Polecamy i czytamy – w drugiej połowie lutego

0
Co czytać w drugiej połowie lutego

Fernando Aramburu – Kiedy ptaki powrócą

Data premiery: 14 lutego 2024 r.

Fernando Aramburu jest uznawany za jednego z najważniejszych współczesnych pisarzy hiszpańskich. Jego twórczość jest ceniona w kraju i za granicą, a jednocześnie bardzo popularna. Kiedy ptaki powrócą to jego najnowsza książka, która koi duszę i daje nadzieję na to, że nawet najgorszy czas musi kiedyś się skończyć.

Bohaterem książki jest Toni, nauczyciel, który widzi wokół siebie tylko smutek. Jego życie jest pasmem porażek, wśród których najwięcej bólu sprawiły mu rozwód i trudny kontakt z synem. Wszystko to powoduje, że Toni jest rozgoryczony i wściekły na cały świat. Postanawia, że za rok popełni samobójstwo, a do tego czasu spisze wszystkie powody, które doprowadziły go do tej decyzji.

Tak powstaje jego osobista kronika – surowa i ironiczna, a jednocześnie zabawna i czuła. Bohater nie pomija nikogo, opisuje swoich rodziców, brata, byłą żonę i trudnego syna. Wspomina przyjaciela z dzieciństwa i ukochanego psa. Do jakich wniosków zaprowadzą go te wspomnienia? To i spotkanie z dawną znajomą ostatecznie doprowadza go do wniosku, że jednak warto żyć.

Yakov Z. Mayer – Nechemia

Data premiery: 21 lutego 2024 r.

Nechemia, Yakov Z. Mayer
fot. Wydawnictwo Literackie

Wydawnictwo Literackie w lutym proponuje czytelnikom Nechemię. Opis tej książki bardzo szybko skojarzył mi się z historiami o Hodży Nassredinie, choć dotyczy innego kręgu kulturowego. Jestem bardzo ciekawa, czy te skojarzenia są uzasadnione. Ta powieść to szelmowska, pełna inwencji, literackich aluzji i ciętego humoru wyprawa w nieodgadniony świat żydowskiej duszy.

Nechemia Kohen to znawca Tory, niedowiarek, oszust i zaprzysięgły włóczęga. Z sześcioma palcami u ręki, niepohamowaną pasją do ksiąg i wątpliwym kręgosłupem moralnym, porzuciwszy żonę i córki, wyrusza na spotkanie z Mesjaszem, który właśnie się objawił i wkrótce upadnie: Szabtajem Cwi. Wygląda na to, że historia opowiedziana w powieści dzięki ciekawej satyrze zapewnia mnóstwo dobrej zabawy.

Selja Ahava – Zanim mój mąż zniknie

Data premiery: 22 lutego 2024 r.

Selja Ahava, Zanim mój mąż zniknie
fot. Wydawnictwo Relacja

W lutym pojawi się również książka Zanim mój mąż zniknie. Opowiada o kobiecie, która z każdym dniem traci swojego męża coraz bardziej. Z każdą chwilą jej ukochany człowiek zmienia się coraz bardziej. Bohaterka chce zapamiętać swojego męża, zanim całkowicie zniknie: kim był, jak się poruszał, jak zaraz po przebudzeniu siedział na niebieskiej kołdrze i oddychał. Chce udowodnić, że kiedyś miała męża.

Mówiąc wprost, książka opowiada o emocjonalnym zagubieniu bohaterki, której mąż po dziesięciu latach małżeństwa oświadcza, że w rzeczywistości zawsze chciał być kobietą. Korekta płci zmienia w tej relacji wszystko – teraźniejszość, przyszłość, a nawet przeszłość. Historia tej pary toczy się równolegle do historii Kolumba, który stawiając stopę na odkrytym lądzie, nazwał go Indiami, choć w rzeczywistości był czymś zupełnie innym.

Brigitte Giraud – Żyć szybko

Data premiery: 28 lutego 2024 r.

Brigitte Giraud, Żyć szybko, co czytać w drugiej połowie lutego
fot. Wydawnictwo W.A.B.

Literatura francuska za rzadko gości na moich półkach, a kiedy już się tam pojawia, okazuje się, że jest doskonała. Wiedziona tym przekonaniem interesuję się francuskimi autorami, których utwory pojawiają się w zapowiedziach wydawnictw. Tym razem moją uwagę przyciągnęła propozycja wydawnictwa W.A.B. – powieść Brigitte Giraud  Żyć szybko.

Książka jest autobiograficzną opowieścią, w której autorka usiłuje zrozumieć, jak doszło do wypadku, w którym dwadzieścia lat wcześniej zginął jej mąż. Przypadek, przeznaczenie czy zbieg okoliczności? Narratorka wspomina te dni, kiedy w ich życiu działo się bardzo dużo, a to osłabiło ich czujność i odwróciło uwagę od zagrożeń. Spowodowało, że zapomnieli o kruchości życia.  Pisarka prowadzi śledztwo, z czułością naświetla postać Claude’a i, po raz ostatni cudownie wskrzesza ich związek.

Marius Marcinkevičius – Superbabcie

Data premiery: 28 lutego 2024 r.

Superbabcie, Wydawnictwo Kropka
fot. Wydawnictwo Kropka

Superbabcie to zabawna opowieść, która spodoba się nie tylko dzieciom, ale także dorosłym, a zwłaszcza babciom!

Znacie Babcię Rabuś? Jestem pewna, że świetnie odnalazłaby się w gronie Superbabć! Okazuje się, że życie babci Rocka, bohatera książki Superbabcie, to nie tylko spotkania z wiekowymi koleżankami przy herbatce. Papucie, druty i laski to tylko pozory. Z nimi można przeżyć niesamowite przygody, w których nierzadko pojawiają się babciomobile i śmiercionośne lasery. Od kiedy Rock odkrywa prawdziwą tożsamość swej babci i jej koleżanek, weekendy spędzone w ich towarzystwie całkowicie się zmieniają. Książka ma moc rozśmieszania nawet największych smutasów.


Jeśli liczysz na dreszczyk emocji, przeczytaj naszą recenzję książki Mrok!

Poprzedni artykuł„Trzymaj się” – po każdej zimie nadejdzie wiosna | Nina LaCour
Następny artykuł„Sprawa Rusałki” – nowa superprodukcja Audioteki

Zostaw komentarz

Wprowadź swój komentarz
Wprowadź swoje imię