Strona głównaPublicystykaKulturaNowości czytelnicze w sierpniu

Nowości czytelnicze w sierpniu

Choć to dopiero połowa wakacji, na rynku wydawniczym obserwujemy powrót do pracy. Oczekując na coroczny jesienny wysyp nowości, przygotowałam zestawienie propozycji książkowych, które zostaną wydane jeszcze w sierpniu. Jak zwykle jestem przekonana, że każdy znajdzie coś dla siebie.

Zofia Krawiec, Szepczące w ciemnościach

Zofia Krawiec, Szepczące w ciemnościach
Fot. Wydawnictwo Znak

W sierpniu Zofia Krawiec proponuje czytelnikom spojrzenie na archetyp wiedźmy i czarownicy. Razem z osobami, które w swojej twórczości i działalności spotykają się z kobietami związanymi z  magią, zastanawia się, ile wspólnego z pradawnymi wiedźmami mają współczesne feministki. Czym tak bardzo naraziły się mężczyznom, że prześladowano je z największym okrucieństwem, wyklinano i palono na stosach? Skąd wreszcie wzięła się współczesna fascynacja starymi rytuałami, wierzeniami i zaklęciami? 

W odkrywaniu powiązań między przeszłością a teraźniejszością towarzyszą autorce m.in.
Agnieszka Szpila, Manuela Gretkowska, Marta Niedźwiedzka, Mira Marcinów, Maria Moonset Matuszewska, Aleksandra Kluczyk, Maria Bigoszewska, Mikołaj Sobczak i Michał Pospiszyl.

Anna Cieplak, Ciało huty

Anna Cieplak, Ciało huty
fot. Wydawnictwo Literackie

Anna Cieplak powraca z najnowszą powieścią pt. Ciało huty. W swojej książce opowiada o realiach życia w socjalistycznym państwie. Kiedy w 1972 roku rozpoczęto budowę Huty Katowice, w wielu ludziach zrodziła się nadzieja na lepsze życie. Ewa, Zygmunt i Ula należą do pokolenia, które uwierzyło w misję, i z zapałem ruszyli do pracy i walki o lepsze jutro.

Niemal pięćdziesiąt lat później kolejne pokolenia mierzą się z całkiem inną rzeczywistością.  Maja, studentka z aspiracjami, szuka własnej drogi. Możliwości są nieograniczone, jednak rzeczywistość niestabilna. Huta stanie się dla niej pretekstem do przyjrzenia się nie tylko minionym obietnicom, ale i swoim słabościom. 

Anna Cieplak w charakterystycznym dla siebie stylu, niezwykle dojrzale, autentycznie, z elementami mistyki oraz humoru, kreuje świat, o którym ciężko zapomnieć.

Sabaa Tahir, A z popiołów zrodzi się ogień

Sabaa Tahir, A z popiołów zrodzi się ogień
fot. Wydawnictwo We need Ya

W światowej literaturze młodzieżowej Sabaa Tahir jest bardzo znanym nazwiskiem. W tym miesiącu ukaże się jej książka pt. A z popiołów zrodzi się ogień. Akcja powieści dzieje się w Imperium Marsyjskim, gdzie niewolnica Laia i żołnierz Elias muszą stawić czoła bezwzględnym rządom Cesarza. 

Autorka zainspirowała się starożytnym Rzymem, by stworzyć historię o ludziach, których wybory wpłyną na losy wszystkich mieszkańców państwa. Laia pragnie uratować brata, dlatego decyduje się na współpracę z rebeliantami. Elias dąży do wolności od tyranii. Czy razem uda im się osiągnąć wspólny cel?

Kinga Stojek, I love you, Cherry!

Kinga Stojek, I love you Cherry
fot. Wydawnictwo Jaguar

Wydawnictwo Jaguar zaproponowało lżejszą powieść młodzieżową. I love you Cherry! to historia Florence, która w Londynie głównie imprezuje, spotyka się z chłopakiem i plotkuje z przyjaciółkami. Kiedy trafia do gospodarstwa zmarłej babci, początkowo nie może się pogodzić z utratą dotychczasowego życia. Wkrótce jednak zaczyna odkrywać pozytywne strony tej sytuacji. Farma okazuje się doskonałym miejscem do tego, by zmienić swoje życia, a jednocześnie poznać prawdę o rodzinie.

Sulari Gentill – Kobieta z biblioteki

Sulari Gentill, Kobieta z biblioteki
fot. Wydawnictwo Mova

Wydawnictwo Mova przygotowało intrygującą ofertę w sierpniu, jednak mnie najbardziej przyciągnęła zachwycająca okładka książki Kobieta z biblioteki. Jestem ogromnie ciekawa, jakie tajemnice skrywają osoby przebywające w bostońskiej bibliotece, w której dochodzi do morderstwa. Kiedy służby działają, by zażegnać niebezpieczeństwo, czworo nieznajomych nawiązuje rozmowę w czytelni. A jedno z nich jest mordercą.

Hila Blum, Jak kochać własną córkę

Hila Blum, Jak kochać własną córkę
fot. Wydawnictwo Czarne

Macierzyństwo nie jest usłane różami, jednak rozmowa o jego trudach nadal nie cieszy się popularnością. Na szczęście pojawiają się głosy, które starają się opowiedzieć prawdę. W powieści Jak kochać własną córkę Hila Blum tworzy realistyczny portret radości, smutków i niepewności wpisanych w macierzyństwo. Książka opowiada o Joeli, która przygląda się swoim wnuczkom oraz córce, z którą od lat nie miała kontaktu. Jednocześnie zaczyna snuć opowieść o błędach rodzicielskich, łatwych do popełnienia, lecz mimo to niewybaczalnych. 


Sprawdź również nasze zestawienie premier lipcowych.

Newsy o kulturze

Przeczytaj także

Zostaw komentarz

Wprowadź swój komentarz
Wprowadź swoje imię

Dodaj do kolekcji

Brak kolekcji

Tutaj znajdziesz wszystkie wcześniej stworzone kolekcje.