Strona głównaMuzykaMåneskin – chwilowy trend czy światowa dominacja?

Måneskin – chwilowy trend czy światowa dominacja?

Zdominowali Włochy, Eurowizję, a później cały świat. Czy zwycięzcy tegorocznego Konkursu Piosenki Eurowizji są warci uwagi? Kto tworzy zespół Måneskin i jak wygląda ich życie?

Kim są? Skąd pochodzą?

Zespół o wdzięcznej nazwie Måneskin (dun. światło księżyca) tworzą Damiano David, Victoria De Angelis, Thomas Raggi i Ethan Torchio. Cała czwórka pochodzi z Włoch, choć ciekawostką może być, że Victoria ma duńskie korzenie.

W 2017 roku wzięli udział we włoskiej odsłonie X Factor, w której zajęli drugie miejsce. Chwilę później wydali pierwszą EP-kę Chosen, a w 2018 ukazał się ich pierwszy album studyjny Il ballo della vita. Odniósł sukces w ojczyźnie, gdyż dotarł do pierwszego miejsca włoskiej listy sprzedaży i osiągnął status trzykrotnej platynowej płyty.

W 2021 Måneskin zwyciężyli w 71. Festiwalu Piosenki Włoskiej w San Remo z utworem Zitti e buoni. Tym samym otrzymali możliwość reprezentowania Włoch w finale 65. Konkursie Piosenki Eurowizji, w którym zwyciężyli.

Dnia 19 marca świat ujrzał ich drugi album Teatro d’ira: Vol. I, który w Polsce pokrył się złotem.

I wanna be your slave i Beggin’

Szczególny sukces osiągnęły piosenka I Wanna Be Your Slave i cover Beggin’, oryginalnie śpiewany przez Madcon. Wszystko za sprawą TikToka. Fani szybko podchwycili klimat zespołu i wynieśli obydwa utwory na szczyt. W efekcie Beggin’ znalazło się na pierwszym miejscu listy najczęściej słuchanych piosenek na Spotify. Zaraz po nich plasują się Zitti e buoni i Torna la casa.

To właśnie utwór I Wanna Be Your Slave był głównym obiektem zainteresowania widzów Polsat Sopot Festiwal 2021. A już niedługo ujrzymy teledysk do piosenki.

Chwilowy trend czy światowa dominacja?

Nie da się ukryć, że popularność Måneskin rośnie w niesamowitym tempie. Pobijają kolejne rekordy, liczby słuchaczy są coraz wyższe, a na platformie TikTok bycie ich fanem stało się trendem. Czy tak szybkie wejście na szczyt poskutkuje szybkim upadkiem?

Czytaj także: Jakie zawody są najlepiej płatne?

Nagła sława Måneskin może się kojarzyć ze znanym niegdyś duetem Bars and Melody. Charlie Lenehan i Leondre Devries w 2014 zwyciężyli Britain’s Got Talent, ich piosenki śpiewały miliony. Koncerty zrzeszały tysiące fanów, a chłopcy cieszyli się niezwykłą popularnością. Po sześciu latach jednak niewielu o nich pamięta, a ich trasy koncertowe stają się coraz krótsze z braku zainteresowania. Czy to samo wydarzy się z Włochami?

Możemy tylko liczyć, że artyści nie spoczną na laurach, a ich sława nie przeminie. Nie da się ukryć, że reprezentują kompletnie inny, nowy nurt w historii muzyki włoskiej. W jednym z wywiadów sami przyznali, że dostanie się do mainstreamu nie było proste. Włosi zdecydowanie preferują spokojne ballady i skoczny pop, a do rocka im dość daleko. Nie przeszkodziło to jednak Måneskin w wyrażaniu emocji w ich własny, oryginalny sposób.

Jesteście fanami zespołu? Która z ich piosenek urzekła Was najbardziej?


A jeśli jesteście ciekawi innych gatunków muzycznych, zapraszamy na nasz wpis o Demi Lovato.

Wiktoria Pietrzak
Wiktoria Pietrzak
mortuis non mentior
Newsy o kulturze

Przeczytaj także

Zostaw komentarz

Wprowadź swój komentarz
Wprowadź swoje imię

Dodaj do kolekcji

Brak kolekcji

Tutaj znajdziesz wszystkie wcześniej stworzone kolekcje.