Niebezpieczeństwa palenia w łóżku Mariany Enriquez to zbiór opowiadań grozy, w którym horror miesza się z miejskim realizmem. Argentyńska pisarka w umiejętny sposób łączy południowo-amerykański folklor i naturalistyczne opisy.
Bestsellerowy zbiór opowiadań Niebezpieczeństwa palenia w łóżku ukazał się w 2009 roku, a teraz pojawił się w polskim tłumaczeniu dzięki Wydawnictwu Czarna Owca. W 2021 roku książka ta znalazła się w finale Międzynarodowej Nagrody Bookera i zawładnęła sercami fanów grozy na całym świecie.
OHYDA I SMRÓD – KONTROWERSYJNE OPISY MIEJSC
Pierwszą rzeczą, na jaką zwróciłam uwagę w twórczości Mariany Enriquez, to opisy miast ociekające obrzydliwością. Wózek i Rembla Smutna w dość odpychający sposób przedstawiają społeczny problem, jakim jest brud oraz ludzkie odchody na środku chodnika. Akcja dzieje się w większości w szarych, nudnych miejscach, przepełnionych złymi ludźmi, gdzie wśród turystów krążą przerażające legendy.
Mariana Enriquez pisze, jak jest naprawdę. Nie owija w bawełnę, co może wydać się trochę kontrowersyjnym posunięciem, ale z pewnością przekłada się to na mocniejsze wrażenia podczas czytania.
RÓŻNORODNI BOHATEROWIE I ZŁO, KTÓRE W SOBIE SKRYWAJĄ
Niebezpieczeństwa palenia w łóżku świetnie ukazują relacje międzyludzkie zarówno młodzieży, jak i dorosłych. Niektórzy ludzie są tak pochłonięci zazdrością, że posuwają się do morderstwa. Inni z kolei skazują kogoś na cierpienie, aby uratować siebie od bólu i ciągłego strachu. Nieżyczliwych ludzi oraz duchy spotkacie niemal w każdym opowiadaniu.
Przeczytaj również: Pełnik – recenzja powieści grozy Anny Lewickiej
STRACH I TAJEMNICA
Opowiadania łączą w sobie horror i fantastykę. Nie wszystkie teksty przerażają od początku do końca. Niektóre bardziej zaskakują, ciekawią i pozostawiają czytelnika bez odpowiedzi, co niezwykle irytuje, ale w pozytywny sposób. Refleksyjne i zaskakujące puenty utworów sprawiają, że trudno zapomnieć o tych niecodziennych historiach, a to stanowi wielką zaletę książki Enriquez.
TO, CO UTRACILIŚMY W OGNIU – BONUS
To, co utraciłyśmy w ogniu to jeden z tomów opowiadań, który uzyskał tytuł bestsellera na całym świecie. W Niebezpieczeństwach palenia w łóżku stanowi wyjątkowy dodatek dla fanów horrorów i niebanalnych historii.
KIM JEST MARIANA ENRIQUEZ?
Mariana Enriquez to argentyńska pisarka i dziennikarka. Urodziła się w Buenos Aires w 1973 roku i jest uznawana za jedną z najważniejszych latynoamerykańskich autorek. Swój debiut zaliczyła w 1995 roku. Wiele jej opowiadań znalazło się w rozmaitych antologiach i czasopismach z całego świata. Jej powieść Nasza część nocy zdobyła jedną z najważniejszych nagród literackich w świecie hiszpańskojęzycznej literatury, Premio Herralde de Novela.
Przeczytaj również: Piękno i bestie – znane baśnie w nowym świetle
PODSUMOWANIE
Twórczość Mariany Enriquez bardzo mi się spodobała, choć muszę przyznać, że niektóre opowiadania z tomu Niebezpieczeństwa palenia w łóżku niestety mnie odrzuciły. Opisy bohaterów czy argentyńskich dzielnic oraz ulic niekiedy budziły we mnie brzydzenie, jednak świetnie oddawały ponury nastrój i poczucie obcości. Jednymi z moich ulubionych opowiadań są Ekshumacja aniołka o gnijącym niemowlęciu, Cysterna o magii i cierpieniu oraz Kiedy rozmawiałyśmy z duchami, które przyprawiło mnie o ciarki.
Szukasz innych opowiadań grozy? Przeczytaj recenzję zbioru Igora Adamczyka!