Sierpniowe nowości w literaturze pięknej
Literatura piękna to bardzo obszerna kategoria. Choć ogólnie przyjęło się, że to utwory bardziej artystyczne, o dominującej funkcji estetycznej języka, w naszym zestawieniu nowości i zapowiedzi pojawią się także teksty bardziej użytkowe. Sprawdź, co warto przeczytać w sierpniu!
Osebol
Osebol to wielowątkowa książka poetycka o codzienności. Autorka w jednym miejscu zebrała wypowiedzi mieszkańców wymierającej szwedzkiej wsi Osebol – opowieści o codziennym życiu, upływającym czasie, nieustannych zmianach i stagnacji.
Została dostrzeżona w najważniejszych szwedzkich konkursach. Otrzymała m.in. Nagrodę Augusta i Nagrodę Literacką Dziennika „Borås Tidning” dla Debiutantów. Angielski przekład wyróżniono Warwick Prize for Women in Translation.
Elizabeth Costello
Elizabeth Costello to najbardziej rozpoznawalna bohaterka stworzona przez J.M. Coetzee’go. To świadoma siebie kobieta, która w życiu zdążyła być matką, żoną i kochanką… Zatroskana o los zwierząt i kondycję świata australijska wykładowczyni o ciętym języku.
Jeśli jeszcze jej nie znasz, to najwyższy czas, aby nadrobić zaległości! Obok tej książki nie da się przejść obojętnie.
Uwielbiani. Miss Fallaci podbija Hollywood
Niepublikowany dotąd zbiór tekstów Oriany Fallaci z czasów, gdy była korespondentką w Hollywood. Prawdziwa gratka dla fanów jej niepodrabialnego i bezkompromisowego stylu oraz Fabryki Gwiazd z lat 50.
Korespondentka demitologizuje największe gwizdy ekrany i pokazuje ich bardziej ludzkie oblicze. Opisuje m.in. Marylin Monroe, Marlona Brando, Franka Sinatrę czy Brigitte Bardot. Ta książka to niepowtarzalna okazja, by zerknąć za ściany ich domów.
Pianista bez palców
Akcja powieści toczy się między Wigilią 1943 a sierpniem 1980 roku. Przez ten czas śledzimy losy Tadeusza, uzdolnionego pianisty, który po udziale w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina trafił na przesłuchanie do bezpieki. Niestety, z dalszą grą mógł się pożegnać. Jednak jego losy ściśle związane są z najważniejszymi wydarzeniami historyczno-politycznymi, do których dochodziło w tamtym okresie na ziemiach Polski.
Uśmiech Cateriny. Historia matki Leonarda da Vinci
Uśmiech Cateriny to niezwykła historia matki Leonarda da Vinci. Opowieść rzuca światło na to, kto miał największy wpływ na geniusza i przekazał mu miłość do życia, wolności i wszelkich stworzeń. To także opis początków znanego nam świata i ciągłej konfrontacji Wschodu z Zachodem.
Bohaterka książki wychowała się na Kaukazie, gdzie jej przyszłość wydawała się przesądzona. Jednak nieokiełznana i wolna jak wiatr Caterina została wyrwana z dzikich stepów i rzucona do kolebki renesansu – Florencji. Tam wciągnie ją wielka historia, a jej życie nabierze całkiem nowego sensu.
Dusze niczyje
Gdy II wojna światowa ma się ku końcowi, szpital, w którym przebywa Erna, zostaje ewakuowany. Pacjenci trafiają do tajemniczego azylu, który bardziej przypomina elegancki kurort niż zakład psychiatryczny. Szybko jednak okazuje się, że są to tylko pozory. Personel jest brutalny wobec kuracjuszy, brakuje podstawowej opieki medycznej oraz jedzenia, a zamiast wykwalifikowanej administracji szpitalem zarządzają pacjenci. Jak daleko posunie się Erna, by przetrwać?
Chłopiec z Auschwitz
Heinz Adolf Oster z Kolonii, gdzie się wychowywał, został przeniesiony najpierw do getta w Łodzi, a następnie do Auschwitz-Birkenau. W obozie zajmował się końmi i mimo głodu nie mógł podbierać im owsa czy marchewek – za każde, nawet najdrobniejsze przewinienie groziła śmierć.
Chłopiec z Auschwitz to historia jego życia. Opisuje, w jaki sposób udało mu się uniknąć komory gazowej czy rozstrzelania, a także jak przetrwał marsz śmierci. Ta opowieść nie końcu się jednak na uwolnieniu z obozu. To także historia jego losów powojennych, próby odnalezienia się najpierw we Francji, a później w Niemczech.
Jeffrey Dahmer. W głąb umysłu kanibala-zabójcy
Jeffrey Dahmer zyskał miano „kanibala z Milwaukee” po tym, jak zamordował i poćwiartował siedemnastu chłopców i mężczyzn, by spróbować ich mięsa. To jeden z najbardziej sadystycznych i psychopatycznych morderców wszechczasów. Christopher Berry-Dee stara się zgłębić jego umysł i wyjaśnić, jakie motywacje i popędy doprowadziły go do kanibalizmu.
Magiczna rana
Dorota Masłowska powraca! W momentami zabawny a innym razem śmiertelnie poważny sposób opisuje rzeczywistość i tropi popkulturowe schematy i językowe klisze. Rozprawia się z kobietami w rozsypce, wystylizowanymi mieszczanami i świadomymi swoich praw małolatami. Bezbłędnie rozpoznaje i rozlicza wygórowane aspiracje i niemożliwe do zaspokojenia pragnienia.
To proza najwyższej jakości!
A jeśli chcesz poznać inne nowości, to zapraszamy do zestawienia literatury YA.