Strona głównaPublicystykaKulturaKicia Kocia przedstawia – zestawienie książek Anity Głowińskiej o zimie i świętach

Kicia Kocia przedstawia – zestawienie książek Anity Głowińskiej o zimie i świętach

Zaryzykuję tezę, że Kicia Kocia jest znana każdemu rodzicowi dziecka do 4. roku życia, dla którego ważna jest literatura. Seria książeczek Anity Głowińskiej zyskała ogromną popularność, pomimo powtarzającej się krytyki dotyczącej ilustracji. Mimo to dzieci kochają Kicię Kocię, a także jej braciszka, Nunusia, oraz ich przyjaciół. Zima i święta w ich towarzystwie mogą okazać się wyjątkowo udane!

Książki Anity Głowińskiej mają różną formę. Starsze dzieci mogą poznawać przygody Kici Koci dzięki publikacjom w niewielkim formacie i broszurowej oprawie. Seria o Kici Koci i Nunusiu jest przeznaczona dla maluchów, dlatego ma twarde, kartonowe strony. Natomiast w świąteczny klimat wprowadzają czytelników książki w większym rozmiarze i z okienkami.

Idą święta!

Idą święta, Anita Głowińska
fot. Anna Kazior

Idą święta! to książka dla młodszych dzieci, z których czytelnicy dowiedzą się o najważniejszych tradycjach świątecznych. Razem z bohaterami dowiedzą się, że nie tylko Święty Mikołaj przynosi prezenty, bo w innych częściach Polski i świata może to być Gwiazdor albo Dziadek Mróz. Nauczą się robić i ozdabiać pierniczki oraz spróbują wykonać dekoracje choinkowe. Poznają także magię rodzinnych spotkań przy wigilijnym stole i oczywiście pod choinką znajdą wymarzone prezenty!

Kicia Kocia, Anita Głowińska
fot. Anna Kazior

Książka zawiera aż 45 otwieranych okienek, w których dzieci znajdą ukryte tajemnice. A chyba każdy mały czytelnik poczuje ekscytację, gdy będzie mógł odkryć, co mieści się na obrazkach pod kartonikami. Dzięki temu książka jest dużo bardziej atrakcyjna, bo okazuje się, że zawiera dużo więcej treści, niż to widać na pierwszy rzut oka. Tekstu jest tutaj bardzo mało i jest on dostosowany do możliwości już dwuletniego czytelnika.

Czekamy na święta!

Czekamy na święta, Anita Głowińska
fot. Anna Kazior

Drugą okienkową propozycją z Kicią Kocią i Nunusiem w rolach głównych jest kalendarz adwentowy Czekamy na święta! Zawiera 24 propozycje zadań, które można wykonywać od początku grudnia, by poczuć świąteczny nastrój. Są to zróżnicowane pomysły. Niektóre z nich dotyczą wyszukiwania informacji na jakiś temat, wykonania ozdób choinkowych, zabaw motorycznych, ale też pomocy podczas świątecznych porządków, czy też pisania listu do Mikołaja.

Kicia Kocia i Nunuś, Czekamy na święta
fot. Anna Kazior

Czekamy na święta! będzie dobrą propozycją dla dzieciaków od 2 roku życia. Kartonowe strony powinny dobrze znieść nawet intensywne użytkowanie przez tak młodego czytelnika. Okienka tu są duże i mają regularny kształt kwadratów.

Kicia Kocia i Nunuś, Czekamy na święta
fot. Anna Kazior

Fabuła książeczki dotyczy realizacji zadań z kalendarza świątecznego. Kicia Kocia pokazuje swojemu braciszkowi, jak trzeba przygotować się do świąt i wspólnie wykonują to, co zostało zaproponowane w okienkach. A okienek jest 24, czyli tyle, by poczynając od 1 grudnia, jak najlepiej wykorzystać czas aż do Wigilii.

Kicia Kocia i Nunuś, Czekamy na święta
fot. Anna Kazior

Jaka piękna zima!

Jaka piękna zima! to kolejna odsłona przygód Kici Koci i Nunusia w wersji z okienkami. Tym razem czytelnicy razem z bohaterami mogą się przekonać, jak wygląda zima w różnych miejscach: w mieście, na wsi, w lesie oraz w parku. Mimo krótkiego dnia i mrozu zima jest piękną porą roku, która oferuje dzieciom mnóstwo zabawy i okazji do odkrywania świata.

Jaka piękna zima!, Anita Głowińska
fot. Anna Kazior

Kicia Kocia i Nunuś odwiedzają po kolei różne miejsca, by się przekonać, jak zimą zachowują się mieszkańcy lasu i wiejskiej zagrody. W mieście natomiast wpadają do parku, w którym bawi się mnóstwo dzieci. Na każdej stronie znajduje się propozycja poszukania jakiegoś obiektu, co wymaga przejrzenia zawartości ukrytej w okienkach.

Zima

Inny format, przeznaczony dla starszych przedszkolnych odbiorców, ma książeczka Zima. Zawiera ona 24 ilustrowane strony, na których nadal znajdziemy niewiele tekstu, jednak bardziej szczegółowo poznamy wszystkie zabawy, jakie można zorganizować na śniegu. Kicia Kocia bawi się tu z przyjaciółmi, ale bez braciszka. Jeździ na sankach, rzuca śnieżkami, lepi bałwana i odbija aniołki na śniegu.

Kicia Kocia, ZIma
fot. Anna Kazior

Zima pokazuje, że na śniegu można się naprawdę świetnie bawić, jeśli tylko nie brakuje nam przyjaciół i wyobraźni.

Zima, Anita Głowińska
fot. Anna Kazior
Zima, Anita Głowińska
fot. Anna Kazior

Kicia Kocia jest fenomenalna. Seria o jej przygodach bije rekordy popularności i to pomimo często pojawiających się opinii o prostocie ilustracji. A może właśnie dlatego? Obrazki wyglądają, jakby były narysowane dziecięcą ręką i pewnie dlatego najmłodsi tak bardzo je lubią.

Kicia Kocia towarzyszyła również moim dzieciom przez pierwsze lata życia. Książeczki z serii o tej sympatycznej bohaterce pozwalają oswoić dziecko z codziennymi sytuacjami i emocjami. Prezentują ciekawe zawody i podpowiadają, jak radzić sobie w niektórych trudnych sytuacjach. Z pewnością będą doskonałymi źródłami wiedzy i rozrywki podczas świąt Bożego Narodzenia oraz zbliżającej się zimy.


Przeczytaj również recenzję książki Operacja Płatki śniegu!

Newsy o kulturze

Przeczytaj także

Zostaw komentarz

Wprowadź swój komentarz
Wprowadź swoje imię

Dodaj do kolekcji

Brak kolekcji

Tutaj znajdziesz wszystkie wcześniej stworzone kolekcje.