Strona głównaCiekawe„Seryjni mordercy. Moje dwadzieścia lat pracy w FBI” | Robert K. Ressler

„Seryjni mordercy. Moje dwadzieścia lat pracy w FBI” | Robert K. Ressler

Seryjni mordercy są źródłem strachu społeczeństwa przed ich okropnymi zbrodniami, ale nie tylko. Ich czyny, dzieciństwo oraz psychika stają się również obiektem fascynacji psychologów, badaczy i innych osób o różnych profesjach. Jednym z nich jest Robert K. Ressler, który jako jedna z nielicznych znanych osób niezwiązanych z naukami psychologicznymi, zaczął zagłębiać się w analizę umysłów groźnych przestępców. Człowiek ten zrewolucjonizował biurokratyczne niegdyś FBI, a zwłaszcza nauki o profilowaniu morderców. Termin „seryjny morderca” powstał dzięki niemu – możliwe więc stało się łączenie tych samych osób z różnymi zbrodniami.

Seryjni mordercy obiektem zainteresowania Resslera

Agent FBI w książce Seryjni mordercy. Moje dwadzieścia lat pracy w FBI  (dostępna również w Audiotece!) zdradza nam kulisy swojej ścieżki zawodowej. W inspirujący sposób wprowadza czytelnika w tajniki pracy FBI, ujawniając blaski i cienie słynnej instytucji. Poznajemy początki jego służby w armii i stałe, rosnące zainteresowanie czymś więcej – psychiką mordercy oraz dążeniem do jej poznawania i odkrywania.

Robert K. Ressler dzięki swojemu uporowi, nieustannemu dążeniu do celu i nieustającemu zainteresowaniu badanym tematem może stać się inspiracją dla wielu osób, nie tylko noszących mundur. Przez wiele lat musiał poświęcić część życia, by dotrzeć do punktu, w którym mógł spełniać marzenia – w dodatku takie, które przyczyniały się do zwiększenia bezpieczeństwa i świadomości wśród społeczeństwa.

Autor książki przyczynił się do nagłośnienia terminu seryjny morderca, znacznie rozszerzył i spopularyzował nauki behawioralne, w tym słynne profilowanie. Jako pierwszy wszedł za mury więzień, gdzie wyroki odbywali najokrutniejsi mordercy ubiegłego stulecia, i postanowił przeprowadzić z nimi wywiady. Rozmawiał z wieloma słynnymi zbrodniarzami i próbował zrozumieć sposób ich rozumowania. Przeprowadzone w ten sposób badania przyczyniły się do rozwinięcia sztuki profilowania. Pozwoliły również czytelnikowi wniknąć do umysłu mordercy i zrozumieć, chociaż w pewnym stopniu, dlaczego postępuje w określony sposób.

Seryjni mordercy. Moje dwadzieścia lat pracy w FBI

Kim jest sprawca?

Książka opowiada o ciągu badań, powoływaniu stowarzyszeń, nawiązywaniu kontaktów z osobami różnych środowisk, a to wszystko w celu zbadania emocjonalności i motywacji seryjnych morderców. Ressler wraz z zespołem przeprowadził setki wywiadów z mordercami – Tedem Bundy’m, Chasem Richardem Trentonem, Johnem Gacy’m, Edem Kemeperem i innymi, mniej lub bardziej osławionymi. Poznawanie ich umysłów pozwoliło na opracowanie bazy powiązań, motywów i schematów.

Ressler przedstawia początki tworzenia profili psychologicznych, wiążące się z nieświadomością społeczeństwa i niedowierzaniem w ich moc. Stopniowo wprowadza nas w elementy tej sztuki, ukazując jej rozwój i konkretne sprawy, w których profilowanie stało się środkiem ułatwiającym ujęcie sprawcy. Z czasem rozwinęło się i spopularyzowało, a kolejni funkcjonariusze zaczęli korzystać z jego zasobów.

Jak podkreśla Ressler, profile psychologiczne nie łapią przestępców – robią to funkcjonariusze, którzy po prostu wiedzą, gdzie szukać i kogo szukać. A jak tworzy się profil? Poznając przestępców, rozumiejąc ich psychikę i sposób postępowania, a także oglądając miejsce zbrodni i pozostawione ślady. Nieprawdopodobne jest to, jak wiele o przestępcy może powiedzieć miejsce pozostawienia zwłok, ślady, sposób postępowania i pewne powtarzalne cechy. Dlatego książka Resslera i Shachtmana jest niezwykle interesująca!

Robert Ressler
Credit: Shutterstock

Książka Seryjni mordercy. Moje dwadzieścia lat pracy w FBI to absolutna petarda!

Odkąd zobaczyłam zapowiedź książki, wiedziałam że muszę ją przeczytać. Po pierwsze, współautorem jest wybitny agent FBI, pierwowzór postaci Davida z Mindhuntera. Po drugie, opowiada on o spotkaniach z największymi okrutnikami ubiegłego stulecia. Stawia ich w kompletnie innym świetle, nie ujmując im brutalności ani winy, co już, moim zdaniem, jest niezwykle wybitne. Potrzeba wiele inteligencji i dojrzałości, by wykonywać taką pracę i nie być postrzeganym jako sympatyk zbrodniarzy. A jak się można dowiedzieć z książki, z wieloma zbrodniarzami można sympatyzować. Niektórzy z nich są bowiem inteligentni, charyzmatyczni i niezwykle przebiegli, na przykład Charles Manson.

Kto walczy z potworami, ten niechaj baczy,

by sam przytem nie stał się potworem. 

Zaś gdy długo spoglądasz w bezdeń,

spogląda bezdeń także w ciebie.

Fryderyk Nietzsche, Poza dobrem i złem

Co zwróciło moją uwagę na początku, to cytat z Nietzschego, do którego autorzy odwołują się w wielu miejscach książki. Kolejna rzecz to spis treści i porządek panujący podczas opowiadania historii. Książka jest uporządkowana, chronologiczna, co sprzyja stopniowemu wgłębianiu się w kolejne zdarzenia.

Wszystkim fanom true crime serdecznie polecam książkę Seryjni mordercy. Moje dwadzieścia lat pracy w FBI. Dzieło jest napisane dobrze, czyta się niezwykle szybko i z zaciekawieniem. Chociaż ma znamiona reportażu, dokumentu – czytelnik ma poczucie, że wgłębia się w kolejny wielowątkowy kryminał lub powieść detektywistyczną.

Nie mogę doczekać się kolejnych książek od Filii Na Faktach! Ruszyła właśnie przedsprzedaż książki Ted Bundy. Umysł mordercy.


Aby zanurzyć się głęboko w świat intryg i tajemnic, polecamy 8 ponadczasowych kryminałów, których nie może zabraknąć w biblioteczce.

Ania Kin
Ania Kin
Uparta, samodzielna i niezależna – to ja. Stanowczo przerzucam kolejne kartki książek i szukam niestandardowych tematów, by odkrywać nowe i nieznane. Wciąż szukam swojego miejsca na świecie. Teraz jestem tu, a Ty?
Łatwość czytania
10
Zaangażowanie czytelnika
10
Styl
10
Klimat
10
Czytaj więcej recenzji
Może cię zainteresować

Zostaw komentarz

Wprowadź swój komentarz
Wprowadź swoje imię

Seryjni mordercy obiektem zainteresowania Resslera Agent FBI w książce Seryjni mordercy. Moje dwadzieścia lat pracy w FBI  (dostępna również w Audiotece!) zdradza nam kulisy swojej ścieżki zawodowej. W inspirujący sposób wprowadza czytelnika w tajniki pracy FBI, ujawniając blaski i cienie słynnej instytucji. Poznajemy początki jego służby w...„Seryjni mordercy. Moje dwadzieścia lat pracy w FBI” | Robert K. Ressler

Dodaj do kolekcji

Brak kolekcji

Tutaj znajdziesz wszystkie wcześniej stworzone kolekcje.