Strona głównaPublicystykaKultura"Rozmowy z seryjnymi mordercami. Głosy zza krat" - recenzja książki

„Rozmowy z seryjnymi mordercami. Głosy zza krat” – recenzja książki

Głosy zza krat to wstrząsający reportaż, w którym brytyjski pisarz, Christopher Berry-Dee, przedstawia historie bezlitosnych złoczyńców.  Seria Rozmowy z seryjnymi mordercami zdecydowanie nie należy do nudnych, a wręcz zaskakuje i wprawia w osłupienie.

Rozmowy z seryjnymi mordercami to interesująca seria książek poświęcona wstrząsającym historiom bezlitosnych psychopatów, którzy bez wahania ośmielili się zabić bliźniego. Christopher Berry-Dee, brytyjski kryminolog i pisarz w kolejnym tomie swojej bestsellerowej serii opisuje ze szczegółami, do czego posunęli się najbardziej bezlitośni mordercy ostatnich czasów. Premiera Głosu zza krat miała miejsce 28 lipca 2021 roku.

rozmowy z seryjnimi mordercami głosy zza krat recenzja
fot. Klaudia Wróbel

MOŻNA NA SŁÓWKO?

W szóstej części serii Rozmowy z seryjnymi mordercami spotykamy się z historiami ludzi, którzy już do końca życia będą podziwiać świat zza krat. Są to kolejno:

  • John Edward Robinson – ogromny oszust i zdeprawowany fan BDSM. Wyłudził ogromne sumy pieniędzy oraz założył fałszywą organizację wspierającą kobiety. W ten sposób zwabiał je do siebie, wykorzystywał seksualnie i zabijał bez litości. Nigdy nie przyznał się do winy.
  • Melanie Lynn McGuire  – pozbawiła życia męża i poćwiartowała jego ciało. Właściwie wszystkie dowody, jakie zebrano przeciwko niej były tylko poszlakami. Melanie nigdy nie przyznała się do winy, a jej niewinności miał dowodzić list od samego członka mafii z wyjaśnieniami, że to on stoi za okrutnym czynem.
  • Phililipe Carl Jablonski – kanibal  skazany za pięć morderstw. Zabił kobietę, wyciął na jej plecach słowa „Kocham Jezusa” i zjadł jej uszy. Nie oszczędził także swojej  żony i jej starej matki. Zmarł 27 grudnia 2019 roku w celi, w której oczekiwał na wyrok śmierci.
  • Keith Hunter Jesperson – inteligentny psychopata, który uważa, że zawsze ma rację a wszyscy inni to pomyleńcy. Nazywano go „Uśmiechniętą Buźką”, ponieważ wysyłał prowokacyjne teksty do gazet z narysowaną emotikoną. Podobno przyznał się do ponad stu popełnionych morderstw.
  • Viva Leroy Nash – najstarszy więzień w celi śmierci. „Zrobił karierę” jako rabuś i uciekinier.
  • Michael Bruce Ross – schludny i odznaczający się niesamowitym intelektem gwałciciel sześciu dziewczyn, sadystyczny morderca. Stracono go 13 maja 2005 roku.

DLA CZYTELNIKÓW O MOCNYCH NERWACH

Rozmowy z seryjnymi mordercami. Głosy za krat to  książka dla osób o mocnych nerwach. Obrazowo opisane zbrodnie, które wywołują uczucie obrzydzenia i niedowierzania, są ogromnym plusem tego rodzaju sprawozdań. Czytając ten reportaż, byłam przerażona tym, co człowiek może zrobić drugiej osobie. Dodatkowo fakt, że część morderców nie wyraziło grama skruchy czy nie czuło wyrzutów sumienia, sprawił, że do reszty straciłam wiarę w ludzi.

Książka jest wstrząsająca, zaskakująca, a miejscami nawet odpychająca. Cieszę się jednak, że miałam okazję ją przeczytać, bo zdecydowanie dała mi możliwość zapoznania się z historiami zbrodni z perspektywy tych, którzy się ich dopuścili.

Przeczytaj również: Candyman (2021) – recenzja. Solidny obraz, po którym spodziewałem się więcej

WADY I ZALETY GŁOSU ZZA KRAT

Styl pisania Christophera nie należy do tych skomplikowanych. W ciekawy sposób opisał umysły najbardziej zdeprawowanych ludzi, przedstawił ich życiorysy i popełnione czyny. Autor zapunktował również umieszczeniem fragmentów listów pomiędzy nim a więźniami. W ten sposób nadał lekturze wyjątkowość, oryginalność.

Jednym minusem jest jednak negatywnie nacechowana narracja, którą się posłużył. Jako czytelnik nie miałam możliwości wykreować sobie własnej opinii na temat poszczególnych osób, gdyż autor opisał ich jednoznacznie, ukazując odrazę, jaką do nich żywił.

INNE KSIĄŻKI AUTORA

W serii ukazały się również następujące pozycje:

rozmowy z seryjnymi mordercami
czarnaowca.pl

A może masz ochotę przeczytać jakiś kryminał? Przeczytaj RECENZJĘ KRYMINAŁU MARTY ZABOROWSKIEJ.

Klaudia Wróbel
Klaudia Wróbel
? So working on a little job in the night, That's forty dollars an hour when I see the light... ?
Okładka
10
Bohaterowie
10
Klimat
9
Ujęcie tematu
10
Wyczerpanie tematu
10
Oryginalność
9
Styl
7
Czytaj więcej recenzji
Może cię zainteresować

Zostaw komentarz

Wprowadź swój komentarz
Wprowadź swoje imię

Głosy zza krat to wstrząsający reportaż, w którym brytyjski pisarz, Christopher Berry-Dee, przedstawia historie bezlitosnych złoczyńców.  Seria Rozmowy z seryjnymi mordercami zdecydowanie nie należy do nudnych, a wręcz zaskakuje i wprawia w osłupienie.Rozmowy z seryjnymi mordercami to interesująca seria książek poświęcona wstrząsającym historiom bezlitosnych..."Rozmowy z seryjnymi mordercami. Głosy zza krat" - recenzja książki

Dodaj do kolekcji

Brak kolekcji

Tutaj znajdziesz wszystkie wcześniej stworzone kolekcje.