Strona głównaPublicystykaKulturaSeks kontra książki na liście bestsellerów #1

Seks kontra książki na liście bestsellerów #1

Książki w zasadzie od zawsze stanowiły istotny element mojego życia. Zaczęło się od Ani z Zielonego Wzgórza, kiedy dopiero nauczyłam się czytać. Ta pasja trwa do dzisiaj. Od dłuższego czasu również wychodzę z założenia, że są one nie tylko przyjemną rozrywką czy odskocznią, ale mają też uczyć i przekazywać dobre wzorce. Jeszcze kilka lat temu bez wątpienia tak było! Jednak, kiedy przyglądam się temu, co czyta dzisiejsza młodzież i jakie pozycje wspinają się na szczyt list bestsellerów, zaczynam mieć wątpliwości, czy sytuacja nadal wygląda tak samo…

Żyjemy w czasach, kiedy życie seksualne mówi się coraz więcej, a miesiączka i antykoncepcja  powoli przestają być tematem tabu. Nadal jednak nasze pokolenie ma tutaj sporo do zrobienia! W szkole na lekcjach wychowania do życia w rodzinie bądź wychowania seksualnego wiele istotnych kwestii jest pomijanych. A dla zbyt dużej części nastolatków informacje o prawidłowym korzystaniu z antykoncepcji czy środków higienicznych nie są dostępne, podobnie jak podstawowa wiedza o związkach, seksie i seksualności oraz chorobach przenoszonych drogą płciową! Skąd w takim razie młodzi ludzie będą je czerpać? Jednym z takich źródeł, bez wszelkich wątpliwości, będzie literatura. A w tym temacie najnowsze książkowe bestsellery również pozostawiają wiele do życzenia. Przyjrzyjmy się kilku przykładom

Czytaj także: Jaki film na randkę w domu? Sprawdź, co warto obejrzeć podczas miłego wieczoru

O ANTYKONCEPCJI I CHOROBACH 

Dla wielu dojrzałych, świadomych osób wydawałoby się całkiem oczywiste, że tabletki antykoncepcyjne nie chronią przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Krążki, wkładki czy plastry również nie dają wspomnianego efektu, jedynie prezerwatywy zapewniają takie zabezpieczenie. Niektórzy wiedzą również, że przed rozpoczęciem współżycia z nowym partnerem powinno zrobić się badania na wspomniane choroby. Z drugim tematem do tej pory spotkałam się tylko w dwóch książkach, z pierwszym jest jeszcze gorzej. Nie będę podawać tytułu powieści, ale wszystkie zostały wydane w ciągu ostatniego roku i w jednej bądź kilku księgarniach znalazły się na listach bestsellerów. Oto jeden z przykładów: 

Bohater, przedstawiony jako mający wiele partnerek seksualnych, podczas pierwszego stosunku z dziewczyną, z którą zaczął się umawiać, w ostatniej chwili przypomina sobie o zabezpieczeniu. Ona odmawia, bo od lat jest na tabletkach. I, co lepsze, w tym momencie chłopak stwierdza, że będzie brutalny, na co ta odpowiada, że jej to nie przeszkadza. 

Jak głosi napis na okładce przed wydaniem wersji papierowej, ponad trzy i pół miliona osób przeczytało wersję elektroniczną. Bardzo możliwe, że ci i inni czytelnicy zapamiętali tych kilka rzeczy. Po pierwsze bohaterowie o swoich upodobaniach i fantazjach, a także o antykoncepcji rozmawiali w trakcie seksu. Po drugie, mogą stwierdzić,  że kiedy bierze się tabletki, prezerwatywy są zbędne (bzdura!). O zrobieniu badań nie wspomnę. A w kolejnych scenach jest tylko ciekawiej. 

Czytaj także: ROMANTYCZNA RANDKA W DOMU – JAK JĄ ZORGANIZOWAĆ

SEKS – PYTAJ O ZGODĘ

Jedną z najważniejszych zasad w jakiejkolwiek relacji, zwłaszcza seksualnej, jest pytanie o zgodę. O zgodę na dotyk, pocałunek, pieszczoty, stosunek czy antykoncepcję. Trzeba mieć stuprocentową pewność, że druga strona jest całkowicie pewna tego, co robi. O tym autorzy książek również zapominają. Oto przykład:

Bez wdawania się w szczegóły, bohater książki, o której teraz mówię, zabiera dziewczynie tabletki antykoncepcyjne, które lekarz przepisał jej ze względów zdrowotnych. Stwierdza, że ta teraz będzie uprawiać seks tylko z nim. Dotyka ją w miejscach intymnych, gdy ona śpi . Nie przestaje, kiedy się budzi i mówi NIE, co jest równoznaczne z gwałtem. Mało tego, w trakcie pierwszego stosunku bohater, mimo protestu kobiety, nie zakłada prezerwatywy, bo ON chce mieć z nią dziecko. Nie wiem, co działo się dalej. ponieważ przestałam wtedy czytać. Co smutne, ta książka już od ponad pół roku znajduje się na listach bestsellerów. 

APEL 

Takich smaczków jak te wymienione powyżej jest naprawdę wiele i prawdę powiedziawszy, w tym rankingu wyżej plasuje się historia Christiana Grey’a i Any, bo w tym przypadku oboje wyrazili zgodę na wszystko, omówili kwestię antykoncepcji i badań. To smutne, że przy dzisiejszym popycie na książki erotyczne nikt nie dba o tak ważne kwestie…

Drodzy czytelnicy, mam do Was prośbę – rozważniej wybierajcie literaturę.  Wy drodzy dorośli, zwracajcie uwagę na to, co czytają dzieci i młodzież w Waszym otoczeniu. Drodzy młodzi, szukajcie rzetelnych źródeł informacji o seksie. A wy, drodzy autorzy, dbajcie o to, by Wasze teksty były nie tylko ciekawe, ale też realne i pouczające! 


Przeczytaj, jaki wpływ na ludzi ma czytanie książek.

Wiesz więcej: Jak przebiega procedura Niebieskiej Karty? Jak założyć Niebieską Kartę?

Murray Zuza
Murray Zuzahttp://www.wattpad.com/user/ZuzannaMurray
Uzależniona od książek, ostatnio również od Legimi. Nie wyobraża sobie życia bez czytania i odpowiedniej dawki dobrej muzyki. Miłośniczka jazdy figurowej i matematyki. Przyszła programistka.
Newsy o kulturze

Przeczytaj także

Zostaw komentarz

Wprowadź swój komentarz
Wprowadź swoje imię

Dodaj do kolekcji

Brak kolekcji

Tutaj znajdziesz wszystkie wcześniej stworzone kolekcje.