Strona głównaRecenzje książek i komiksówFantastyka, sci-fi, horror„Niebezpieczeństwa palenia w łóżku” – recenzja tomu opowiadań Mariany Enriquez

„Niebezpieczeństwa palenia w łóżku” – recenzja tomu opowiadań Mariany Enriquez

Niebezpieczeństwa palenia w łóżku Mariany Enriquez to zbiór opowiadań grozy, w którym horror miesza się z miejskim realizmem. Argentyńska pisarka w umiejętny sposób łączy południowo-amerykański folklor i naturalistyczne opisy.

Bestsellerowy zbiór opowiadań Niebezpieczeństwa palenia w łóżku ukazał się w 2009 roku, a teraz pojawił się w polskim tłumaczeniu dzięki Wydawnictwu Czarna Owca. W 2021 roku książka ta znalazła się w finale Międzynarodowej Nagrody Bookera i zawładnęła sercami fanów grozy na całym świecie.

NIEBEZPIECZEŃSTWA PALENIA W ŁÓZKU
fot. Klaudia Wróbel

OHYDA I SMRÓD – KONTROWERSYJNE OPISY MIEJSC

Pierwszą rzeczą, na jaką zwróciłam uwagę w twórczości Mariany Enriquez, to opisy miast ociekające obrzydliwością. Wózek i Rembla Smutna w dość odpychający sposób przedstawiają społeczny problem, jakim jest brud oraz ludzkie odchody na środku chodnika. Akcja dzieje się w większości w szarych, nudnych miejscach, przepełnionych złymi ludźmi, gdzie wśród turystów krążą przerażające legendy.

Mariana Enriquez pisze, jak jest naprawdę. Nie owija w bawełnę, co może wydać się trochę kontrowersyjnym posunięciem, ale z pewnością przekłada się to na mocniejsze wrażenia podczas czytania.

RÓŻNORODNI BOHATEROWIE I ZŁO, KTÓRE W SOBIE SKRYWAJĄ

Niebezpieczeństwa palenia w łóżku świetnie ukazują relacje międzyludzkie zarówno młodzieży, jak i dorosłych. Niektórzy ludzie są tak pochłonięci zazdrością, że posuwają się do morderstwa. Inni z kolei skazują kogoś na cierpienie, aby uratować siebie od bólu i ciągłego strachu. Nieżyczliwych ludzi oraz duchy spotkacie niemal w każdym opowiadaniu.

Przeczytaj również: Pełnik – recenzja powieści grozy Anny Lewickiej

STRACH I TAJEMNICA

Opowiadania łączą w sobie horror i fantastykę. Nie wszystkie teksty przerażają od początku do końca. Niektóre bardziej zaskakują, ciekawią i pozostawiają czytelnika bez odpowiedzi, co niezwykle irytuje, ale w pozytywny sposób. Refleksyjne i zaskakujące puenty utworów sprawiają, że trudno zapomnieć o tych niecodziennych historiach, a to stanowi wielką zaletę książki Enriquez.

TO, CO UTRACILIŚMY W OGNIU – BONUS

To, co utraciłyśmy w ogniu to jeden z tomów opowiadań, który uzyskał tytuł bestsellera na całym świecie. W Niebezpieczeństwach palenia w łóżku stanowi wyjątkowy dodatek dla fanów horrorów i niebanalnych historii.

KIM JEST MARIANA ENRIQUEZ?

Mariana Enriquez
fot. materiały prasowe

Mariana Enriquez to argentyńska pisarka i dziennikarka. Urodziła się w Buenos Aires w 1973 roku i jest uznawana za jedną z najważniejszych latynoamerykańskich autorek. Swój debiut zaliczyła w 1995 roku. Wiele jej opowiadań znalazło się w rozmaitych antologiach i czasopismach z całego świata. Jej powieść Nasza część nocy zdobyła jedną z najważniejszych nagród literackich w świecie hiszpańskojęzycznej literatury, Premio Herralde de Novela.

Przeczytaj również: Piękno i bestie – znane baśnie w nowym świetle

PODSUMOWANIE

Twórczość Mariany Enriquez bardzo mi się spodobała, choć muszę przyznać, że niektóre opowiadania z tomu Niebezpieczeństwa palenia w łóżku niestety mnie odrzuciły. Opisy bohaterów czy argentyńskich dzielnic oraz ulic niekiedy budziły we mnie brzydzenie, jednak świetnie oddawały ponury nastrój i poczucie obcości. Jednymi z moich ulubionych opowiadań są Ekshumacja aniołka o gnijącym niemowlęciu, Cysterna o magii i cierpieniu oraz Kiedy rozmawiałyśmy z duchami, które przyprawiło mnie o ciarki.


Szukasz innych opowiadań grozy? Przeczytaj recenzję zbioru Igora Adamczyka!

Klaudia Wróbel
Klaudia Wróbel
So working on a little job in the night, That's forty dollars an hour when I see the light...
Okładka
10
Styl
10
Klimat
9
Ujęcie tematu
10
Fabuła
7
Oryginalność
9
Bohaterowie
10
Przedstawienie świata
9
Akcja
8
Czytaj więcej recenzji
Może cię zainteresować

Zostaw komentarz

Wprowadź swój komentarz
Wprowadź swoje imię

Niebezpieczeństwa palenia w łóżku Mariany Enriquez to zbiór opowiadań grozy, w którym horror miesza się z miejskim realizmem. Argentyńska pisarka w umiejętny sposób łączy południowo-amerykański folklor i naturalistyczne opisy.Bestsellerowy zbiór opowiadań Niebezpieczeństwa palenia w łóżku ukazał się w 2009 roku, a teraz pojawił się...„Niebezpieczeństwa palenia w łóżku” – recenzja tomu opowiadań Mariany Enriquez

Dodaj do kolekcji

Brak kolekcji

Tutaj znajdziesz wszystkie wcześniej stworzone kolekcje.