Strona głównaRecenzje książek i komiksówFantastyka, sci-fi, horror„Niebezpieczeństwa palenia w łóżku” – recenzja tomu opowiadań Mariany Enriquez

„Niebezpieczeństwa palenia w łóżku” – recenzja tomu opowiadań Mariany Enriquez

Niebezpieczeństwa palenia w łóżku Mariany Enriquez to zbiór opowiadań grozy, w którym horror miesza się z miejskim realizmem. Argentyńska pisarka w umiejętny sposób łączy południowo-amerykański folklor i naturalistyczne opisy.

Bestsellerowy zbiór opowiadań Niebezpieczeństwa palenia w łóżku ukazał się w 2009 roku, a teraz pojawił się w polskim tłumaczeniu dzięki Wydawnictwu Czarna Owca. W 2021 roku książka ta znalazła się w finale Międzynarodowej Nagrody Bookera i zawładnęła sercami fanów grozy na całym świecie.

NIEBEZPIECZEŃSTWA PALENIA W ŁÓZKU
fot. Klaudia Wróbel

OHYDA I SMRÓD – KONTROWERSYJNE OPISY MIEJSC

Pierwszą rzeczą, na jaką zwróciłam uwagę w twórczości Mariany Enriquez, to opisy miast ociekające obrzydliwością. Wózek i Rembla Smutna w dość odpychający sposób przedstawiają społeczny problem, jakim jest brud oraz ludzkie odchody na środku chodnika. Akcja dzieje się w większości w szarych, nudnych miejscach, przepełnionych złymi ludźmi, gdzie wśród turystów krążą przerażające legendy.

Mariana Enriquez pisze, jak jest naprawdę. Nie owija w bawełnę, co może wydać się trochę kontrowersyjnym posunięciem, ale z pewnością przekłada się to na mocniejsze wrażenia podczas czytania.

RÓŻNORODNI BOHATEROWIE I ZŁO, KTÓRE W SOBIE SKRYWAJĄ

Niebezpieczeństwa palenia w łóżku świetnie ukazują relacje międzyludzkie zarówno młodzieży, jak i dorosłych. Niektórzy ludzie są tak pochłonięci zazdrością, że posuwają się do morderstwa. Inni z kolei skazują kogoś na cierpienie, aby uratować siebie od bólu i ciągłego strachu. Nieżyczliwych ludzi oraz duchy spotkacie niemal w każdym opowiadaniu.

Przeczytaj również: Pełnik – recenzja powieści grozy Anny Lewickiej

STRACH I TAJEMNICA

Opowiadania łączą w sobie horror i fantastykę. Nie wszystkie teksty przerażają od początku do końca. Niektóre bardziej zaskakują, ciekawią i pozostawiają czytelnika bez odpowiedzi, co niezwykle irytuje, ale w pozytywny sposób. Refleksyjne i zaskakujące puenty utworów sprawiają, że trudno zapomnieć o tych niecodziennych historiach, a to stanowi wielką zaletę książki Enriquez.

TO, CO UTRACILIŚMY W OGNIU – BONUS

To, co utraciłyśmy w ogniu to jeden z tomów opowiadań, który uzyskał tytuł bestsellera na całym świecie. W Niebezpieczeństwach palenia w łóżku stanowi wyjątkowy dodatek dla fanów horrorów i niebanalnych historii.

KIM JEST MARIANA ENRIQUEZ?

Mariana Enriquez
fot. materiały prasowe

Mariana Enriquez to argentyńska pisarka i dziennikarka. Urodziła się w Buenos Aires w 1973 roku i jest uznawana za jedną z najważniejszych latynoamerykańskich autorek. Swój debiut zaliczyła w 1995 roku. Wiele jej opowiadań znalazło się w rozmaitych antologiach i czasopismach z całego świata. Jej powieść Nasza część nocy zdobyła jedną z najważniejszych nagród literackich w świecie hiszpańskojęzycznej literatury, Premio Herralde de Novela.

Przeczytaj również: Piękno i bestie – znane baśnie w nowym świetle

PODSUMOWANIE

Twórczość Mariany Enriquez bardzo mi się spodobała, choć muszę przyznać, że niektóre opowiadania z tomu Niebezpieczeństwa palenia w łóżku niestety mnie odrzuciły. Opisy bohaterów czy argentyńskich dzielnic oraz ulic niekiedy budziły we mnie brzydzenie, jednak świetnie oddawały ponury nastrój i poczucie obcości. Jednymi z moich ulubionych opowiadań są Ekshumacja aniołka o gnijącym niemowlęciu, Cysterna o magii i cierpieniu oraz Kiedy rozmawiałyśmy z duchami, które przyprawiło mnie o ciarki.


Szukasz innych opowiadań grozy? Przeczytaj recenzję zbioru Igora Adamczyka!

Polecane recenzje

„Ptaszek w klatce” – recenzja książki Katarzyny Żwirełło

W kwietniu tego roku mieliśmy przyjemność objąć patronatem nową powieść Katarzyny Żwirełło. Nie minęło...

„Urokliwe koszmary” – Czym zaskoczy nas Igor Adamczyk?

Igor Adamczyk nie zatrzymuje się nawet na chwilę. Niemal dziewięć miesięcy po premierze Fabryki Strachu z...

„Royalteen. Następca tronu”, czyli nowa królewska seria

Royalteen to nowa seria, w której losy głównej bohaterki przeplatają się z losami rodziny...
Klaudia Wróbel
Klaudia Wróbel
? So working on a little job in the night, That's forty dollars an hour when I see the light... ?

Zostaw komentarz

Wprowadź swój komentarz
Wprowadź swoje imię

Kryteria oceny książki

Okładka
10
Styl
10
Klimat
9
Ujęcie tematu
10
Fabuła
7
Oryginalność
9
Bohaterowie
10
Przedstawienie świata
9
Akcja
8
„Niebezpieczeństwa palenia w łóżku” – recenzja tomu opowiadań Mariany EnriquezNiebezpieczeństwa palenia w łóżku Mariany Enriquez to zbiór opowiadań grozy, w którym horror miesza się z miejskim realizmem. Argentyńska pisarka w umiejętny sposób łączy południowo-amerykański folklor i naturalistyczne opisy.Bestsellerowy zbiór opowiadań Niebezpieczeństwa palenia w łóżku ukazał się w 2009 roku, a teraz pojawił się...