Strona głównaMuzykaTina Turner: simply the best

Tina Turner: simply the best

Rzecznik prasowy gwiazdy 24 maja poinformował, że Tina Turner zmarła w swoim domu w Szwajcarii. Na scenie występowała przez blisko sześćdziesiąt lat, trzykrotnie odwiedzając w tym czasie Polskę. Była jedną z najpopularniejszych gwiazd muzyki pop. Przypominamy, jak wyglądała jej kariera.

Tina Turner nie żyje

W mediach społecznościowych gwiazdy 24 maja pojawił się wpis o śmierci wokalistki. Krótko potem jej rzecznik prasowy potwierdził tę informację. Tina Turner zmarła w swoim domu niedaleko Zurychy w Szwajcarii, otoczona rodziną. Długie lata zmagała się z ciężką chorobą.

Z wielkim smutkiem zawiadamiamy o odejściu Tiny Turner. Swoją muzyką i bezgraniczną pasją do życia oczarowała miliony fanów na całym świecie i zainspirowała wiele gwiazd. Dziś żegnamy serdeczną przyjaciółkę, która zostawia nam wszystkim swoje największe dzieło: swoją muzykę. Wyrazy współczucia kierujemy do rodziny. Tina, będziemy bardzo tęsknić. – Treść wpisu z Instagrama wokalistki.

Tina Turner: kariera

Anna Mae Bullock, bo tak naprawdę nazywała się Tina Turner, urodziła się 26 listopada 1939 roku w Brownsville w stanie Tennessee, w USA. Już jako nastolatka śpiewała w chórkach i wykonywała klasykę gospel. Uwagę zwracały w szczególności jej lekko zachrypnięty głos oraz niesamowita żywiołowość na scenie.

W latach 50. zaczęła występować z zespołem Kings Of Rhythm, którego liderem był jej przyszły mąż Ike Turner. Przełomowa okazała się piosenka River Deep, Mountain High, dzięki której z dnia na dzień zyskali popularność. Pierwsze tournée odbyli po Wielkiej Brytanii.

Mniej szczęśliwy okazał się związek Tiny z liderem zespołu. Ike był bardzo destrukcyjny. Pił, ćpał i maltretował swoją żonę, zarówno psychicznie, jak i fizycznie. W 1978 roku Tina zdecydowała się na rozwód, jednak była na tyle podłamana, że potrzebowała aż ośmiu lat, by odzyskać pewność siebie i nagrać kolejny przebój.

 

Największe hity Tiny Turner

W 1984 roku Tina zdecydowała się na zmianę wizerunku na bardziej seksowny. W ciągu następnej dekady nagrała swoje największe hity (What’s Love Got To Do With It czy Private Dancer) oraz wystąpiła w filmie. Chętnie zapraszała do duetów inne znane gwiazdy. Zaśpiewała m.in. z Davidem Bowie, Mickiem Jaggerem, Erikiem Claptonem, Tomem Jonesem czy Brianem Adamsem.

W ciągu kariery sprzedała ponad 200 mln płyt i singli. Zdobyła 12 nagród Grammy.

Tina Turner w Polsce

Tina Turner aż trzykrotnie występowała w Polsce. W 1981 roku można ją było oglądać i słuchać na scenie w Spodku w Katowicach i na Torwarze w Warszawie. W 1996 roku wystąpiła na Stadionie Gwardii w Warszawie. Zaś w 2000 roku powróciła do Polski w ramach zapowiadanej jako ostatnia trasy koncertowej „Twenty Four Seven Tour”. Na sopockim hipodromie wykonała wtedy swoje największe przeboje. Koncert obejrzało 100 tys. widzów.


Czytaj także: Znamy nowy hymn Męskiego Grania. Będzie kolejny hit?

Dominika Giżycka
Dominika Giżycka
mgr filologii polskiej, redaktorka, dziennikarka i przedsiębiorczyni, współautorka bookstagrama ksiazkibezlimitu
Newsy o kulturze

Przeczytaj także

Zostaw komentarz

Wprowadź swój komentarz
Wprowadź swoje imię

Dodaj do kolekcji

Brak kolekcji

Tutaj znajdziesz wszystkie wcześniej stworzone kolekcje.