Strona głównaFilmRanking najciekawszych wątków w serialu "Lucyfer"

Ranking najciekawszych wątków w serialu „Lucyfer”

Lucyfer skradł serca ludzi na całym świecie. Historia diabła, który postanowił zrobić sobie małe wakacje… Dlaczego to najczęściej oglądany serial na Netfliksie? UWAGA: WPIS ZAWIERA SPOILERY.

Lucyfer to jeden z najczęściej oglądanych seriali na Netfliksie; pytanie brzmi: czym zasłużył sobie na taką sławę? Największą zasługą scenarzystów było stworzenie ciekawej, pełnej zwrotów akcji, wzlotów i upadków historii zbudowanej na konflikcie fabularnym. W serialu, prócz pełnowymiarowych postaci, pojawia się bogata w wachlarz motywów fabuła, która niekiedy zaskakuje swoim atypowym biegiem.

W tym zestawieniu przedstawię pięć najciekawszych wątków, które zachwycają miłośników serialu.

Jeśli nie oglądałeś Lucyfera, lepiej uważaj, bo napotkasz tutaj dużo spoilerów!

5. Pierwszy morderca 

Serial w dużej mierze opiera się na opowieściach biblijnych, podaniach religijnych i ogólnie wierze katolickiej. Także i tutaj scenarzyści nie zawiedli nas, dając nam możliwość poznania najstarszych bohaterów pochodzących ze Świętej Księgi.

W 3. sezonie pojawia się nowy bohater, Marcus Pierce. Jest dość znanym ze swoich umiejętności rozwiązywania spraw i łapania zbirów porucznikiem, szefem Chloe, Dana oraz Elli.

Jak się później okazuje, Pierce nie jest zwykłym człowiekiem, albowiem jego prawdziwe imię to Kain (ten od Abla!). On i Lucyfer mają zatem wspólną cechę – oboje są nieśmiertelni. Różnica tkwi jedynie w tym, że Pierce chce umrzeć. Po wiekach spędzonych na Ziemi mężczyzna ma dość, że nieprzerwanie musi oglądać śmierć swoich najbliższych.

Mimo że ten wątek znalazł się jako ostatni na liście, bardzo mi się podobał, bo postać Pierce’a pokazuje do czego może doprowadzić desperacja i chęć wygranej z samym Bogiem. Uświadamia również Lucyferowi i Chloe, jak ważne jest to, co mają pomiędzy sobą i choćby Pierce był najbardziej ułożonym człowiekiem, Decker i tak powinna wybrać swojego nierozgarniętego konsultanta.

Ciekawostka: Kain zabił Abla kamieniem. Czy zauważyliście, że Pierce w swoim domu ma całą kolekcje skał z różnych epok? To trochę creepy. Nie przypominały mu przypadkiem o morderstwie? A może traktował je jako trofea?

4.  Czy Bóg jeździ autobusem? 

Bóg w Lucyferze odgrywa ogromną rolę. To Jemu główny bohater przypisuje każdą sprawę czy swoje niepowodzenia.

Amenadiel z kolei, wszystkie swoje działania usprawiedliwia Jego wolą (która i tak nigdy nie jest do końca jasna i jednoznaczna). W serialu spotykamy się z ludźmi, którzy w Niego wierzą (Ella Lopez) lub wręcz przeciwnie.

Cały serial oparty jest na nieustannym domyślaniu się, jaki jest „boski plan”.

  • Dlaczego Bóg strącił Lucyfera do piekła i czy nie było innego wyjścia niż „wyrzucenie go z domu”?
  • Dlaczego Wszechmogący umieścił na drodze swojego syna Chloe i dlaczego to właśnie ona jest taka wyjątkowa?

W związku z przybyciem Boga, kreuje się jeszcze więcej pytań, ponieważ jego wątek nie jest wystarczająco rozwinięty:

  • Przede wszystkim: Jak Stworzyciel będzie zachowywał się w stosunku do swoich synów? Jak będzie rozmawiał z Lucyferem – uda, że nic się nie stało, a może będzie żałował, jak potraktował swojego ulubieńca? Czy ukarze Michaela za jego działalność na Ziemi i chęć zemsty? Możliwe jest, by Bóg poznał swojego wnuka, Charliego?
  • Czy Ella pozna Boga osobiście?
  • Co zrobi Maze, gdy Go zobaczy? Wydaje mi się, że jest to druga zaraz po Lucyferze postać, która byłaby zdolna przyłożyć Stworzycielowi z liścia w twarz.
  • Najważniejsze pytanie brzmi: Jak Bóg poradzi sobie w ludzkim ciele? Jak poinformowali nas showrunnerzy, jest to pierwszy raz, kiedy zstępuje On na Ziemię w swojej ludzkiej postaci.

Odpowiedzi na te pytania spodziewamy się dostać dopiero w drugiej części 5. sezonu w 2021 roku.

Ciekawostka: W jednym z odcinków, Ella i Chloe rozmawiają na temat tego, co by było, gdyby okazało się, że Bóg tak naprawdę jest wśród nich. Lucyfer mówi wtedy, że jest to raczej niemożliwe, poza tym jego Ojciec w życiu nie skorzystałby z komunikacji miejskiej. Czy aby na pewno?

3. Władca zdarzeń

W serialu dane nam jest poznać rodzeństwo Lucyfera i Amenadiela. W 2. sezonie napotykamy epizodyczną postać o imieniu Uriel – anioła, który potrafi zmieniać ciąg zdarzeń. Szkoda tylko, że okazał się on dość nieprzyjemny i mściwy w stosunku do Lucyfera. Choć widzimy go jedynie przez dwa odcinki, tyle w zupełności wystarcza, by dostatecznie namieszać w życiu bohaterów.

Zastanawiam się, w jakich celach Uriel mógłby wykorzystać swoją moc, gdyby jego głównym zamiarem nie była zemsta. Może tak jak Lucyfer pomagałby w rozwiązywaniu spraw kryminalnych lub nawet by im zapobiegał? I czy naprawdę Lucyfer musiał go zabić, nie było innego wyjścia z tej sytuacji?

Czytaj także: Ranking najlepszych filmów na weekendowy wieczór – WRITERAT

2. Anielskie dziecko 

Brata Lucyfera – Amenadiela – poznajemy już na początku serialu. Jest to wysłannik Boży, który stara się przypodobać Ojcu, wypełniając każdą Jego wolę. Na początku przychodzi z zamiarem wysłania Lucyfera z powrotem do piekła, ale nie udaje mu się to. Amenadiel poznaje przyjaciół swojego brata, dostrzega, że anioły i ludzie nie różnią się od siebie tak naprawdę niczym. Zafascynowany i oczarowany życiem na Ziemi postanawia zostać w Los Angeles, tym bardziej kiedy w 4. sezonie okazuje się, że jego ukochana, Linda, spodziewa się jego dziecka!

Pół anioł, pół człowiek jest czymś nietypowym dla niebiańskich istot, ponieważ anioły pojawiają się już w gotowych formach jako rozwinięte fizycznie jednostki. Charlie – dziecko Lindy i Amenadiela – jest więc pierwszą taką istotą, która się rodzi.

Linda oczywiście panikuje – nie dość, że przy zwykłym dziecku jest dużo roboty, to ile kłopotów stworzy mały urwis ze skrzydłami czy mocami? Jak na razie Charlie jest wciąż niemowlęciem, jego wątek nie został do końca rozwinięty, przez co rodzi się wiele pytań:

  • Czy Charlie naprawdę jest mieszanką człowieka i niebiańskiej istoty?

W ostatnim odcinku 5a, gdy świat staje w miejscu, Charlie również zamarza, przez co Amenadiel wątpi w boskość swojego syna. Ale kto wie? Może z czasem, gdy Charlie trochę urośnie, będzie przejawiać jakieś boskie umiejętności?

  • Jaka będzie moc Charliego?
  • Czy będzie miał skrzydła?

I myślę, że najważniejsze pytanie, które dręczy fanów Deckerstar od samego początku serialu: skoro Amenadiel stał się na tyle ludzki, by spłodzić swojego potomka, czy w serialu pojawi się także diabelskie dziecko Lucyfera?

1. Czuły diabeł?

Myślę, że najpiękniejszym wątkiem jest oczywiście ten miłosny, opowiadający o uczuciu między głównymi bohaterami. Zamiast opisywania ich najlepszych momentów, ograniczę się do jednego elementu, który moim zdaniem sprawia, że fabuła serialu jest wręcz wyjątkowa.

Jak zapewne wszyscy wiemy, Lucyfer to nieśmiertelna, niezniszczalna istota. Ach, jednak przy Chloe… staje się podatna na zranienia nawet kartką papieru.

To ciekawe, że scenarzyści ukazali wrażliwość emocjonalną Lucyfera, opierając się na metaforze wrażliwości fizycznej. Poprzez stanie się bardziej ludzkim, bohater mógł zniżyć się do poziomu swojej Pani Detektyw, zaangażować się w ten sposób w ich relację, otworzyć się na nią. Dzięki takiemu przedstawieniu wątku miłosnego, łatwo jest nam wyobrazić sobie, jak silne uczucie łączy głównych bohaterów i jak dobrze widać wpływ miłości na ich życie.

To tylko część wątków, które pojawiają się w fabule serialu Lucyfer. Koniecznie dajcie znać, czy macie swoje teorie związane z kolejnymi odcinkami show oraz jak wyglądałyby wasze rankingi najlepszych motywów. 


Czytaj więcej o Lucyferze.   

Klaudia Wróbel
Klaudia Wróbel
? So working on a little job in the night, That's forty dollars an hour when I see the light... ?
Newsy o kulturze

Przeczytaj także

Zostaw komentarz

Wprowadź swój komentarz
Wprowadź swoje imię

Dodaj do kolekcji

Brak kolekcji

Tutaj znajdziesz wszystkie wcześniej stworzone kolekcje.