszej relacji. Co gorsza, może prowadzić do kłótni, gniewu, a nawet wrogości.
Wiesz więcej: Jak przebiega procedura Niebieskiej Karty? Jak założyć Niebieską Kartę?
Dla niektórych umiejętność komunikacji jest problematyczna, bo sami nigdy jej nie doświadczyli. Wiele osób ma problem z wyrażaniem swoich uczuć, bo nigdy nie mieli w swoim życiu osoby, z którą mogliby o tym porozmawiać.
Wymiana myśli między partnerami jest trudniejsza również wtedy, gdy nie słuchają oni, co mówi ta druga osoba. Może jesteście zbyt zmęczeni albo czymś zajęci, aby umysłowo i emocjonalnie zaangażować się w rozmowę i ze skupieniem wysłuchać drugiej strony. Nieraz z tego powodu dochodzi do kłótni i padają słowa: „Przecież mówiłam ci, żebyś to zrobił!”, „Dlaczego nie powiedziałeś mi, że przyjdą goście?”. Jak uniknąć takich sytuacji i popracować nad wymianą myśli? Zacznijmy od tego, dlaczego rozmowa i słuchanie są tak ważne.
DLACZEGO WYMIANA MYŚLI W ZWIĄZKU JEST WAŻNA?
Rozmowa, czy też wymiana myśli – co według mnie jest zdecydowanie trafniejszym określeniem – pomaga nam budować relację. Pozwala lepiej się poznać, dowiedzieć się, jakie oczekiwania ma druga strona, jakie pragnienia, jak akurat się czuje. Dzięki niej można poznać uczucia, obawy i leki. Najczęściej właśnie w trakcie rozmów padają słowa „kocham cię” i inne ważne deklaracje. Pozwala wyjaśnić niedomówienia, a w razie kłótni oczyścić atmosferę. Rozmawiając, można uniknąć wielu sprzeczek i wątpliwości.
Jest to podstawa każdej relacji międzyludzkiej, a zwłaszcza związku – relacji z jedną z najważniejszych dla nas osób. Musimy słuchać siebie nawzajem, rozumieć powody decyzji i postępowania partnera lub partnerki. Rozmowa o odczuciach i przeżyciach jest bardzo ważna, np. znajomość trudnych doświadczeń drugiej strony pomoże nam zrozumieć jej sposób patrzenia na pewne sprawy, a znając uczucia partnera, możemy w ciężkich chwilach być dla niego wsparciem.
Myślę, że trafnie ilustrują to słowa, które wypowiedział Joseph Addison:
Dwie osoby, które się dobrały spośród całego rodu ludzkiego, by nawzajem się pokrzepiać i sprawiać sobie przyjemność, wzięły na siebie dożywotnie zobowiązanie, iż będą przyjmować swe słabsze i mocne strony, pamiętając o dobrym humorze, uprzejmości, roztropności, przebaczaniu, cierpliwości i radości.
SŁUCHAJ, NIE PRZERYWAJ I ROZMAWIAJ
Jeśli nie wysłuchasz drugiej osoby, nigdy nie dowiesz się, co tak naprawdę ma ci do powiedzenia. Nie jesteś w stanie domyślić się, czego potrzebuje i jaki ma problem. Już samo okazanie drugiej osobie szczerego zainteresowania jej problemami może znacząco poprawić wasze relacje. Komunikacja zależy od zwracania uwagi na drobiazgi, które układają się w jedną całość. Postaraj się również nie przerywać w połowie zdania. Po pierwsze okażesz w ten sposób szacunek, a po drugie dowiesz się, CO NAPRAWDĘ czuje twój partner. A co, kiedy już się tego dowiesz? Rozmawiaj. Wymiana zdań to coś więcej niż suche stwierdzenie faktu, a dialog jest zdecydowanie lepszy niż monolog.
PANUJ NAD EMOCJAMI I SZANUJ ZDANIE SWOJEGO PARTNERA
Czasami lepiej jest pozwolić emocjom opaść, by nie doprowadzić do niepotrzebnej kłótni. Policz w myślach do dwudziestu, wyjdź do drugiego pokoju albo pójdź na spacer i wróćcie do tematu, kiedy emocje opadną. Kiedy będziecie rozmawiać, poznaj zdanie i opinię drugiej osoby, lecz pod żadnym pozorem nie oceniaj i nie krytykuj jej za to, co myśli lub co czuje. Jeśli tak zrobisz, w przyszłości może nie chcieć powiedzieć ci, jaki ma problem. Lepiej wysłuchać, a na koniec ze zrozumieniem dodać, że ma się na tę sprawę trochę inny pogląd.
WYBIERZ DOBRY MOMENT
Jak w punkcie wyżej – porozmawiajcie, kiedy nie kierują wami silne emocje. A kiedy chcesz zacząć rozmowę, wybierz moment, kiedy partner nie jest zmęczony i dobrze się czuje. Postaraj się też, żeby nikt wam nie przerywał – znajdźcie spokojne miejsce lub wyciszcie telefony.
Nie popadaj jednak w drugą skrajność i nie czekaj wiecznie na idealny moment! Emocje i problemy będą tylko narastać. Postaraj się podjąć rozmowę dla waszego dobra.
NIE WYPOMINAJ, NIE WYOLBRZYMIAJ
„Dlaczego ty zawsze…?”, „Czy nigdy nie nauczysz się…?” – brzmi znajomo? Wiele osób ma tendencje do nadużywania zwrotów: nigdy, zawsze, wszyscy, nikt – gdy nie są one prawdziwe. Bądź szczery, ale taktowny i mów prawdę. Nie wyolbrzymiaj, nie zbaczaj z głównego tematu rozmowy, by coś wypomnieć. Nie wypominaj też tego, co miało miejsce pięć lat temu i co już dawno sobie wyjaśniliście.
ZACZNIJ DZIAŁAĆ
Mów o tym, jak się czujesz, nie wstydź się tego. Mów o smutkach i radościach, o lękach i obawach. Rozmawiaj na lekkie i poważne tematy. Mów wprost, czego oczekujesz, co jest ci potrzebne i że potrzebujesz pomocy. Każdy z nas jest w stanie poprawić relacje w związku, ty również!
Co ty na to, żeby zacząć już dzisiaj? Usiądź obok ukochanego lub ukochanej, pójdźcie na spacer, zapytaj, jak mu/jej minął dzień albo jak się czuje, a potem uważnie słuchaj. Nie zawsze od razu będzie łatwo, ale kiedyś trzeba zacząć, prawda?