Strona głównaCiekawe„Sekretne życie orangutanów” – reportaż o naszych bliskich krewnych

„Sekretne życie orangutanów” – reportaż o naszych bliskich krewnych

Osoby dorastające w latach '90 i '00 na pewno pamiętają weekendy w domu lub u dziadków. Zawsze w godzinach porannych leciał reportaż o życiu zwierząt, w którym lektorką była słynna Krystyna Czubówna. Dzisiaj mamy te ciekawe i inspirujące reportaże na wyciągnięcie ręki. Zespół WRITERAT poleca Wam serdecznie Sekretne życie orangutanów.

Sekretne życie orangutanów, które nie było nam dotąd znane

Orangutany, bliscy krewni ludzi
Fot. Orangutan/Pixabay.com

Orangutany są, razem z szympansami, najbliższymi krewnymi człowieka, które zostały uznane za najspokojniejsze i najbardziej wyważone. Są bardzo inteligentne i umieją uczyć się na swoich błędach. To właśnie my, ludzie, nauczyliśmy pierwszego osobnika, o imieniu Chantek, posługiwania się językiem migowym.

Karczowanie lasów Sumatry powoduje zmniejszenie populacji orangutanów

W ciągu ostatnich 40 lat ludzkość posunęła się technologicznie bardzo do przodu. Wraz z rozwojem, nie patrząc na konsekwencje, jako ludzkość zawiedliśmy naszych najbliższych krewnych. Wycinki lasów deszczowych w celu uzyskania między innymi oleju palmowego doprowadziły do stopniowego wymierania gatunków i zmniejszenia populacji orangutanów. Możemy zadać sobie pytanie, co zatem z naszą ludzką empatią?

W ciągu 20 lat wycięliśmy 80% orangutanich domów, doprowadzając do krytycznie zmniejszonej populacji naszych małpich braci.

Jeśli lubisz temat empatii, ludzkiego podejścia do wielu spraw, spodoba Ci się serial Szpital New Amsterdam.

„Czytała Krystyna Czubówna”

Ten cytat z filmów reportażowych wbił się w pamięć wielu tysiącom ludzi. Głos pani Krystyny jest ciepły i bardzo chętnie się go słucha, niezależenie od tego, o czym oglądamy dany film. Czubówna spokojnie opowiada o orangutanach, zwracając również uwagę na ich zachowania, bardzo podobne do naszych, ludzkich. W reportażu, wraz z lektorem, śledzimy losy wielopokoleniowej rodziny  mieszkającej w północnej części Sumatry, w lesie bagiennym.

Opiekowanie się dziećmi to nie tylko domena kobiet

Sekretne życie orangutanów
Fot. Sekretne życie orangutanów/Netflix.com

Jeśli myślisz, że czuła opieka nad potomstwem to domena kobiet, jesteś w błędzie. Samice orangutanów potrafią się opiekować dziećmi równie mądrze i roztropnie, jak my ludzie. Zajmują się swoimi maluchami 24/7 do momentu, kiedy mały orangutan osiągnie wiek 4 lat. Matki uczą ich najważniejszych rzeczy: co jest jadalne oraz jakie inne zwierzęta mogą stwarzać dla nich zagrożenie. W szczególności węże.

Większa wiedza to możliwość zwiększenia empatii i świadomości

Dzisiaj na wyciągnięcie ręki mamy większy dostęp do wiedzy niż jeszcze te 30 lat temu. Szerzenie edukacji nie musi wyglądać tylko tak, że siadasz nad encyklopedią i wkuwasz definicje i regułki. Poprzez ciekawe filmy można zrozumieć, jak działa otaczający nas świat, a tym samym zwiększyć u siebie poziom empatii. Bo gdy coś lepiej rozumiemy i poznamy, tym bardziej się wczuwamy w daną sytuację lub osobę. Dlatego serdecznie zachęcamy Was do oglądania edukacyjnych filmów, właśnie takich, jak Sekretne życie orangutanów.

Film jest niesamowicie inspirujący. Piękne zdjęcia, ujęcia wykonane dronami o różnych porach dnia w lasach Sumatry wciągają widza od samego początku. Ukazanie orangutanów jako bliskich nam krewnych, z podobnymi zachowaniami pozwala lepiej zrozumieć życie tych inteligentnych istot.

Sekretne życie orangutanów jest dostępne od sierpnia na platformie Netflix.

Ola Andrzejewska
Ola Andrzejewska
"Korpo-szczurek", który kocha wyrywać się z pędu, tonąc w literach książek, a w międzyczasie poszaleć z wiedźmińskim mieczem na szlaku w "Wiedźmin 3". Czytam: fantastyka, SF, mitologie i wierzenia, literatura piękna obca, beletrystyka, historyczne, azjatycka.
Newsy o kulturze

Przeczytaj także

Zostaw komentarz

Wprowadź swój komentarz
Wprowadź swoje imię

Dodaj do kolekcji

Brak kolekcji

Tutaj znajdziesz wszystkie wcześniej stworzone kolekcje.