Strona głównaPublicystykaKultura"Ponad sobą" — Czyli jak jest w innym wymiarze?

„Ponad sobą” — Czyli jak jest w innym wymiarze?

Przekonałam się na własnej skórze, że napisanie książki o podobnej tematyce do Ponad sobą jest naprawdę ciężkie. Zaburzenia odżywiania i zaburzenia lękowe to naprawdę ciężkie tematy i niełatwo przedstawić je w dobry, ale zarazem ciekawy i pouczający sposób. Toteż jak poradziła sobie z tym Karolina Krzyżaniak?

Ponad Sobą
fot. Ola Koszela

Fabuła

Główną bohaterką opowieści Ponad sobą jest Avery Vandenbour, znana wszystkim jako panna idealna. Bezproblemowa, uśmiechnięta perfekcjonistka, z licznym gronem dobrych znajomych. Jednak nikt nie podejrzewał, kim dziewczyna tak naprawdę była. Jej prawdziwe „ja” skrywało się gdzieś głęboko pod maską idealnej.

Dziewczyna pewnego dnia mdleje podczas jednego z wykańczających treningów. Odkrywa nieznany dotąd wymiar, w którym staje twarzą w twarz z samą sobą. Brzmi dziwnie i nieco dyskretnie, prawda? Tej historii nie da się zarzucić, że nie ma w niej tajemniczości. Przysięgam, że czytając ją, nie byłam w stanie przewidzieć, co stanie się dalej. Żyłam w niewiedzy aż do samego końca.

—To ty stworzyłaś swoje ograniczenia. Więc tylko ty możesz je pokonać.

Najbardziej zaciekawiła mnie postać Keegana, chłopaka ze snów. Pojawiał się, tak nagle, w miasteczku Magentown, aby chwilę później zniknąć, kiedy główna bohaterka postanawiła się obudzić. Autorka nie przedstawiła nam zbyt dużo faktów o nim. I nie wiem, czy to dobrze czy źle. Zostawia mu to urok tajemniczego i niepozornie dziwnego chłopaka. Z drugiej strony, chciałabym się dowiedzieć, co mu się przytrafiło, i dlaczego znalazł się w tym samym nadzwyczajnym świecie co Avery.

Chłopak pomimo swojego młodego wieku, bo był licealistą, miał duże pojęcie o świecie i o życiu. Jego słowa były mądre i rzetelne, i niejeden nastolatek nie ośmieliłby się ich wymówić, bojąc się, że wyjdzie na głupca. Keegan się tym nie martwił. Mówił to co ważne i milczał, kiedy było trzeba.

— Myślałam, że ten świat jest idealny.
— Żaden świat nie jest idealny. I sztuką nie jest to, żeby go zmienić, tylko nauczyć się w nim żyć.

Paranormalne zjawiska

Paranormalne zjawiska towarzyszą nam przez całą książkę. I chyba to sprawia, że jest taka niezwykła i tajemnicza. Sny Avery są jakby przenoszeniem się w inny wymiar, ale sama nie wie, jak to się dzieje. Bo czy to nie jest niesamowite? Możesz robić, co chcesz, spotykać kogo chcesz. W równoległym świecie rządzisz tylko ty, i tylko ty masz wpływ na to, co stanie się dalej. I tutaj nasuwa się pytanie: Czy takie zjawiska mogą być formą terapii? Książka Ponad sobą zmusza do refleksji i dyskusji, co zdecydowanie jest jej dużym atutem.

Podsumowanie

Ponad sobą to książka opisująca dążenie do samopoznania poprzez podróż do zakamarków swojej podświadomości. Jednak pojawia się przed nami kolejne pytanie: Czy sama świadomość popełnionych błędów wystarczy, by odważyć się stawić im czoła?

Karolina Krzyżaniak przedstawiła anoreksję i zaburzenia lękowe w ciekawy, nielekceważący sposób. Genialnie sobie z tym poradziła. Uniknęła niejednokrotnie powielanych stereotypów na temat tych chorób, które od lat krążą w Internecie. Przedstawiła rzetelne informacje i jestem skłonna przyznać, że po przeczytaniu tej lektury poczułam więź między mną a główną bohaterką. Miałam wrażenie, jakbym sama odczuwała ten sam ból co ona. To w jaki sposób ta książka na mnie oddziaływała, było niepowtarzalnym zjawiskiem i jestem pewna, że w przypadku innych czytelników reakcje będą podobne.

Przepiękne opisy nawet najzwyklejszej czynności sprawiły, że książkę przeczytałam w niespełna kilka godzin. To dodawało historii uroku i niepowtarzalności, naprawdę.

9/10

Julia Koszela
Julia Koszelahttps://www.wattpad.com/user/LetaCaceres
Cześć! Zaraz będę miała dwadzieścia lat i wypadałoby, abym się ustatkowała, a nie latała z miejsca na miejsce. Ale co mam poradzić na to, że lubię podróże? I lubię koty, zwłaszcza mojego, z którym czasem całymi dniami mogłabym oglądać Harry'ego Pottera lub sprzątać mieszkanie, śpiewając repertuar Taylor Swift.
Newsy o kulturze

Przeczytaj także

Zostaw komentarz

Wprowadź swój komentarz
Wprowadź swoje imię

Dodaj do kolekcji

Brak kolekcji

Tutaj znajdziesz wszystkie wcześniej stworzone kolekcje.