Strona głównaCiekawe"Pełnik" recenzja powieści grozy Anny Lewickiej

„Pełnik” recenzja powieści grozy Anny Lewickiej

Słowiańskie legendy i ludowy folklor to ogromna inspiracja dla polskich pisarzy. Pełnik, wydany nakładem wydawnictwa Jaguar w 2021 roku, to powieść pełna grozy, sekretów oraz głębokiej symboliki. Anna Lewicka zabiera swoich czytelników w intensywną podróż po mrocznych zakamarkach Kotliny Kłodzkiej. Jakie tajemnice skrywa społeczność tytułowego Pełnika?

POWRÓT CÓRKI MARNOTRAWNEJ

Emilia ma dosyć życia w ciągłym pędzie i stresie. Gdy pewnego dnia dowiaduje się o nagłej śmierci swojej ciotki i otrzymanym po niej spadku, rzuca pracę w kancelarii i wyjeżdża z Warszawy, by otworzyć w starym, rodzinnym domu pensjonat. Szybko jednak przypomina sobie, dlaczego postanowiła w młodości wyjechać z Pełnika, w którym wychowała ją ciotka Edna. Miejscowi wciąż traktują ją jak wyrzutka, ale mimo to Emilia się nie poddaje i wraz z Krzyśkiem, znajomym ze szkoły, zaczyna remont. Z każdym dniem okazuje się, że stary dom jest bardziej obcy i przerażający niż zapamiętała. W ciemności czają się mrożące krew w żyłach zwidy, a las skrywa wiele sekretów, które kobieta stopniowo odkrywa z pomocą tajemniczego mężczyzny z okolicy – Konstantego.

Czytaj także: „NIE ZACZĘŁO SIĘ OD CIEBIE” MARK WOLYNN – RECENZJA KSIĄŻKI

WALKA Z WŁASNĄ PRZESZŁOŚCIĄ

Choć początek książki jest mało pasjonujący, dość szybko się wciągnęłam. Podobał mi się sposób, w jaki tematyka obyczajowa przeplatała się z tą trudniejszą. Również postaci mają w sobie wiele naturalności, zarówno te główne, jak i tło, czyli nieco zacofani w poglądach mieszkańcy miasteczka. Emilia początkowo kreowana na dość zimną kobietę biznesu z czasem pokazała więcej emocji. Musiała mierzyć się z wykluczeniem, nadnaturalnymi zjawiskami, strachem czy sekretami rodzinnymi. Jednocześnie rozwijały się jej relacje z dwoma mężczyznami. Choć nie przepadam za miłosnymi trójkątami, uważam, że pod tym względem autorka potrafiła zaskoczyć, a namiętne momenty nie były odpychające.


„Czasem, żeby przestać być ofiarą, trzeba samemu zaatakować”


RÓŻA KOTLINY KŁODZKIEJ

Warto wspomnieć, że nazwę „Pełnik” nosi również kwiat, kojarzony z obszarem Kotliny Kłodzkiej dzięki legendom o władcy gór – Liczyrzepie. Anna Lewicka oprócz tamtejszych krajobrazów fenomenalnie wplotła w historię miejscowy folklor. Ponieważ sama dorastałam pośród Sudeckich szczytów, mogę szczerze potwierdzić, że zaborczy duch świetnie wpisuje się w mroczny klimat. Dzięki połączeniu wartkiej akcji i nieoczywistej fabuły książka zdecydowanie wyróżniła się na tle wielu powieści fantasy, jakie ostatnio czytałam.

Czytaj także: ONE LAST STOP – RECENZJA POWIEŚCI CASEY MCQUISTON

CZY WARTO PRZECZYTAĆ?

Pełnik to nie tylko ciekawa historia pełna grozy i malowniczych scenerii z romansem w tle. Ważną rolę odgrywa podróż psychologiczna bohaterki. To metafora wewnętrznej przemiany, poradzenia sobie z traumami i uwolnienie się od przeszłości. Serdecznie polecam każdemu, kto lubi dojrzałe i zaskakujące powieści, które nie tylko bawią, ale także uczą.


Zobacz również zapowiedź nowej książki Katarzyny Bondy Balwierz.

Polecane recenzje

„Ptaszek w klatce” – recenzja książki Katarzyny Żwirełło

W kwietniu tego roku mieliśmy przyjemność objąć patronatem nową powieść Katarzyny Żwirełło. Nie minęło...

„Urokliwe koszmary” – Czym zaskoczy nas Igor Adamczyk?

Igor Adamczyk nie zatrzymuje się nawet na chwilę. Niemal dziewięć miesięcy po premierze Fabryki Strachu z...

„Royalteen. Następca tronu”, czyli nowa królewska seria

Royalteen to nowa seria, w której losy głównej bohaterki przeplatają się z losami rodziny...
Aneta Kolesińska
Aneta Kolesińskahttps://www.wattpad.com/user/xxAneKo
Bezpośrednia, zakręcona, ciekawa świata autorka. Na Wattpadzie znana ze swoich osobliwych recenzji, z nutą humoru i arogancji.

Zostaw komentarz

Wprowadź swój komentarz
Wprowadź swoje imię

Kryteria oceny książki

Fabuła
7
Bohaterowie
8
Styl
8
Klimat
9
Język
7
Emocje
7
"Pełnik" recenzja powieści grozy Anny LewickiejSłowiańskie legendy i ludowy folklor to ogromna inspiracja dla polskich pisarzy. Pełnik, wydany nakładem wydawnictwa Jaguar w 2021 roku, to powieść pełna grozy, sekretów oraz głębokiej symboliki. Anna Lewicka zabiera swoich czytelników w intensywną podróż po mrocznych zakamarkach Kotliny Kłodzkiej. Jakie tajemnice skrywa społeczność...