Premiery literackie w lipcu

0
co czytać w lipcu
fot. pixabay.com

Chociaż wakacyjne lektury kojarzą mi się głównie z romansem i literaturą obyczajową, to w lipcu tego roku nie znalazłam zbyt wielu propozycji z tych gatunków. Inna kwestia, że, prawdę mówiąc, nie szukałam. Moją uwagę przyciągnęły dość mroczne tytuły, które obiecują niepokojący nastrój i tajemniczość. Bez wątpienia tego lata będzie mi towarzyszył dreszczyk emocji!

Dom Oriona, Julia Fiedorczuk

Dom Oriona, Julia Fiedorczuk, co czytac w lipcu
fot. Wydawnictwo Literackie

W lipcu ukaże się najnowsza powieść Julii Fiedorczuk. Autorka przyzwyczaiła swoich czytelników do prozy, która pokazuje jedność człowieka z przyrodą. Jej twórczość charakteryzuje się głębokim zrozumieniem ludzkich emocji we wszystkich ich odcieniach. Tym razem autorka zaprasza nas do Puszczy Białowieskiej, w której Eliza, bohaterka książki, próbuje poradzić sobie ze swoimi demonami. Tęskni za Lou, swoją niespełnioną miłością, aż w końcu postanawia podążyć jej tropem. Ta decyzja zaprowadzi ją do Aten i meksykańskich lasów deszczowych. Będzie śledzić niezwykłe losy zarówno ludzi, jak i gwiazd, bo przecież nic na tym świecie nie pozostaje nieruchome.

Siedmioro świętych bez twarzy, M.K. Lobb

Siedmioro świętych bez twarzy, M.K. Lobb, co czytać w lipcu
fot. Wydawnictwo We need Ya!

Wśród wakacyjnych propozycji w tym miesiącu pojawi się debiutancka książka M. K. Lobb pt. Siedmioro świętych bez twarzy. To mroczna historia fantasy, w której znajdziemy również wątki kryminalne, a więc propozycja dla tych, którzy niekoniecznie chcą osładzać sobie ciepłe, letnie dni.

Autorka zaprasza czytelników do świata Ombrazii, gdzie apostołowie sześciu świętych sprawują bezwzględne i niesprawiedliwe rządy. Kiedy ojciec Rossany Lacertosy, bohaterki książki, zostaje zamordowany przez ombrazyjskie wojsko, dziewczyna poprzysięga zemstę. Jest gotowa na wszystko, by obalić system, a jednocześnie skonfrontować się z Damianem Venturi, który ją porzucił.

Kiedy w Ombrazzii pojawia się morderca, początkowo nikt nie przejmuje się rosnącą liczbą jego ofiar. Jednak gdy ginie jeden z apostołów, sytuacja się zmienia. W obliczu mylnych tropów Rossana i Damian muszą połączyć siły i chwilowo zapomnieć o osobistych urazach. Wspólnie odkrywają, że miastu zagraża potężne zło, które niszczy wszystko na swojej drodze. Czy zdołają je powstrzymać?

Miłość pokonuje śmierć, Katarzyna Bonda

Miłość pokonuje śmierć, Katarzyna Bonda
fot. Wydawnictwo Muza

Katarzyna Bonda kontynuuje swoją serię Wiara – Nadzieja – Miłość, w której wykorzystuje wątki prawdziwych zdarzeń. Autorka opiera się na faktach, które w śledztwach zostały wykorzystane jako dowody poszlakowe, jednak zmienia nazwy miejscowości i nazwiska bohaterów.

Nikodem Ferenc, szef powiatowej komendy policji musi ustalić okoliczności, w jakich zaginął lokalny przedsiębiorca. Po kilku miesiącach nieobecności jego zwłoki odnaleziono w oddalonym setki kilometrów lesie. Podczas śledztwa okazuje się, że rodzina zmarłego skrywa zaskakujące tajemnice. Jego żona nie chce zeznawać, jedyny syn został wydziedziczony, a jednocześnie wygląda na to, że już rok wcześniej doszło do nieudanej próby zabójstwa przedsiębiorcy. Jak zakończy się gorliwe śledztwo Nikodema, któremu wyjątkowo zależy na spotkaniu z Anną, żoną ofiary?

Melmoth, Sarah Perry

Melmoth, Sarah Perry
fot. Wydawnictwo Marginesy

Wydawnictwo Marginesy tego lata proponuje czytelnikom mroczną i klimatyczna powieść szkatułkową autorstwa Sarah Perry pt. Melmoth. Książka opowiada o Helen Franklin, samotnej Angielce, która od lat mieszka w Pradze i z własnej woli odpokutowuje swoje winy. Pewnego dnia otrzymuje od jednego z nielicznych przyjaciół tajemniczy rękopis. Zawiera on wiele historii o ludziach, w których życiu pojawiła się postać kobiety w czarnej szacie i o zakrwawionych stopach. Ta wieczna wędrowniczka to Melmoth znająca wszystkie ludzkie winy i wzywająca niektórych na pełną cierpienia tułaczkę. Tym sposobem Helen poznaje historie różnych ludzi, miejsc i czasów. Jednocześnie czuje, że ktoś ją nieustannie obserwuje.

Wiedźma, Beatrice Salvioni

Wiedźma, Beatrice Salvioni, co czytac w lipcu
fot. Wydawnictwo Sonia Draga

Trudno być kobietą w świecie zdominowanym przez mężczyzn. Jednak dzięki siostrzeństwu można nauczyć się, jak mówić własnym głosem. Dwunastoletnia Francesca pragnie zaprzyjaźnić się z Maddaleną, uważaną za wiedźmę, która rzekomo sprowadza nieszczęścia. Kiedy ich drogi się przecinają, dziewczynka poznaje moc nieposłuszeństwa i niezgody na niesprawiedliwość.

Beatrice Salvioni stworzyła powieść, którą okrzyknięto literackim objawieniem na miarę Eleny Ferrante i Joyce Carol Oates. Jej pierwsza powieść zdobyła uznanie włoskich czytelników. Jak przyjmie się w Polsce?

Tofa, księżniczka Słowian, Grzegorz Gajek

Tofa. Słowiańska księżniczka, Grzegorz Gajek
fot. Wydawnictwo SQN

W lipcu ukaże się powieść Tofa. Księżniczka Słowian. Propozycja wydawnictwa Sine Qua Non jest pierwszym z dwóch tomów opowieści o słowiańskiej dziewczynie, która stała się królową wikingów. Jednocześnie nie pozwoliła na to, by jej imię przepadło w meandrach historii tworzonej przez mężczyzn, ich wojny i wiarę. Aby tego dokonać, musiała stawić czoła bogom, demonom, zaklęciom i zawistnym ludziom. Grzegorz Gajek zaprasza czytelników do średniowiecznego świata wypełnionego magią przedwiecznych bogów i ludzkimi słabościami.


Zachęcam również do przeczytania naszej recenzji książki Fake Dates and Mooncakes!

Poprzedni artykuł„Królestwo Złowrogich” Kerri Maniscalco – finał trylogii o wiedźmach i demonach – recenzja
Następny artykuł„Cudowne lata” – recenzja książki Valerie Perrin

Zostaw komentarz

Wprowadź swój komentarz
Wprowadź swoje imię