Obyczajowe/romanse

Młodzieżowe

Fantastyka

Kryminał/Thriller

Literatura piękna

Patronaty

- Reklama -
Ten wpis znajduje się w kategorii:

Måneskin – chwilowy trend czy światowa dominacja?

Zdominowali Włochy, Eurowizję, a później cały świat. Czy zwycięzcy tegorocznego Konkursu Piosenki Eurowizji są warci uwagi? Kto tworzy zespół Måneskin i jak wygląda ich życie?

Kim są? Skąd pochodzą?

Zespół o wdzięcznej nazwie Måneskin (dun. światło księżyca) tworzą Damiano David, Victoria De Angelis, Thomas Raggi i Ethan Torchio. Cała czwórka pochodzi z Włoch, choć ciekawostką może być, że Victoria ma duńskie korzenie.

W 2017 roku wzięli udział we włoskiej odsłonie X Factor, w której zajęli drugie miejsce. Chwilę później wydali pierwszą EP-kę Chosen, a w 2018 ukazał się ich pierwszy album studyjny Il ballo della vita. Odniósł sukces w ojczyźnie, gdyż dotarł do pierwszego miejsca włoskiej listy sprzedaży i osiągnął status trzykrotnej platynowej płyty.

W 2021 Måneskin zwyciężyli w 71. Festiwalu Piosenki Włoskiej w San Remo z utworem Zitti e buoni. Tym samym otrzymali możliwość reprezentowania Włoch w finale 65. Konkursie Piosenki Eurowizji, w którym zwyciężyli.

Dnia 19 marca świat ujrzał ich drugi album Teatro d’ira: Vol. I, który w Polsce pokrył się złotem.

I wanna be your slave i Beggin’

Szczególny sukces osiągnęły piosenka I Wanna Be Your Slave i cover Beggin', oryginalnie śpiewany przez Madcon. Wszystko za sprawą TikToka. Fani szybko podchwycili klimat zespołu i wynieśli obydwa utwory na szczyt. W efekcie Beggin' znalazło się na pierwszym miejscu listy najczęściej słuchanych piosenek na Spotify. Zaraz po nich plasują się Zitti e buoni i Torna la casa.

To właśnie utwór I Wanna Be Your Slave był głównym obiektem zainteresowania widzów Polsat Sopot Festiwal 2021. A już niedługo ujrzymy teledysk do piosenki.

Chwilowy trend czy światowa dominacja?

Nie da się ukryć, że popularność Måneskin rośnie w niesamowitym tempie. Pobijają kolejne rekordy, liczby słuchaczy są coraz wyższe, a na platformie TikTok bycie ich fanem stało się trendem. Czy tak szybkie wejście na szczyt poskutkuje szybkim upadkiem?

Nagła sława Måneskin może się kojarzyć ze znanym niegdyś duetem Bars and Melody. Charlie Lenehan i Leondre Devries w 2014 zwyciężyli Britain’s Got Talent, ich piosenki śpiewały miliony. Koncerty zrzeszały tysiące fanów, a chłopcy cieszyli się niezwykłą popularnością. Po sześciu latach jednak niewielu o nich pamięta, a ich trasy koncertowe stają się coraz krótsze z braku zainteresowania. Czy to samo wydarzy się z Włochami?

Możemy tylko liczyć, że artyści nie spoczną na laurach, a ich sława nie przeminie. Nie da się ukryć, że reprezentują kompletnie inny, nowy nurt w historii muzyki włoskiej. W jednym z wywiadów sami przyznali, że dostanie się do mainstreamu nie było proste. Włosi zdecydowanie preferują spokojne ballady i skoczny pop, a do rocka im dość daleko. Nie przeszkodziło to jednak Måneskin w wyrażaniu emocji w ich własny, oryginalny sposób.

Jesteście fanami zespołu? Która z ich piosenek urzekła Was najbardziej?


A jeśli jesteście ciekawi innych gatunków muzycznych, zapraszamy na nasz wpis o Demi Lovato.

Przeczytaj recenzje książek

- Reklama -
- Reklama -

Artykuły z tej kategorii

Zostaw komentarz

Wprowadź swój komentarz
Wprowadź swoje imię