Strona głównaPublicystykaKultura"Sztuka odpoczynku" według Claudii Hammond - recenzja książki

„Sztuka odpoczynku” według Claudii Hammond – recenzja książki

Okładka
10
Styl
10
Klimat
10
Wyczerpanie tematu
10
Przydatność
10
Ujęcie tematu
10

W dzisiejszym świecie, gdzie najważniejsza jest kariera i pieniądze, Claudia Hammond przypomina, że odpoczynek jest konieczny, aby odnieść sukces. W swojej książce pt. Sztuka odpoczynku autorka zgromadziła listę dziesięciu sposobów na relaks, których każdy powinien spróbować.

Wydawnictwo Czarna Owca nie próżnuje! W jego spisie nowości ukazał się kolejny przydatny poradnik, tym razem na temat odpoczynku. Claudia Hammond to autorka wielu nagradzanych książek i dziennikarka radiowa, prowadzi zajęcia na uniwersytecie w Sussex. W swoim programie radiowym All in the Mind, nadawanym na antenie BBC Radio, rozpowszechnia wiedzę o psychologii i zdrowiu psychicznym. Również w swoim najnowszym dziele Sztuka odpoczynku uświadamia o roli relaksu w codziennym życiu.

MUSIMY ODPOCZYWAĆ WIĘCEJ I LEPIEJ

Z badania Claudii Hammond wynika, że odpoczynek, choć jest potrzebny w codziennym życiu, stanowi jego nikły fragment. Z ankiety, na której opiera się (zbędne słowo) książka, można wysnuć następujący wniosek: cierpimy z powodu braku odpoczynku.

W ankiecie nazwanej Testem odpoczywania (Rest Test) wzięło udział 18 tysięcy osób ze 135 krajów i większość z nich przyznała, że chciałaby odpoczywać więcej. Ale jak to robić, kiedy nie wie się, jak odpoczywać? A co jeśli robimy coś, co nazywamy relaksem, ale w rzeczywistości nie daje nam wytchnienia?

Jeśli macie problem ze wzięciem oddechu w codziennej bieganinie zwanej życiem, Sztuka odpoczynku zdecydowanie jest lekturą dla was!

NAJLEPSZY SPOSÓB NA RELAKS

Dla niektórych może się to okazać wielkim zaskoczeniem, dla innych nie, ale badanie wykazało, że najlepszym odpoczynkiem jest… czytanie!

Mimo tego, że do tej czynności wymagany jest wysiłek, czytanie nie tylko sprawia przyjemność, ale również przynosi relaks. Jednak autor badania „wpływu czytania na pobudzenie ciała”, wykazał, że ta forma wypoczynku nie oznacza wyciszenia mózgu ani ciała. Stąd rodzi się pytanie, czy warto zatem czytać przed snem?

Na te pytania i wiele innych odpowie wam sama Claudia Hammond. Nie chciałabym odebrać wam przyjemności przeczytania lektury, przy której znajdziecie odrobinę spokoju!

INNE FORMY RELAKSU

Ankietowani wskazywali również inne formy odpoczynku (w kolejności od najlepszego do najgorszego):

  1. Wypoczynek na łonie natury
  2. Bycie samemu
  3. Słuchanie muzyki
  4. Nicnierobienie
  5. Długi spacer
  6. Gorąca kąpiel
  7. Marzenie na jawie
  8. Oglądanie telewizji
  9. Minfulness
SZTUKA ODPOCZYNKU
fot. Klaudia Wróbel

Autorka ponumerowała je w odwrotnej kolejności. Każdy rozdział zawiera dokładny opis wpływu danej metody odpoczynku na człowieka, potwierdzony badaniami i przykładami. Jestem pewna, że mimo iż kilka znamy z autopsji, Sztuka odpoczynku będzie wspaniałym uzupełnieniem naszej wiedzy i posłuży za źródło kolejnych sposobów na relaks, które wcielimy w naszym życiu.


Przeczytaj również „Sekretne życie introwertyków” — czyli jak jest naprawdę

Klaudia Wróbel
Hej! Mam na imię Klaudia, ale przyjaciele nazywają mnie Wróblem, od około sześciu lat tworzę swoje teksty, piszę opowiadania, fanfiki, recenzje, kiedyś prowadziłam nawet bloga. (Miałam nawet epizod z YouTubem). Aktywnie uczestniczę w konkursach literackich, szukając coraz to nowszych okazji, by coś w wolnym czasie stworzyć.Interesuję się literaturą, lubię oglądać filmy i seriale i nie wyobrażam sobie życia bez muzyki. By być na bieżąco z tym, co robią moi idole, siedzę na Twitterze praktycznie 24/7 i nie ukrywam, że prawdopodobnie jestem już uzależniona.Uchodzę za tzw. człowieka renesansu, lubię rozwijać się w różnych dziedzinach. Idąc do liceum, uznałam, że zgłębię tajniki przedmiotów ścisłych – tak znalazłam się na profilu biol-chem-mat, choć język polski i historia mają specjalne miejsce w moim sercu.Psychologia to mój konik, z nią także wiążę swoją przyszłość. Potrafię oglądnąć jeden serial milion razy, tylko po to aby od A do Z zanalizować zachowania, charakter i emocje bohaterów.
Udostępnij
Tagi
- Reklama -

Przeczytaj inne recenzje

- Reklama -

To może Cię zaciekawić

Zostaw komentarz

Wprowadź swój komentarz
Wprowadź swoje imię