Sierpniowa lista nowości reportażowych
Lato powoli zbliża się ku końcowi. Rozpoczął się ostatni miesiąc wakacji, a wraz z nim podrzucamy Wam listę najnowszych zapowiedzi z literatury faktu i reportażu.
Uwielbiani. Miss Fallaci podbija Hollywood
Hollywood lat 50., wyśmienita śmietanka towarzyska, produkcja filmowa nie urosła jeszcze rangą do koncernu, a Oriana Fallaci rozpoczyna swoją dziennikarką podróż. Swoje pierwsze kroki kieruje właśnie do filmowej dzielnicy Miasta Aniołów.
Młoda korespondentka z Włoch przywozi do Ameryki włoskiej gwieździe ekranu kilka paczek spaghetti. A był to dopiero początek obnażenia wyidealizowanego świata Hollywood.
Jeśli takie nazwiska jak: Monroe, Brando, Sinatra, Hepburn, Collins, Dean czy Bardot wywołują u Ciebie bardzo pozytywne emocje związane z klasyką kina, koniecznie musisz sięgnąć po Uwielbianych Fellaci.
Rowerem wokół Bałtyku 1938
Dzisiaj podróże rowerowe są naszą powszechnością, pasją niejednego człowieka, który ma przygotowany specjalny sprzęt, asortyment, ubrania. Ludzie wyruszają poprzez kraje, góry, wokół akwenów.
A wyobrażasz sobie taką podróż 86 lat temu, przed wybuchem II Wojny Światowej?
Bernard Newman, brytyjski szpieg, podróżnik i pisarz wyrusza na swoim rowerze, ochrzczonym imieniem George, wokół Morza Bałtyckiego. Ze swojej podróży po krajach nadbałtyckich spisuje szczegółową relację.
Życie społeczne zwierząt
Człowiek, jako najwyższy z naczelnych, nie ma monopolu na budowanie zorganizowanego społeczeństwa.
Biolog Ashley Ward w swojej książce Życie społeczne zwierząt pragnie nam to udowodnić na wielu przykładach, a również to, że w królestwie zwierząt nie istnieje takie zjawisko jak rywalizacja.
Może właśnie powinniśmy, jako ludzie, uczyć się od zwierząt, jak organizować pięknie nasz świat?
Ręcznikowy dusiciel
XX wiek, lata dziewięćdziesiąte. Krótko po obaleniu systemu komunistycznego w Polsce zaczyna grasować seryjny morderca dzieci. Znany pod kryptonimem „Kolejarz” lub tytułowy „Ręcznikowy Dusiciel”. Jego mondus operandi przeszedł do historii polskiej kryminalistyki.
Sprawa o kryptonimie „Zemsta” zjadła ogromny nakład finansowy polskiej policji, a na jej rzecz wykonano ponad 130 ekspertyz i przesłuchano ponad 500 świadków. Podobna sprawa „Skóry” nie pochłonęła aż tak funkcjonariuszy, jak ta Ręcznikowego Dusiciela.
Hiszpania. Fiesta dobra na wszystko
Maciej Bernatowicz zabiera nas do kolorowej Hiszpanii, kraju wielu kontrastów. Porusza ważne tematy i nieszablonowe zagadnienia, które budują ten kraj Półwyspu Iberyjskiego, dzięki czemu możemy go poznać od podszewki.
Od cudownych churros, po groteskowe prawo lokatorskie. Od rywalizacji dwóch największych klubów piłkarskich, po głośno obchodzone święto Bożego Ciała, z potężnymi i kolorowymi karocami.
Autor porusza także ważny temat Basków, próbę ogłoszenia niepodległości Katalonii czy kwestię potężnego bezrobocia wśród młodych Hiszpanów.