Strona głównaCiekaweJak zadbać o środowisko? Czy godzina wystarczy?

Jak zadbać o środowisko? Czy godzina wystarczy?

Co roku w ostatnią sobotę marca, między godziną 20:30 a 21:30 czasu lokalnego, każdy z nas może pokazać, że zależy mu na przyszłości naszej planety, wyłączając światło. Jednak czy ten symboliczny gest w celu poparcia ratowania naszej planety wystarczy? Czy godzina to nie za mało? Jak zadbać o środowisko?

Żeby lepiej zrozumieć, jak krytyczna jest sytuacja, w jakiej się znajdujemy, przyjrzyjmy się kilku istotnym faktom. Rokrocznie z powodu zanieczyszczenia środowiska umierają ogromne rzesze ludzi. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) już w 2012 roku zanieczyszczone powietrze było przyczyną co ósmego zgonu na świecie. Pojedyncze osoby, organizacje, a nawet instytucje rządowe wpuszczają do mórz, rzek i oceanów ścieki, odpady medyczne, rolnicze, tworzywa sztuczne i inne toksyczne substancje. Kończą się zasoby słodkiej wody, a klimat z roku na rok coraz bardziej się ociepla. Co zrobić, żeby pomóc naszej planecie oraz nam samym? Jak zadbać o środowisko?

ZERO WASTE

Część z Was pewnie spotkała się kiedyś z określeniem zero waste. Co to takiego? W dosłownym tłumaczeniu „brak śmieci” lub „brak odpadów”. Pierwsza myśl, gdy słyszymy coś takiego, to „niemożliwe”! Ale czy na pewno?

Ta polityka opiera się na kilku prostych zasadach. Po pierwsze: ODNAWIANIE niepotrzebnych rzeczy, przykładowo ulotek reklamowych i siatek. Druga rzecz to OGRANICZANIE liczby używanych przedmiotów i prowadzenie możliwie minimalistycznego życia. Ważne jest również PONOWNE WYKORZYSTYWANIE produktów, np. reklamówek, oraz SEGREGOWANIE odpadów, by mogły zostać ponownie przetworzone. Ostatnia zasada to KOMPOSTOWANIE oraz używanie produktów kompostowalnych.

Na początku to wszystko może brzmieć strasznie i wydawać się trudne do osiągnięcia albo czasochłonne. Po części to prawda. Na początku może się to wiązać dla nas z ogromnymi zmianami, wyrzeczeniami lub wysiłkiem, ale da się to zrobić. Zacznijmy od kilkunastu małych kroków, które pomogą zadbać nam o środowisko!

JAK ZADBAĆ O ŚRODOWISKO?

 1. Zamiast kupować jednorazowe siatki podczas zakupów, wyposaż się w jedną lub dwie materiałowe torby, które zawsze będziesz nosić w torebce.
 2. Zamiast kupować butelkowaną wodę, kup specjalny dzbanek z filtrem oraz butelkę wielokrotnego użytku.
 3. Podobnie kup kubek termiczny lub mały termos, w którym będziesz mógł zabrać z domu ciepła kawę lub herbatę, bądź kupić coś w kawiarni do swojego naczynia. Niektóre z nich oferują klientom z kubkami wielokrotnego użytku specjalne rabaty!
 4. Kiedy chcesz zjeść obiad na mieście, zostań w restauracji, zamiast brać jedzenie na wynos.
 5. Jeśli masz taką możliwość, nie bierz plastikowych pokrywek do kubków ani słomek do napojów.
 6. Nie wymieniaj sprzętów elektronicznych, kiedy tylko pojawi się nowy model, a kiedy naprawdę zajdzie taka potrzeba.
 7. Kupuj tyle jedzenia, ile jest ci potrzebne. Dzięki temu nie będziesz wyrzucać resztek.
 8. Być może zechcesz rozważyć zakup czytnika e-booków zamiast dziesiątek papierowych książek? Książki można czytać również w internecie.
 9. Pakuj drugie śniadanie/obiad do pojemnika, który możesz umyć i wykorzystać ponownie zamiast do plastikowych lub papierowych woreczków.
 10. Wybieraj sklepy, w których możesz kupić warzywa i owoce bez woreczka lub we własnym bawełnianym.
 11. Używaj kubeczka menstruacyjnego, wielorazowych podpasek i tamponów oraz pieluch wielokrotnego użytku.
 12. W kuchni i łazience powieś wielorazowe ścierki/ręczniki, zamiast korzystać z tych papierowych.
 13. Jeśli jest taka możliwość, zamiast papierowych faktur wybierz te elektroniczne.
 14. Używaj energooszczędnych żarówek LED zamiast zwykłych.
 15. Wyłączaj urządzenia, zamiast pozostawiać je w trybie czuwania.

Mogłoby się wydawać, że tych kilkanaście rzeczy nie zmieni świata, ale wyobraź sobie, że każdy z nas zaczyna stosować się do tych zasad. Czy to nie spowoduje zmian na lepsze?

A JAK TY SAM MOŻESZ ZADBAĆ O SWOJE ZDROWIE?

Zapewnij sobie odpowiednią ilość odpoczynku. Każdego dnia poświęć czas na odrobinę ruchu, może być to nawet spacer. Zrezygnuj z papierosów i narkotyków, a także nie nadużywaj alkoholu. Nie spędzaj zbyt dużo czasu na słońcu oraz używaj kremu z filtrem. Staraj się kupować jak najmniej przetworzoną żywność. Nie spożywaj też zbyt dużej ilości leków.

GODZINA DLA ZIEMI

Dzisiaj o 20:30 zgaś światło, usiądź wygodnie z kubkiem herbaty, kakao lub czegoś innego i zastanów się: „CO ROBIĘ DLA SIEBIE, DLA NASZEJ PLANETY? CO JESZCZE MOGĘ ZROBIĆ, BY KAŻDEMU Z NAS ŻYŁO SIĘ LEPIEJ? JAK ZADBAĆ O ŚRODOWISKO?” A potem w kolejnych tygodniach, miesiącach próbuj wprowadzić to w życie, a każdemu z nas będzie żyło się lepiej!


A jeśli nie wiesz, co robić w domu w okresie koronawirusa, zobacz naszą listę!

Murray Zuza
Murray Zuzahttp://www.wattpad.com/user/ZuzannaMurray
Uzależniona od książek, ostatnio również od Legimi. Nie wyobraża sobie życia bez czytania i odpowiedniej dawki dobrej muzyki. Miłośniczka jazdy figurowej i matematyki. Przyszła programistka.
Newsy o kulturze

Przeczytaj także

4 Komentarze

Zostaw komentarz

Wprowadź swój komentarz
Wprowadź swoje imię

Dodaj do kolekcji

Brak kolekcji

Tutaj znajdziesz wszystkie wcześniej stworzone kolekcje.