Strona głównaRecenzje książek i komiksówFantastyka, sci-fi, horror"Dom szkieletów" Graham Masterton – recenzja książki

„Dom szkieletów” Graham Masterton – recenzja książki

Graham Masterton jest cenionym autorem ponad stu horrorów i thrillerów, którego książki zyskały popularność niemal na całym świecie. Fani grozy z pewnością kojarzą takie klasyki jak Manitou, Dziecko ciemności czy serię z Katie Maguire. Równie cenioną powieścią jest Dom szkieletów, która  ujrzała światło dzienne na polskim rynku w 1998 roku.

Głównym bohaterem powieści jest John, którego trudna sytuacja materialna zmusiła do podjęcia pracy w agencji nieruchomości. Młody pracownik szybko odkrywa, że właściciel, pan Vane, posiada specjalną listę domów zakazanych do sprzedaży. Oliwy do ognia dodaje fakt, iż w nieznanych okolicznościach zaczynają ginąć klienci agencji, mający styczność z nawiedzonymi miejscami. John wraz z przyjaciółmi postanawia rozwiązać zagadkę tajemniczych domów, lecz nie wie jeszcze, że ktoś podąża jego śladem. Tymczasem w jednym z budynków policja odkrywa ludzkie, wmurowane w ściany szczątki. Nikt nie wie jednak, w jaki sposób dom dosłownie „wchłonął” kości.

Realna fikcja

Pierwszym i chyba największym plusem powieści jest ciekawa i wciągająca fabuła. Autor wykreował intrygującą, pełną tajemnic historię. Znajdziemy tu wątki pradawnej magii druidów, dążenia do nieśmiertelności, a także zakrawające na kryminał śledztwo, mające na celu odkryć tajemnicę nawiedzonych domów.

Masterton niemal do perfekcji opanował sztukę łączenia świata realnego z fantastycznym, co sprawia, że Dom szkieletów czyta się niezwykle przyjemnie. I co ważniejsze świat przedstawiony nie jest absurdalny, lecz na tyle wiarygodny, że z łatwością można odczuć strach, nieśpiesznie zaciskający pętlę na szyi bohatera. Sprzyja temu również odpowiednio stworzony klimat i atmosfera niepokoju, grozy, gdyż na Johna czyha nieustanne zagrożenie. Bowiem jest ktoś, komu zależy, aby tajemnica morderczych domów nigdy nie została rozwiązana.

Krótko i konkretnie

Jednym z punktów, do których można się przyczepić, jest niewątpliwie zbyt pędząca akcja i prostolinijność fabuły. Dom szkieletów jest powieścią krótką i dynamiczną. Na próżno szukać tu wielowątkowych, zróżnicowanych historii. Autor skupił się na lekkiej i przystępnej akcji, która niestety miejscami jest zbyt szybka. Przez to trudno odczuwać pełnię przyjemności z odkrywania sekretów pradawnych tajemnic. A szkoda, gdyż tak ciekawa fabuła zasługuje na rozwinięcie.

Szybkość akcji wiąże się również ze zbyt ogólnym i mało treściwym rozwojem bohaterów, zwłaszcza drugoplanowych. O ile postać Johna została poprowadzona przyzwoicie, tak brakuje tu rozszerzenia wątków Courtney`a, Lucy czy chociażby wuja Robina. Plusem za to jest ciągła akcja, która rekompensuje braki w warstwie bohaterów.

Podsumowując, Dom szkieletów jest powieścią przyzwoitą, czuć w niej typowy dla Mastertona klimat, jednak nie jest to z pewnością pozycja wybitna. Fabuła jest ciekawa, wciągająca, lecz zanim na dobre się rozkręci, czytamy już ostatnie strony. Ponadto styl autora jest lekki i przyjemny, co tylko przyśpiesza dynamikę akcji.

Dla fanów Mastertona będzie to powtórka z rozrywki, aczkolwiek dla niezaznajomionych z twórczością autora Dom szkieletów może wydać się całkiem interesującą lekturą. Krótką,  na maksymalnie dwa wieczory, lecz dynamiczną i wciągającą.


Zapraszamy do zapoznania się z recenzją innej książki G. Mastertona – „Trans śmierci„!

Polecane recenzje

Halszka Witkowska o samobójstwie w książce „Życie mimo wszystko”

Życie mimo wszystko. Rozmowy o samobójstwie to przejmujący wywiad z Halszką Witkowską przeprowadzony przez...

„Ptaszek w klatce” – recenzja książki Katarzyny Żwirełło

W kwietniu tego roku mieliśmy przyjemność objąć patronatem nową powieść Katarzyny Żwirełło. Nie minęło...

„Urokliwe koszmary” – Czym zaskoczy nas Igor Adamczyk?

Igor Adamczyk nie zatrzymuje się nawet na chwilę. Niemal dziewięć miesięcy po premierze Fabryki Strachu z...

Zostaw komentarz

Wprowadź swój komentarz
Wprowadź swoje imię

Kryteria oceny książki

Styl / Język
7
Fabuła
8
Klimat
7
Bohaterowie
4
Poprowadzenie historii
6
Oprawa graficzna
4
Graham Masterton jest cenionym autorem ponad stu horrorów i thrillerów, którego książki zyskały popularność niemal na całym świecie. Fani grozy z pewnością kojarzą takie klasyki jak Manitou, Dziecko ciemności czy serię z Katie Maguire. Równie cenioną powieścią jest Dom szkieletów, która  ujrzała światło dzienne na..."Dom szkieletów" Graham Masterton – recenzja książki