Strona głównaPublicystykaKultura"Ponad sobą" — Czyli jak jest w innym wymiarze?

„Ponad sobą” — Czyli jak jest w innym wymiarze?

Przekonałam się na własnej skórze, że napisanie książki o podobnej tematyce do Ponad sobą jest naprawdę ciężkie. Zaburzenia odżywiania i zaburzenia lękowe to naprawdę ciężkie tematy i niełatwo przedstawić je w dobry, ale zarazem ciekawy i pouczający sposób. Toteż jak poradziła sobie z tym Karolina Krzyżaniak?

Ponad Sobą
fot. Ola Koszela

Fabuła

Główną bohaterką opowieści Ponad sobą jest Avery Vandenbour, znana wszystkim jako panna idealna. Bezproblemowa, uśmiechnięta perfekcjonistka, z licznym gronem dobrych znajomych. Jednak nikt nie podejrzewał, kim dziewczyna tak naprawdę była. Jej prawdziwe „ja” skrywało się gdzieś głęboko pod maską idealnej.

Dziewczyna pewnego dnia mdleje podczas jednego z wykańczających treningów. Odkrywa nieznany dotąd wymiar, w którym staje twarzą w twarz z samą sobą. Brzmi dziwnie i nieco dyskretnie, prawda? Tej historii nie da się zarzucić, że nie ma w niej tajemniczości. Przysięgam, że czytając ją, nie byłam w stanie przewidzieć, co stanie się dalej. Żyłam w niewiedzy aż do samego końca.

—To ty stworzyłaś swoje ograniczenia. Więc tylko ty możesz je pokonać.

Najbardziej zaciekawiła mnie postać Keegana, chłopaka ze snów. Pojawiał się, tak nagle, w miasteczku Magentown, aby chwilę później zniknąć, kiedy główna bohaterka postanawiła się obudzić. Autorka nie przedstawiła nam zbyt dużo faktów o nim. I nie wiem, czy to dobrze czy źle. Zostawia mu to urok tajemniczego i niepozornie dziwnego chłopaka. Z drugiej strony, chciałabym się dowiedzieć, co mu się przytrafiło, i dlaczego znalazł się w tym samym nadzwyczajnym świecie co Avery.

Chłopak pomimo swojego młodego wieku, bo był licealistą, miał duże pojęcie o świecie i o życiu. Jego słowa były mądre i rzetelne, i niejeden nastolatek nie ośmieliłby się ich wymówić, bojąc się, że wyjdzie na głupca. Keegan się tym nie martwił. Mówił to co ważne i milczał, kiedy było trzeba.

— Myślałam, że ten świat jest idealny.
— Żaden świat nie jest idealny. I sztuką nie jest to, żeby go zmienić, tylko nauczyć się w nim żyć.

Paranormalne zjawiska

Paranormalne zjawiska towarzyszą nam przez całą książkę. I chyba to sprawia, że jest taka niezwykła i tajemnicza. Sny Avery są jakby przenoszeniem się w inny wymiar, ale sama nie wie, jak to się dzieje. Bo czy to nie jest niesamowite? Możesz robić, co chcesz, spotykać kogo chcesz. W równoległym świecie rządzisz tylko ty, i tylko ty masz wpływ na to, co stanie się dalej. I tutaj nasuwa się pytanie: Czy takie zjawiska mogą być formą terapii? Książka Ponad sobą zmusza do refleksji i dyskusji, co zdecydowanie jest jej dużym atutem.

Podsumowanie

Ponad sobą to książka opisująca dążenie do samopoznania poprzez podróż do zakamarków swojej podświadomości. Jednak pojawia się przed nami kolejne pytanie: Czy sama świadomość popełnionych błędów wystarczy, by odważyć się stawić im czoła?

Karolina Krzyżaniak przedstawiła anoreksję i zaburzenia lękowe w ciekawy, nielekceważący sposób. Genialnie sobie z tym poradziła. Uniknęła niejednokrotnie powielanych stereotypów na temat tych chorób, które od lat krążą w Internecie. Przedstawiła rzetelne informacje i jestem skłonna przyznać, że po przeczytaniu tej lektury poczułam więź między mną a główną bohaterką. Miałam wrażenie, jakbym sama odczuwała ten sam ból co ona. To w jaki sposób ta książka na mnie oddziaływała, było niepowtarzalnym zjawiskiem i jestem pewna, że w przypadku innych czytelników reakcje będą podobne.

Przepiękne opisy nawet najzwyklejszej czynności sprawiły, że książkę przeczytałam w niespełna kilka godzin. To dodawało historii uroku i niepowtarzalności, naprawdę.

9/10

Julia Koszela
Julia Koszelahttps://www.wattpad.com/user/LetaCaceres
Witam! Jestem nastolatką z głową pełną pomysłów. Niewątpliwie jestem największą gadułą na świecie, zawsze znajdę jakiś temat, aby rozmowa nie kończyła się na "aha". Nie wiem, po kim odziedziczyłam miłość do książek, ale jestem tej osobie niezmiernie wdzięczna, bo to najlepsze, co mnie spotkało.
Newsy o kulturze

Przeczytaj także

Zostaw komentarz

Wprowadź swój komentarz
Wprowadź swoje imię