Najlepsze filmy młodzieżowe to temat często poruszany na wszelkiej maści blogach czy portalach internetowych. Zanim jeszcze zacząłem pasjonować się dziennikarstwem, byłem miłośnikiem ckliwych historii o nastolatkach, więc – jak można się domyślić – przejrzałem chyba wszystkie rankingi i obejrzałem niemalże każdą zaproponowaną w nich pozycję. Mam nadzieję, że moje zestawienie rzuci nieco inne światło na pojęcie najlepszych filmów dla młodzieży.
Zanim jednak przejdziemy do właściwej treści, chciałbym zaznaczyć, że filmy młodzieżowe tylko z założenia są dla młodzieży. W rzeczywistości te dobre trafiają także do serc starszych odbiorców.
Najlepsze filmy młodzieżowe
Stowarzyszenie Umarłych Poetów (1989)
Ach, róż pąki rwijcie, póki dane wam… Jeden z najlepszych filmów w ogóle. Każdy miłośnik pióra powinien go obejrzeć! W szkole dla chłopców zatrudniony zostaje jej były absolwent, John Keating, nauczyciel języka angielskiego. Chłopcy szybko odkrywają jego przeszłość i działalność w Stowarzyszeniu Umarłych Poetów, a on postanawia opowiedzieć o spotkaniach, jakie odbywał wspólnie z przyjaciółmi. Chce zasiać w nich ziarno odwagi decydowania o swoim losie.
To film o ambicji, o pokonywaniu własnych słabości i sile, jaką niosą pasja i idea.
Jeśli nie widzieliście tego filmu – nie czekajcie, naprawdę warto. I przygotujcie chusteczki. Dużo chusteczek.
Charlie (2012)
Charlie, zamknięty w sobie nastoletni chłopak, rozpoczyna naukę w liceum i zaprzyjaźnia się z uczniami z ostatniej klasy. Jego skrytość wywołana jest przez doświadczenia: samobójstwo przyjaciela, pierwsze miłosne rozczarowanie, narkotyki… Ale Sam i Patrick chcą go z tego wyciągnąć i ofiarować mu prawdziwą przyjaźń.
Charlie został doceniony przez widzów i krytyków na całym świecie. Także i przeze mnie. Dajcie znać, czy przypadł Wam do gustu.
Królowie lata (2013)
Joe ma dosyć cynicznego ojca, z którym nie umie żyć pod jednym dachem. Patrick z kolei ma dość nadopiekuńczości swoich rodziców i tego, że traktują go jak małe dziecko. Dwaj przyjaciele postanawiają uciec, zbudować własny dom i zamieszkać w dziczy. Chcą żyć w pełni dorośle, zdobywać pożywienie, być niezależnymi. Przyłącza się do nich Biaggio – zdecydowanie najlepsza postać tego filmu.
Co ten mały tu robi? – pyta Patrick, kiedy Biaggio karczuje teren swoją maczetą.
Nie wiem. Ale boję się go odesłać – odpowiada Joe. – Nie wiem, do czego jest zdolny.
To cudowna opowieść o relacjach w rodzinie, o młodości i przyjaźni wystawionej na próbę przez miłość do tej samej dziewczyny.
Zostań, jeśli kochasz (2014)
Chwytająca za serca historia Mii Hall – utalentowanej muzycznie nastolatki, która wraz z rodzicami i bratem ulega wypadkowi samochodowemu. Niestety wszyscy oprócz niej giną, a Mia musi zdecydować, czy odejść z tego świata, czy może obudzić się ze śpiączki. Zawieszona między życiem a śmiercią stara się dokonać trudnego wyboru.
To film, który zapada w pamięć. Krytykowany za kiepskie dialogi i sztuczność postaci, ale dla mnie mimo wszystko ma w sobie coś pięknego, mądre przesłanie, które czyni go wartym obejrzenia.
Klub winowajców (1985)
Kolejna kultowa produkcja na liście najlepszych filmów młodzieżowych. Ale ta pozycja, podobnie jak Stowarzyszenie Umarłych Poetów, niesie z sobą większą wartość.
Kujon, sportowiec, dziewczyna z bogatego domu, dziwaczka i łobuz zostają zmuszeni do spędzenia z sobą 8 godzin w szkole, w jednej klasie… w sobotę! Jest to kara za złe zachowanie w trakcie lekcji. Ale tych kilka godzin sprawi, że wszyscy ci uczniowie zbliżą się do siebie, nawiążą jakąś nić porozumienia. Niektórzy nawet odnajdą miłość.
Szkoła uczuć (2002)
Słyszałem i czytałem wiele doniesień, że Szkoła uczuć puszczana jest często na religii, co w sumie mnie nie dziwi, bo po części jest to film religijny (sporo nawiązań do wiary i sensu istnienia Boga).
Popularny w szkole Landon zostaje zmuszony przez dyrektora do wzięcia udziału w przedstawieniu teatralnym i korepetycjach z dziećmi. Zaintrygowany pewną cichą dziewczyną zaczyna się z nią spotykać. Jamie zgadza się pomóc mu w przygotowaniach do roli, ale ma jeden warunek – Landon nie może się w niej zakochać.
Szkoła uczuć jest przykładem dzieła podsuwającego wskazówki i uczącego, jak postępować w relacji z kimś, kogo się kocha. W filmie znajdziecie wiele mądrych i wzruszających sentencji, co potwierdza fakt, że mnóstwo kultowych cytatów pochodzi właśnie z tego filmu.
Juno (2007)
Nastoletnia Juno, ku swojemu zdziwieniu, dowiaduje się, że jest w ciąży. Za namową swojej najlepszej przyjaciółki postanawia znaleźć rodzinę, która najlepiej zaopiekuje się dzieckiem. W końcu trafia na właściwą parę.
Każdego dnia (2018)
Ileż ja się wypłakałem na tym filmie… Śmieję się sam z siebie, ale ten obraz naprawdę mnie wzruszył. To adaptacja powieści Davida Levithana, która opowiada historię A – bytu, który codziennie budzi się w innym ciele. Zawsze jest to ktoś w podobnym wieku, zawsze z tej samej okolicy, ale nie zawsze tej samej płci.
A przyzwyczaił się do odmienności i zaakceptował swój los. Jednak któregoś dnia budzi się w ciele chłopaka pewnej dziewczyny, w której się zakochuje. Zauroczenie szybko przeradza się w odwzajemnioną miłość.
Rób ślady. Zostawiaj znaki.
Ten film jest pełen mądrych rad i sentencji wartych zapamiętania. Najlepsze filmy młodzieżowe zazwyczaj takie są, ale niektórzy nie dają im nawet szans, bo są „zbyt dorośli” na takie rzeczy.
Muzyka robi swoje. Motywem przewodnim jest utwór What about us zespołu P!nk, którego mógłbym słuchać nieustannie. Ale obsada też jest warta uwagi, bo gra tam młoda i utalentowana Angourie Rice, którą możecie kojarzyć chociażby z roli Betty w Spider-Man: Homecoming.
Twój Simon (2018)
Simon wymienia anonimowe maile z pewnym chłopakiem ze szkoły, lecz nie zdobył się jeszcze na odwagę, aby zrobić swój coming out. Pewnego dnia jego korespondencja trafia w niepowołane ręce i chłopak pada ofiarą szantażu. Czy zaryzykuje swoją przyjaźń tylko po to, aby nie ujawniać swojej orientacji? Zdecydowanie polecam obejrzeć ten film, szczególnie że zwraca uwagę na tak trudny dla wielu osób temat „coming outu” i ukrywania swojej orientacji.
Tak o filmie Twój Simon pisała Dorota Ratajczak w swoim zestawieniu 10 najlepszych filmów młodzieżowych. Zachęcam, aby się z nim zapoznać i przeczytać opinie o dodatkowych tytułach.
Love, Rosie (2014)
Zacząłem od książki, a do filmu przysiadłem nieco później. Chyba nie mogłem wymarzyć sobie lepszej obsady do tej adaptacji, bo uważam, że świetnie odwzorowuje książkowe postacie (to znaczy tak je sobie wyobrażałem, niekoniecznie kolory włosów albo rysy twarzy muszą się zgadzać).
Tutaj mamy typowo romantyczną produkcję. Rosie i Alex to przyjaciele, ale ona liczy na coś więcej. Alex jednak wyjeżdża na studia do Bostonu, chce zostać lekarzem. Rosie natomiast zachodzi w niechcianą ciążę. Wkrótce Alex oświadcza się swojej dziewczynie, a Rosie ze wszystkich sił stara się znieść tę wiadomość, ale bezskutecznie.
Opiekun (2016)
Dość tej miłości, pora troszkę się pośmiać. A jednym z najlepszych filmów dla nastolatków, który pozwoli Wam się odprężyć i dobrze przy tym bawić, jest Opiekun.
Ben jest mężczyzną po przejściach, w dodatku od prawie trzech lat nie może pogodzić się z odejściem żony i nie chce pozwolić na rozwód. Postanawia podjąć się nowej pracy, zostaje opiekunem chłopaka z dystrofią mięśniową.
W filmie pada wiele zabawnych kwestii, ale pozwolę Wam samodzielnie je odkryć.
Umysł w ogniu (2016)
Chloë Moretz pokazała, że świetnie odnajduje się w filmach dramatycznych. Aktorka, która w Zostań, jeśli kochasz wcieliła się w postać Mii, tym razem gra młodą dziennikarkę. Dziewczyna zaczyna odczuwać dziwne dolegliwości, które stopniowo się nasilają. Stopniowo popada w stan katatonii.
Czytaj inne rankingi Writeratu
Poczuj dreszczyk emocji! – 5 filmów bokserskich
Kot gwiazdą filmu? Czemu nie! top 10