Strona głównaLiteratura„Związani milczeniem” – każdy ma prawo głosu – recenzja książki Joanny Ho

„Związani milczeniem” – każdy ma prawo głosu – recenzja książki Joanny Ho

„Związani milczeniem” Joanny Ho, jedna z sierpniowych premier Wydawnictwa Prószyński i S-ka, stanowi idealną propozycję dla kogoś, kto szuka młodzieżówki, która zostanie z nim na dłużej. Nie da się jej wyrzucić z głowy. Dlaczego? Odpowiedź na to pytanie znajdziecie w poniższej recenzji.

MILCZENIE ZŁOTEM?

Maybelline Chen wie lepiej niż ktokolwiek, jakie to uczucie, gdy matka wynosi na piedestał inne dzieci, tylko nie własne. Nastolatka codziennie musi znosić przytyki rodzicielki i porównania choćby do idealnej kuzynki, ale nie zamierza się zmieniać – chce żyć zgodnie ze swoimi zasadami. Czuje, że w domu może ufać tylko Danny’emu, starszemu bratu, w którym zawsze znajduje pocieszenie. Nie zauważa jednak, że chłopaka coś dręczy, aż w końcu ten pewnej nocy rzuca się pod pociąg. Nikt nie wie dlaczego – przecież był popularny, lubiany, kochany przez rodziców i miał rozpocząć naukę na prestiżowym uniwersytecie.

Ta śmierć wywołuje lawinę przykrych wydarzeń dla rodziny Chen. Zostają oni oskarżeni o spowodowanie samobójstwa Danny’ego. May nie potrafi zostawić tej sprawy w spokoju, w przeciwieństwie do rodziców, i decyduje się opublikować teksty, w których odpowiada hejterom. Ten akt odwagi słono kosztuje ją oraz jej bliskich, przez co dziewczyna zaczyna się zastanawiać, czy zabranie głosu w obronie własnej było dobrym ruchem.

INNY ZNACZY GORSZY?

Związani milczeniem to książka, która przyciągnęła mnie ciekawą okładką. Sięgnęłam więc głównie ze względu na oprawę graficzną, a zostałam dla niezwykle pouczającej treści i historii kipiącej prawdziwością. Joanna Ho tak autentycznie przedstawiła życie May, jakby to była biografia młodej dziewczyny dzielnie mierzącej się z niesprawiedliwością świata. Autorka opisuje w przekonujący sposób realne problemy azjatyckiej społeczności i pokazuje, jak można im zapobiegać. Zachęca także do walki o to, co jest dla nas ważne, mimo przeciwności losu. Inny nie znaczy gorszy (a wręcz w ogóle nikogo nie powinno się uważać za „innego”), a milczenie nie zawsze okazuje się złotem – takie przesłanie płynie moim zdaniem z tej książki.

KAŻDEGO TO MOŻE SPOTKAĆ

Choć rozważania o rasizmie (nie tylko wobec Azjatów) stanowią centrum tej książki, to Ho porusza także inne ważne tematy. Jednym z nich jest depresja. Autorka historią Danny’ego przedstawia, że każdego może to spotkać, nawet tych kochanych, dobrze uczących się, mających z pozoru poukładane życie. Nie należy lekceważyć żadnych oznak gorszego samopoczucia u bliskich. Na samym końcu zostały umieszczone informacje, jak udzielić pomocy osobie w kryzysie samobójczym. Warto się z nimi zapoznać i zachować w pamięci.

GŁĘBIA NIE TYLKO NA OKŁADCE

Jak wspomniałam, Związani milczeniem mocno plusują u mnie dzięki autentyczności przedstawionej historii. To, jak Ho opisała emocje May, jej wpadnięcie w otchłań rozpaczy… Nie wzruszyłam się, ale w trakcie lektury rozdziałów, w których mocno przeżywała śmierć brata, czułam jej żal, smutek. Emocje wręcz wylewały się z kartek. Moje ulubione fragmenty tej książki to właśnie te, kiedy odczuwała stratę i próbowała się z nią uporać, bo zostały tak dobrze opisane. Za najlepszy rozdział uważam 68 – to w nim nastąpiło apogeum uczuć.

KAŻDE POKOLENIE MA WŁASNY CZAS

Podobało mi się także to, że autorka pokazała różnice pokoleniowe, jak ludzie inaczej myślą w różnym wieku. May chciała walczyć, nie być bierną i pozwalać innym, by nią pomiatali, tymczasem jej rodzice woleli się nie wychylać, aby nikogo nie rozwścieczyć i nie narazić się na utratę pracy czy większy hejt. To dość bliska mi kwestia, że chcemy działać po swojemu, a spotykamy się z niezadowoleniem rodziców czy po prostu starszych od nas osób, dlatego rozumiałam dziewczynę, gdy się złościła na matkę czy ojca.

PODSUMOWANIE

Związani milczeniem to solidna propozycja ze strony Wydawnictwa Prószyński i S-ka. Nie jest lekką młodzieżówką na jeden wieczór, lecz powieścią wymagającą od czytelników pełnej uwagi, gdyż porusza trudne, aktualnie społeczne tematy. Skłania do refleksji o sytuacji ludzi takich jak Maybelline. Polecam sięgnąć po książkę Ho, bo wiele możecie z niej wyciągnąć, nawet jeżeli uważacie, że dawno wyrośliście z literatury młodzieżowej. Moim zdaniem Związani milczeniem nadawałoby się idealnie jako lektura szkolna. Być może otworzyłaby niektórym oczy na różne istotne sprawy, nie tylko dotyczące rasizmu, lecz także na przykład hejtu w internecie czy kryzysu samobójczego.


Wydawnictwo Prószyński i S-ka ma w swojej ofercie także inne książki poruszające ważne tematy. Jedną z nich jest lipcowa premiera, Wilki się czają Natashy Friend.

Fabuła
8
Bohaterowie
8
Styl
8
Okładka
10
Poruszanie ważnych tematów
10
Czytaj więcej recenzji
Może cię zainteresować

Zostaw komentarz

Wprowadź swój komentarz
Wprowadź swoje imię

MILCZENIE ZŁOTEM? Maybelline Chen wie lepiej niż ktokolwiek, jakie to uczucie, gdy matka wynosi na piedestał inne dzieci, tylko nie własne. Nastolatka codziennie musi znosić przytyki rodzicielki i porównania choćby do idealnej kuzynki, ale nie zamierza się zmieniać – chce żyć zgodnie ze swoimi zasadami....„Związani milczeniem” – każdy ma prawo głosu – recenzja książki Joanny Ho

Dodaj do kolekcji

Brak kolekcji

Tutaj znajdziesz wszystkie wcześniej stworzone kolekcje.