Strona głównaRecenzje książek i komiksówKryminał, thriller, sensacja"Ptaszek w klatce" - recenzja książki Katarzyny Żwirełło

„Ptaszek w klatce” – recenzja książki Katarzyny Żwirełło

W kwietniu tego roku mieliśmy przyjemność objąć patronatem nową powieść Katarzyny Żwirełło. Nie minęło pół roku, a możemy cieszyć się drugim tomem! Tak jak autorka obiecała w wywiadziePtaszek w klatce zaskoczył zarówno fabułą, jak i samym początkiem. Tym razem poznajemy historię Szymona Rafalskiego — dziennikarza, który nie boi się pójść po krok za daleko i, jak łatwo się domyślić, nie prowadzi go to do niczego dobrego.

(Wszystkie śródtytuły to cytaty pochodzące z książki Ptaszek w klatce Katarzyny Żwirełło.)

  • TytułPtaszek w klatce 
  • Autor: Katarzyna Żwirełło
  • SeriaDwa bieguny
  • Wydawnictwo: Wydawnictwo Dreams
  • Gatunek: Kryminał
  • Premiera: 22.09.2022 r.

Była jak ptaszek w klatce, który zapomniał już, jak to jest żyć na wolności.

Szymon Rafalski zawsze lubił wtykać nos w nieswoje sprawy, a pakowanie się w kłopoty leżało w jego naturze. Już jako dzieciak, chcący zaimponować ojcu, podejmował błędne decyzje. Teraz jako dorosły nie boi się wyciągać na światło dzienne brudnych spraw i pilnie strzeżonych informacji. Zyskuje tym szacunek w swoim dziennikarskim środowisku, ale wiele go to kosztuje.

Gdy przypadkowo spotyka dawnego znajomego z przestępczego światka, daje się ponieść ambicji i wplątuje się w sieć intryg i kłamstw. Jednakże tym razem zostaje z problemami sam, a od jego decyzji zależy więcej niż jedno życie.

Bez przedawnienia zetknęliśmy się z chęcią zemsty i poszukiwaniem prawdy. Ptaszek w klatce porusza inne tematy. Z początku miałam wrażenie, że będzie to opowieść o aferach związanych z nierządem i polityką. O jak bardzo się pomyliłam!

"Ptaszek w klatce" - recenzja książki Katarzyny Żwirełło
fot. materiały prasowe

Ale możesz mieć własną legendę. Teraz to zobaczyłem.

W pierwszym tomie serii Dwa bieguny mieliśmy okazję poznać historię Roberta Baczuka, teraz śledzimy poczynania jego przyjaciela, Szymona Rafalskiego. W Bez przedawnienia był on aroganckim i panoszącym się wszędzie dziennikarzem, który działał wszystkim na nerwy. Tym razem jednak Katarzyna Żwirełło przedstawia go w innym świetle. Redaktor Rafalski wciąż jest porywczy i pcha się w kłopoty, ale prześladują go też demony przeszłości. Za fasadą bezczelnego żurnalisty kryje się w rzeczywistości chłopak, który próbuje odnaleźć swoją drogę w tym pokręconym świecie i odciąć się od legendy ojca.

Choć wokół Szymona pojawia się wiele postaci drugoplanowych, to wciąż on znajduje się w centrum. Także i sprawa kryminalna staje się raczej tłem do przeżyć bohatera niż głównym wątkiem. Autorka skupiła się tym razem na emocjach, rozpoznawaniu i pokonywaniu własnych słabości oraz trudzie proszenia o pomoc. Nie ze wszystkim jesteśmy w stanie poradzić sobie sami i powinniśmy pamiętać o tych wokół nas, którym możemy zaufać.


Przeczytaj także: „Urokliwe koszmary” – Czym zaskoczy nas Igor Adamczyk?


Czas upływa i niektóre ślady znikają.

Wśród postaci drugoplanowych zdecydowanie wyróżniły się dwie, Alina i Cegła. Podobały mi się zmiany, jakie w nich zachodziły na przestrzeni całej książki. Stanowią swoje przeciwieństwa, ale są też wspaniałymi przykładami tego, że pozory mogą mylić, a uprzedzenia potrafią być zgubne. Mam szczerą nadzieję, że oboje pojawią się jeszcze w kontynuacji powieści, szczególnie że otwarte zakończenie, pozostawione przez autorkę, nasuwa na myśl wiele teorii, a jeszcze więcej pytań.

Ile nam z wolności, kiedy nie mamy niczego, na czym nam zależy?

Po raz kolejny pochłonęłam książkę Katarzyny Żwirełło w kilka godzin. Jej styl pisania sprawia, że czytelnik przenosi się w sam środek akcji i za każdym razem, gdy musiałam oderwać się od lektury, potrzebowałam chwili, by wrócić do rzeczywistości.

Autorka pokazała, że słowa mają ogromną moc i mogą zarówno przysporzyć kłopotów, jak i sprowadzić pomoc. Przy okazji premiery, na profilu Bliskie Spotkania ruszyła akcja, podczas której każdy może podzielić się swoim ptaszkiem w klatce. Serdecznie zapraszam do udziału, ale przede wszystkim do lektury Ptaszka w klatceTo wspaniała pozycja o odkrywaniu siebie i swoich możliwości z wątkiem kryminalnym w tle. Ktokolwiek po nią sięgnie, na pewno się nie zawiedzie!


Miłośnicy thrillerów koniecznie powinni sięgnąć do recenzji Sióstr!

Polecane recenzje

„Urokliwe koszmary” – Czym zaskoczy nas Igor Adamczyk?

Igor Adamczyk nie zatrzymuje się nawet na chwilę. Niemal dziewięć miesięcy po premierze Fabryki Strachu z...

„Royalteen. Następca tronu”, czyli nowa królewska seria

Royalteen to nowa seria, w której losy głównej bohaterki przeplatają się z losami rodziny...

„The Love Hypothesis” fenomenem roku? – recenzja

The Love Hypothesis Ali Hazelwood to zabawny romans, który umili wam nawet najsmutniejszy wieczór....
Dominika Przybyłek
Dominika Przybyłek
Podchodzę do życia z uśmiechem na twarzy i radością w sercu. Nie jest to trudne, gdy robi się to, co się kocha. Uwielbiam czytać, pisać, tworzyć grafiki i angażować się w nowe projekty!

Zostaw komentarz

Wprowadź swój komentarz
Wprowadź swoje imię

Kryteria oceny książki

Okładka
9
Fabuła
9
Bohaterowie
8
Klimat
10
Pomysł/Temat
9
Styl
10
"Ptaszek w klatce" - recenzja książki Katarzyny ŻwirełłoW kwietniu tego roku mieliśmy przyjemność objąć patronatem nową powieść Katarzyny Żwirełło. Nie minęło pół roku, a możemy cieszyć się drugim tomem! Tak jak autorka obiecała w wywiadzie, Ptaszek w klatce zaskoczył zarówno fabułą, jak i samym początkiem. Tym razem poznajemy historię Szymona Rafalskiego — dziennikarza,...