Grupa Christie Tate to idealna pozycja dla wszystkich osób tkwiących w ślepym zaułku emocjonalnym. Autorka w umiejętny sposób łączy ból z humorem, cierpienie z postępem i nienawiść z miłością.
Grupa Christie Tate to wzruszająca opowieść o długoletniej przemianie w sferze psychicznej i emocjonalnej. Książka pokazuje, ile korzyści płynie z sesji terapeutycznych w grupie i że czasem nawet najmniejsze życiowe zmiany wymagają kolosalnego wysiłku.
FABUŁA
Pewnego dnia studentkę prawa nachodzą nieprzyjemne myśli o śmierci. Mogłoby się wydawać, że Christie ma wszystko: znakomite wyniki na studiach, praktyki w dobrej kancelarii prawniczej, kochających rodziców i rodzeństwo. Do pełni szczęścia brakuje jej jednak… faceta.
Po wielu nieudanych związkach i godzinach spędzonych na nauce kodeksu prawnego Christie ma dość bycia jedyną samotną osobą w swojej rodzinie. Bulimia, uczucie alienacji i poczucie, że nie potrafi stworzyć stabilnego związku zaprowadza ją wprost na spotkanie grupy terapeutycznej pod czujnym okiem doktora Rosena. Nieco dziwaczny doktorek przypominający Einsteina zapewnia Christie, że terapia pomoże otworzyć jej się na ludzi i na związki. Wszystko ma jednak swoją cenę…
CZYM JEST TERAPIA GRUPOWA I NA CZYM POLEGA?
Terapia grupowa to regularne spotkania terapeutyczne określonej grupy osób i terapeuty/terapeutów. Istnieje wiele różnych schematów takiej pomocy psychologicznej. Sesje różnią się od siebie w zależności od tego, czy to terapia dla uzależnionych, chorych na nerwicę czy zaburzenia odżywiania.
Spotkania odbywają się zazwyczaj w grupie pięciu do jedenastu osób i trwają od 90 do 180 minut. Pacjenci spotykają się na sesji raz lub dwa razy w tygodniu, ale może się to różnić w zależności od potrzeb uczestników.
Chorzy mogą liczyć na wzajemne wsparcie w swojej drodze do wyzdrowienia i spotkania z ludźmi zmagającymi się z podobnymi problemami. Ten rodzaj terapii polega na stworzeniu bezpiecznej społeczności, w której można otrzymać potrzebne zrozumienie i pomoc.
Przeczytaj także: Puk, puk – co siedzi ludziom w głowach? – recenzja filmu
„POROZMAWIAMY O TYM W GRUPIE”
Grupa, podobnie jak Dziewczyna, którą kochałeś, bazuje na świetnie zbudowanym konflikcie fabularnym. Owładnięta bezkresną samotnością Christie szuka życiowego partnera – czy z pomocą doktora Rosena i nowych przyjaciół osiągnie swój cel?
Prócz tego Christie Tate w książce zwraca uwagę na masę innych spraw. Zaburzenia odżywiania, odkrywanie własnej seksualności, odczuwanie gniewu czy wstydu oraz nieumiejętność wyrażania swoich potrzeb to tylko niektóre z nich. Pod tym względem dzieło Tate jest naprawdę wyjątkowe i choć nie dzieje się w nim za dużo, czytelnik szybko znajduje swoje miejsce pośród tytułowej grupy.
W GRUPIE NIE MA SEKRETÓW
Niesamowita bezpośredniość i szczerość to zdecydowany atut tej lektury. Czytelnik najpierw się dziwi, potem śmieje, na końcu wścieka, że nic nie idzie po jego myśli. Christie Tate świetnie wyważyła humor i cierpienie, dzięki czemu od książki nie można się oderwać.
PODSUMOWANIE
Grupa jest naprawdę wyjątkowa i nieprzewidywalna. Bohaterowie nieoczekiwanie zaliczają wzloty i upadki, będące źródłem zaskoczenia, złości lub radości. Książka porusza wiele tematów tabu, które są normalną, ludzką rzeczą, a czasem sprawiają wiele trudności i wywołują skrępowanie. Christie Tate pokazuje, że warto mówić o naszych zmartwieniach, emocjach i wątpliwościach, a nawet wstydliwych tematach.
Mimo że Grupa nie jest typowym emocjonalnym rollercoasterem, po jej przeczytaniu poczułam się zmęczona psychicznie, ale przeżyłam też coś na wzór katharsis. Przyznaję, że było to niesamowite doświadczenie, dlatego jeśli kiedyś znajdę chwilę, ponownie sięgnę po tę pozycję.
Szukasz innej książki? Sprawdź recenzję Nazywam się. Moja historia.