Chyba nie ma osoby, która nie lubiłaby słuchać muzyki. Każdy to robi! Chociażby w drodze do pracy, podczas gotowania lub sprzątania. Na rodzinnych imprezach, domówkach. Ale czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jaki wpływ ma na ciebie muzyka?
Przeciwdziała depresji
Muzyka może łagodzić ból, lęk i stres. Ale, o dziwo, może też pomóc w leczeniu depresji.
Muzyka jest coraz bardziej popularna wśród pacjentów chorych psychicznie. Celem muzykoterapii jest dotarcie do głęboko ukrytych konfliktów oraz wydobycia z pacjenta emocji. W pewnym sensie ułatwia ona komunikację między obiema stronami — pacjentem a lekarzem.
Rozwija i poprawia funkcjonowanie mózgu
Muzyka wpływa na wydzielanie:
Epinefryny (inaczej zwana adrenaliną), nazywa się ją hormonem strachu, walki i ucieczki.
Noradrenaliny, która mobilizuje mózg i ciało do działania.
Serotoniny, która jest odpowiedzialna za kontrolę nastroju i samopoczucia.
Dopaminy, nazywa się ją hormonem szczęścia.
Mają one znaczący wpływ na nasz nastrój. Badacze twierdzą, że w mózgu istnieją specjalne struktury, który są odpowiedzialne za odbiór muzyki i jej znaczenia.
Przeżycia emocjonalne
Właściwie dlaczego ludzie słuchają muzyki? Większość odpowie „żeby poprawić sobie nastrój”. I to nie jest błędne stwierdzenie.
Czytaj także: ROMANTYCZNA RANDKA W DOMU – JAK JĄ ZORGANIZOWAĆ
Muzyka jest wykorzystywana jako środek do regulowania własnego nastroju. Bardzo często wywołuje wspomnienia i określone myśli. Zdarza się nawet, że wybrany utwór kojarzy się człowiekowi z jakąś konkretną sytuacją, np. pierwsza randka, impreza rodzinna lub pierwszy weselny taniec.
Wyzwalanie twórczości
Ludzie słuchają muzyki także, aby doznać przyjemności natury estetycznej. Podziwiają dany utwór pod względem jego harmonii lub czystości brzmienia.
Zajęcia fizyczne
Jeśli chcesz być bardziej wydajny podczas swojego treningu – włącz rytmiczną muzykę. Wpływa ona pozytywnie, niezależnie od wykonywanej aktywności, bo pracując do rytmu, człowiek tak szybko nie odczuwa zmęczenia. Natomiastv aby zwiększyć swoją motywację do ćwiczeń, słuchaj piosenek, które lubisz. Gwarantuję, że to pomoże.
Ciekawostka
W wielu branżach producenci przemycają określone melodie, żeby zmanipulować słuchaczy. Ile razy byłeś w sklepie i słyszałeś muzykę puszczaną przez głośniki? Zwykle powolna i relaksująca muzyka zachęca klientów do spędzania w sklepie dłuższego czasu, co wiąże się z tym, że dokonają większych zakupów. Piosenki bożonarodzeniowe mają wpędzić nas w świąteczny nastrój, abyśmy kupowali produkty związane z tematyką świąt.