Chociaż większość ludzi zdaje się uważać coraz nowsze i bardziej interesujące charaktery za zaletę filmów, seriali czy książek, w anime sprawa wygląda nieco inaczej. Oczywiście możemy natknąć się na coraz to oryginalniejsze i ciekawsze osobowości, postacie z zawiłą historią, tłumaczącą ich postępowanie i myślenie, jednak nie da się ukryć, że wśród widzów i fanów wykształciły się pewne pożądane schematy. Może wynika to z szukania postaci podobnej charakterem do tej, która wcześniej przypadła nam do gustu. Trudno powiedzieć. Dziś przedstawię Wam tylko cztery podstawowe typy osobowości występujące w anime.
Ogólną nazwą dla wszystkich typów przedstawionych poniżej jest dere. Wynika to, jak nietrudno się domyślić, z końcówki nazw typów, niezmiennej przy każdej osobowości. Dere jest skróconą wersją wyrażenia dere-dere, które jest onomatopeją zakochiwania się. Oznacza flirtowanie, uśmiechanie się do kogoś (w kontekście zainteresowania kimś), obiekt westchnień. Kiedy więc ktoś próbuje flirtować, możemy powiedzieć, że zachowuje się dere-dere. Skrócona wersja tego słowa określa obiekt tych westchnień, osobę kochaną, okazywanie jej uczuć.
1. Tsundere
Zacznijmy od prawdopodobnie najpopularniejszego typu osobowości, jaki znajdziecie w anime. Tsundere mogą zachowywać się, jakby uczucia do kogoś były najgorszym, co mogło je spotkać. Nie potrafią wyrazić swojej miłości do kogoś, są zakłopotane, kiedy ktoś je komplementuje i okazuje zainteresowanie. Przedrostek tsun ma stanowić onomatopeję, „dźwięk” osoby, która odwraca się, zadzierając nosa. Tsundere początkowo grają gruboskórne, zimne i opryskliwe, co zdaje się wynikać z nieufności. Z czasem odkrywają same przed sobą swoją wrażliwą stronę, która domaga się zainteresowania. Najpopularniejszą tsundere jest Taiga Aisaka z Toradora!
2. Yandere
Archetyp zyskał popularność dzięki grze Yandere Simulator, której główna bohaterka Ayano Aishi jest dobrym przykładem zachowania yandere. Postać o takim charakterze przeważnie nie wyróżnia się niczym szczególnym. To normalna dziewczyna (czy też chłopak, dere nie dotyczy wyłącznie kobiet), ale lepiej nie kręcić się wokół jej wybranka. Yanderu oznacza z japońskiego bycie chorym i nie ulega wątpliwości, że w tym przypadku chodzi o chorobę psychiczną. Yandere często kreuje się na słodką psychopatkę. Ma ona prawdziwą obsesję na punkcie swojego ukochanego i zrobi wszystko, by nie dzielić się nim z nikim innym. Wystarczy spojrzenie, jedno zdanie albo dzielenie ławki w szkolnej klasie, by dla yandere stać się potencjalnym zagrożeniem i przypłacić to życiem.
3. Dandere
Bardzo popularny charakter, którego dominującą cechą jest nieśmiałość. Dandere często bardzo chce dać znać o swoich uczuciach, ale nigdy tak po prostu się na to nie zdobędzie. Łatwo ją przeoczyć, jest bardzo cicha, woli przyglądać się z boku i nie zwracać na siebie uwagi. Dan oznacza po japońsku ciszę i świetnie określa postacie takie jak Hinata Hyuuga z Naruto. Dandere najczęściej jest też kreowana jako postać urocza, zarumieniona, którą łatwo zawstydzić i wystraszyć.
4. Kuudere
Kuudere jest dokładnie tym, kim chciałaby zostać tsundere. Cechują ją spokój, powaga i duma. Łatwo przychodzi jej zachowanie stoickiego spokoju, nawet w towarzystwie kogoś, kto jej się podoba. Potrafi być cicha jak przedstawiciele typu dandere, ale jest od nich pewniejsza siebie i chłodniejsza. „Kuu” pochodzi od angielskiego słowa cool, które w japońskiej wymowie brzmi jak kuuru. Dobrym przykładem tej osobowości będzie Mikasa z Attack on Titan.
Dziękuję za uwagę. Typów dere jest znacznie więcej, dlatego w przyszłości może ukazać się kolejny podobny wpis. Tymczasem zapraszam do artykułu o ciekawej i spokojnej grze przeglądarkowej o koniach – Howrse. Czy Waszym zdaniem popularne typy osobowości w anime działają na korzyść produkcji, czy wręcz przeciwnie?