Strona głównaCiekaweMasz 5 minut? Obejrzyj to! – 8 animacji krótkometrażowych

Masz 5 minut? Obejrzyj to! – 8 animacji krótkometrażowych

Czy animacje krótkometrażowe mogą zachwycać? Choć niektóre z nich nie trwają nawet 10 minut, okazują się tak wartościowe jak zwykłe filmy. Dlatego jeśli masz chwilę, obejrzyj jedną z kilku animacji w tym zestawieniu!

Istnieje wiele animacji krótkometrażowych, które poruszają multum ważnych tematów i mimo swojej krótkiej formy mieszczą w sobie maksimum treści. Poniższa lista przedstawia 8 wartych obejrzenia historii.

BAO

Bao to animacja wyreżyserowana przez Domee Shi i wyprodukowana przez Pixar Animation Studios. Powstała w 2018 roku i opowiada o gospodyni i żywym pierogu bao, którego kobieta traktuje jak syna. Głównym tematem filmu jest macierzyństwo i dorastanie. Animacja porusza także temat „syndromu pustego gniazda”, z którym boryka się coraz więcej rodziców.

Animacja została nagrodzona Academy Award for Best Animated Short Film.

Przeczytaj również: Literackie oblicza macierzyństwa – lektury na Dzień Matki

FAR FROM THE TREE

W królestwie zwierząt rodzicielska miłość jest równie mocna, jak u gatunku ludzkiego. Walt Disney Animation Studios w swoich bajkach wielokrotnie ukazywał relację między dziećmi a rodzicami na przykładzie zwierząt. Tym razem stworzona przez nich animacja pt. Far From The Tree opowiada o szopie, który dokłada wszelkich starań, aby uchronić siebie i swoje dziecko od licznych niebezpieczeństw. Animacja pokazuje, że zrozumienie zmartwień swoich rodziców przychodzi wraz z wiekiem.

IN A HEARTBEAT

Wzruszająca animacja pod tytułem In a Heartbeat, opowiadająca o wychodzeniu z szafy, została wyprodukowana w 2017 przez Ringling College of Art and Design. Młody chłopak zakochuje się w koledze ze szkoły. Mimo że coming out ma jeszcze przed sobą, jego serce zdradza, co czuje – wyrywa się z piersi i mknie do wymarzonej drugiej połówki.

Animacja, choć jest krótka, gwarantuje emocjonalny rollercoaster. W dodatku film zdobył aż 9 nagród i 2 nominacje!

Przeczytaj również: „HEARTSTOPPER. TOM 3” – RECENZJA UROCZEGO KOMIKSU ALICE OSEMAN

CUERDAS

Hiszpański film krótkometrażowy, który łamie serca? A i owszem! Istnieje taki i nosi nazwę Cuerdas. Przedstawia historię dziewczynki, która zaprzyjaźnia się z niepełnosprawnym chłopcem, czyniąc go niezwykle szczęśliwym. Animacja uczy dzieci, że niepełnosprawność nie jest wyrokiem, a z taką osobą można miło spędzać czas. Każdy zasługuje na bliskość drugiego człowieka, a przyjaźń, choć w tym wypadku nie uzdrawia fizycznie, podnosi na duchu.

Film zdobył aż 59 nagród i 8 nominacji, więc zdecydowanie jest wart obejrzenia!

Przeczytaj także: Wzruszający film dla fanów „Zielonej Mili” | „Cud w celi nr 7”

THE PRESENT

The Present jest kolejną sowicie nagrodzoną (81 nagród) animacją poruszającą temat niepełnosprawności fizycznej. Młody chłopiec woli spędzać całe dnie na graniu w gry video niż wychodzeniu z domu. Pewnego dnia mama daje mu w prezencie szczeniaka bez jednej łapki. Choć wydaje się, że chłopak brzydzi się kalekim zwierzątkiem, szybko znajduje z nim nić porozumienia.

PIP

Animacja Pip to amerykańska produkcja Studio Kimchi, która powstała w 2018 roku. Ukazuje historię szczeniaka, który marzy o zostaniu psem przewodnikiem. Pomimo wielu trudności i pracy nad sobą, udaje mu się osiągnąć cel.

JAKBY COŚ, KOCHAM WAS

O tej wyciskającej łzy animacji było kiedyś bardzo głośno. Porusza ona temat strzelaniny szkolnej w USA i emocji towarzyszących po stracie dziecka. Jakby coś, kocham was przedstawia historię pogrążonych w żałobie rodziców, opłakujących stratę córki wskutek tragicznego zdarzenia. Cały film można obejrzeć na Netfliksie, natomiast dokładniejsza recenzja znajduje się na naszej stronie.

PAPERMAN

Paperman to czarno-biała komedia romantyczna stworzona przez Walt Disney Animation Studios. Mimo że liczy sobie już kilka lat, bo powstała w 2012 roku, ludzie wciąż się nią zachwycają. Paperman wykorzystuje historię miłosną, aby skomentować ponadczasowy problem samotności wśród ludzi. Historia romansu jest niezwykle delikatna i taktowna, a nawet wzruszająca.


Szukasz dłuższych filmów? Sprawdź Ranking filmów HBO GO!

Klaudia Wróbel
Klaudia Wróbel
? So working on a little job in the night, That's forty dollars an hour when I see the light... ?
Newsy o kulturze

Przeczytaj także

Zostaw komentarz

Wprowadź swój komentarz
Wprowadź swoje imię

Dodaj do kolekcji

Brak kolekcji

Tutaj znajdziesz wszystkie wcześniej stworzone kolekcje.