Strona głównaPublicystykaKulturaWywiad z Penelope Ward – ,,Pisanie jest ucieczką"

Wywiad z Penelope Ward – ,,Pisanie jest ucieczką”

Do niedawna nie zdawałam sobie sprawy, że Penelope Ward w ogóle istnieje.  Niecały miesiąc temu po raz pierwszy przeczytałam jej książkę. Historia Heather i Noaha opisana w Gdy skończy się sierpień sprawiła, że chciałam więcej. Nadal chcę! Zachwycona jej powieściami zaproponowałam jej wywiad, a ona zgodziła się odpowiedzieć na kilka pytań. Przeczytajcie!

(Tłumaczenie: Zuzanna Murray)

Penelope, jesteś bestsellerową autorką New York Timesa, a twoje powieści są czytane na całym świecie. Jak się z tym czujesz?

Myślę, że mam naprawdę ogromne szczęście, że udało mi się znaleźć tak wielu czytelników dookoła świata. Na początku pisanie było dla mnie tylko miłym, zabawnym hobby. Nigdy bym się nie spodziewała, że pewnego dnia rozwinie się w ono kwitnącą karierę. Uważam siebie za ogromną szczęściarę, mogąc oglądać ludzi czytających moje książki w tylu krajach na świecie!

Napisałaś już dwadzieścia siedem książek. Mam rację? Co pisanie oznacza dla ciebie?

Ostatnio nawet nie liczyłam. Jestem jednak przekonana, że jest ich ponad dwadzieścia pięć, jeśli weźmiesz pod uwagę również te napisane we współpracy z innymi autorami. Pisanie jest dla mnie ucieczką. Jest też okazją, by pozwolić uciec innym, dzięki mojej wyobraźni.

Myślę jednak, że podobnie jak inni pisarze nie osiągnęłaś tego od razu i od ręki. Jak zaczęła się twoja przygoda z pisaniem?

Zaczęłam jako bardzo entuzjastyczna czytelniczka. Pewnego dnia, ponad siedem lat temu , postanowiłam napisać swoją własną opowieść. Reszta jest już historią!

Wiele osób – wliczając w to mnie – w twoich książkach docenia realizm. Bohaterowie, których tworzysz, są autentyczni, a ich życie i problemy realne, oryginalne i przede wszystkim aktualne. Gdzie znajdujesz inspirację do tworzenia postaci i fabuły? I którą swoją powieść najbardziej lubisz?

Moja inspiracja tak naprawdę nie pochodzi z realnego życia. Ciężko mi powiedzieć skąd tak naprawdę pochodzą pomysły. To w pewien sposób przychodzi do mnie z zewnątrz. Mam wrażenie, że ja tylko przelewam na papier myśli, które przypadkiem pojawiły się w mojej głowie.

Z książek, które napisałam, moją ulubioną jest Najdroższy sąsiad. Kompletnie nie ma pojęcia dlaczego! Chyba po prostu, miałam najsilniejszą więź z bohaterami podczas pisania.

A jakiego męskiego i żeńskiego bohatera z wykreowanych przez siebie postaci lubisz najbardziej?

Najprawdopodobniej są to Damien i Chelsea z Najdroższego sąsiada.

Jesteś idolką dla wielu początkujących pisarzy. Czy masz dla nich jakieś rady? Co mogą zrobić, żeby pisać tak dobre i popularne powieści jak twoje?

Myślę, że najważniejsza rzecz, to po prostu zacząć i zobaczyć dokąd cię to doprowadzi. Nie analizuj tego… zrób to. Kiedy już zaczniesz, pomysły zaczynają płynąć do głowy. Ale nie przekonasz się o tym, póki nie napiszesz pierwszego słowa. Poleciłabym również kupno dobrej książki dotyczącej self-publishingu, żeby dowiedzieć się wszystkiego o poszczególnych krokach, które pisarz musi podjąć, by wydać książkę.

A jak wyglądają twoje literackie plany na najbliższe miesiące?

Piszę trzy powieści w ciągu roku. Dwie solowe i dwie „połówki”, które tworzę we współpracy z innymi autorami. Zawsze mówię, że w podsumowaniu to trzy książki. Pisaniu poświęcam cały rok i zasadniczo nie robię zbyt wielu przerw. Każdego dnia poświęcam na pisanie trochę czasu. Moja kolejna książka The Anti-Boyfriend ukaże się trzydziestego pierwszego sierpnia. Potem, razem z Vi Keeland wydamy kolejną wspólną książkę, Happily Letter After. Będzie dostępna dwudziestego października.

Dziękuję ci za te pytania! Kocham was, polscy czytelnicy!


Penelope wspomniała o datach najnowszych oryginalnych premier. Ja pozwolę sobie nadmienić jeszcze, jak to wygląda na polskim rynku czytelniczym.  Czwartego sierpnia miała miejsce premiera książki Dzień, w którym powrócił. Natomiast już pierwszego września będziecie mogli przeczytać Park Avenue napisany wraz z Vi Keeland. Obie ukażą się nakładem wydawnictwa Editio. W przygotowaniu jest również powieść Sprośne listy, także stworzona wraz z Vi.

Jeszcze raz dziękujemy Penelope za udzielnie wywiadu!

Penelope, thank you for granting us this interview!

Murray Zuza
Murray Zuzahttp://www.wattpad.com/user/ZuzannaMurray
Uzależniona od książek, ostatnio również od Legimi. Nie wyobraża sobie życia bez czytania i odpowiedniej dawki dobrej muzyki. Miłośniczka jazdy figurowej i matematyki. Przyszła programistka.
Newsy o kulturze

Przeczytaj także

2 Komentarze

Zostaw komentarz

Wprowadź swój komentarz
Wprowadź swoje imię

Dodaj do kolekcji

Brak kolekcji

Tutaj znajdziesz wszystkie wcześniej stworzone kolekcje.