Dzień wyzwolenia
–Data premiery: 4 marca 2024 r.
Zestawienie literackich nowości w marcu otwiera zbiór krótkich opowiadań. Utwory zawarte w Dniu wyzwolenia to przede wszystkim nadzwyczajne połączenie nieszablonowego poczucia humoru, empatii i artystycznej bezkompromisowości. Bohaterowie książki – mierząc się z absurdalną i okrutną rzeczywistością – stają się dla czytelnika niezwykle swojscy i niepokojąco bliscy. Ich marzenia, lęki, a także traumy są wyrazem naszych tęsknot, obaw i nadziei. Sprawiają, że dostrzegamy w bohaterach nasze własne odbicie. Na dodatek Saunders stawia wnikliwą diagnozę współczesności.
Kawiarnia Pod Pełnym Księżycem
–Data premiery: 13 marca 2024 r.
Kawiarnia pod Pełnym Księżycem nie ma stałej lokalizacji. Pojawia się niespodziewanie w przeróżnych miejscach. Na dodatek pracownicy, pośród których znajdują się nietypowe koty, nie przyjmują od klientów zamówień. Goście mogą za to liczyć na spersonalizowane specjały zależne od ich pragnień i lęków. Książka emanuje serdecznością, magią i niejasną nostalgią. Przywodzi mi na myśl bajki studia Ghibli i senne marzenia.
Kajkeji
–Data premiery: 13 marca 2024 r.
Poruszająca historia kobiety, która przez całe życie była zmuszona do walki z nieprzyjaznym światem. Pełna cierpienia, tajemnicza opowieść o życiu człowieka, którego nie sposób zaszufladkować albo poskromić.
Czytaj również: Bogobójczyni – recenzja książki Hannah Kaner
Gdzie słychać szepty
–Data premiery: 13 marca 2024 r.
Książka wabi niezwykłym klimatem. Pełna silnych, kobiecych postaci, zapachu ziół i szelestu liści. Cichy i piękny las potrafi być jednak niebezpieczny. Czy obdarzona niezwykłymi umiejętnościami Tilia zdoła rozwiązać zagadkę morderstwa? Jaką rolę odegra obecna w rodzinie magia?
Nietuzinkowy sklep całodobowy
–Data premiery: 11 marca 2024 r.
Kolejna książka emanująca przede wszystkim empatią, ciepłem i pozytywną energią. Pewnego dnia pani Yeom odzyskuje cenną zgubę dzięki pomocy pewnego bezdomnego mężczyzny. Poruszona jego losem postanawia zatrudnić go w swoim sklepie. Groźnie wyglądający Dokko początkowo nie wzbudza zaufania. Mimo to historia pokaże, że nie należy powierzchownie oceniać ludzi. Często największe pokłady dobra możemy znaleźć w najmniej oczekiwanych miejscach.
Fuga
–Data premiery: 11 marca 2024 r.
Walentynka
–Data premiery: 6 marca 2024 r.
Następna książka, w której główną rolę gra trudna sytuacja kobiet w naszym świecie. „Hej, Walentynko” – słyszy czternastoletnia Gloria 14 lutego 1976 roku. Dziewczyna wzrusza ramionami, wsiada do furgonetki nafciarza i zatrzaskuje za sobą drzwi. Jej imię przez wiele lat będzie wisiało nad teksańskimi nastolatkami niczym przestroga, czego nigdy, przenigdy nie wolno im robić. Tylko jedna kobieta postanawia zawalczyć w imieniu Glorii i, ku niezadowoleniu sąsiadów, zeznawać w sądzie przeciwko nafciarzowi. Obcy ludzie zaczynają wydzwaniać do niej w dzień i w nocy. Zniszczysz chłopakowi życie – mówią. – I na dodatek to wszystko dla jakiejś Meksykanki.
Czytaj również: Znak i Omen – recenzja książki Marah Woolf
Kos
–Data premiery: 6 marca 2024 r.
Tadeusz Wilski, znany architekt, wyskakuje (a może zostaje wypchnięty?) z zamkniętego okna. Policjant Bruno Kosowski i jego nieoficjalna asystentka mają przed sobą wymagające śledztwo. Muszą rozwikłać nie tylko sprawę śmierci, ale też rozplątać sieć relacji, tajemnic i uczuć, która oplata wszystkich wokoło. Dlaczego architekt zginął akurat w czasie przyjęcia? Kim jest dziewczyna w białej sukience? A na dodatek, o czym śpiewa zamknięty w klatce kos?
Bruno odpowiedziałby na te pytania, gdyby tylko przestał tęsknić…
Baśnie koreańskie
–Data premiery: 1 marca 2024 r.
Książka stanowi zbiór blisko trzydziestu opowieści ukazujących legendarne postaci i zdarzenia wypełniające koreańskie przekazy. Zawarte w dziele teksty nawiązują przede wszystkim do historii i początków państwa oraz jego stosunków z sąsiadami. Tłumaczą zachowania magicznych istot, a także przyczyny opinii, jakimi cieszą się niektóre zwierzęta: tygrysy, niedźwiedzie czy szczury. Ukazują Koreę nie tylko jako kraj szczególnie urokliwy, ale także odrębny, o wiekowej, bogatej kulturze. Ze względu na świetne wykonanie barwne opowieści przybliżają czytelnikowi oryginalny folklor Koreańczyków w bardzo przystępnej formie.
Jeleni sztylet
–Data premiery: 5 marca 2024 r.
Bora wychowuje się na skraju puszczy zamieszkanej przez istoty z rodzimych legend: rusałki, Leszego, wąpierze i strzygi. Niestety świat niezwykłych istot chyli się ku zapomnieniu. Bohaterka od dziecka zna tylko odrzucenie, głód, a także gniew, który każe jej wciąż walczyć o lepsze jutro. W trosce o brata wpada na pomysł dołączenia do Włóczni, starej szkoły wojskowej szkolącej najemników. Bora wierzy w swoją siłę i skuteczność szkolenia, które odbyła z okrutnym ojcem, zaprawionym w boju i na dodatek nie stroniącym od butelki żołnierzem.